Yatırımcı Arıyorum

Küçük Ölçekli Girişimciler İçin Tavsiyeler

Çalıştığınız iş kolu hakkında fikir alabileceğiniz kişileri araştırmalısınız. Hatta bir kaç yerden alabileceğiniz fikirler yolunuzu açacaktır. Çalıştığınız bankalardan, bankanızdaki bireysel danışmanınızdan örneğin çok rahat fikir alışverişinde bulunabilir, takıldığınız noktalarda destek alabilirsiniz. Evvela iş kolunuzun uzmanından fikir almayı lütfen ihmal etmeyiniz. Kulaktan dolma bilgiler yerine uzman kişilerden alacağınız yardımlar olabilecek bir para kaybını engelleyebilir. Özellikle rakiplerinizin sizden daha evvel işe başladığını ve daha tecrübeli olduklarını unutmayınız. Siz bir adım öne geçmek istiyorsanız rakiplerinizde olmayan bir farklılık yaratmalı, bu farklılık ve yenilik ile müşterilerinizin kalbini kazanmalısınız. İnovatif bir bakış açısı sizi diğerlerinden bir adım öne geçirecektir. Bütçe de önemli bir husustur. Mevcut bütçenizi alabileceğiniz risklere göre değerlendirmelisiniz. Ne yapmak istediğiniz, ne kadar risk alacağınız size bağlı. Ancak en az bir kaç ay önünüzü görebilmelisiniz.

Önemli bir nokta da; kısa vadede çok kazanmak gibi düşünceler ve yatırımlardan uzak durmalısınız. Risklerinizi çok iyi kontrol etmelisiniz. Anlamsız riskler ile büyük kayıplar yaşamamak için kolay para peşimde koşmamalısınız. En az iki yıl çok büyük beklentiler içerisinde olmamanız da faydalı olacaktır. Günümüzde aktif çalışma içerisinde olan ve taktir ettiğiniz başarılı bir girişimciyi kendinize rol model alabilirsiniz. Değişime  açık ve yenilikçi olmak ta büyümeye hevesli girişimciler için adeta altın anahtarlar. Ayakları yere basan bir proje ile iş hayatına atılırken sormanız gereken asıl soru bu düşündüğüm mal veya hizmetin alıcısı olur mu? Gerçekçi cevaplarla cevaplayacağınız sorulardan biri de ne kadara alır ve ne kadara satabilirim olmalıdır. Unutmayınız ki kumar oynamıyor, bir iş kurarak geleceğinizi şekillendirmeye çalışıyorsunuz.

İkna kabiliyeti başarılı olmak konusunda ne kadar önemli? Aslında daha işe başlamadan çevrenizdekileri, ailenizi ve en başta kendinizi işin olacağı ve yol alacağı konusunda ikna ediyorsunuz. Aslında en önemlisi müşterilerinizi ikna etmektir. O işe yahut hizmete ihtiyaçları olduğunu ikna edebilir iseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. İkna, pazarlamanın en önemli ayaklarındandır.

Türk ticaret kanunları ticari yönden muazzam yenilikler sağlıyor. Küçük ve orta ölçekli girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak yenilikleri takip etmekte yine sizin avantajınız olacaktır. Gelir modelinizin de düzgün olduğuna inandığınız taktirde çevreniz ile de konuşmalı, iş ile alakalı bağlantılarınızı kurmalı, bu bağlantıları iyi değerlendirmelisiniz. İlk gün çalıştığınız heves ile her gün işinize odaklanmalı, azminizi asla bırakmamalısınız. Hatalardan korkmamalı, çabuk pes etmemelisiniz. Küçük sorunlar ve problemlere çok takılmamalı ve her daim ileriye bakmalısınız. Peki ya şans? Şans elbette hep vardır. Ancak unutmamak gerekir ki şans çalışmayan ve emek vermeyen insana pek uğramaz. En son olarak vereceğiniz hizmeti yahut satacağınız ürünü sosyal medya aracılığı ile de tanıtabilir, daha fazla insana daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Yolunuz açık, kazancınız bol olsun 🙂


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz