yatırımcı arıyorum

Küçük Şehirlerde Nasıl İş Kurulabilir?

Küçük Şehirde İş Kurmak

Kalkınan girişimciler tarafından sorulan en yaygın sorulardan biri “Küçük bir bölgede ne tür bir iş açmalıyım?” Bu şaşırtıcı değil, çünkü Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu küçük illerde, ilçe ve köylerde yaşıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir ve üniversite şehri Eskişehir dışındaki iller haricinde kalan 77 ilde oldukça geniş bir nüfusa sahip.

Nüfus bakımından büyük şehirler dışında kalan illerde ne iş yapılabilir sorusu pak çok yatırımcının ortak sorusudur. Ancak buraların coğrafi yapısı ve içinde barındırdıkları zenginlikler sayesinde pek çok iş yapılabilir. Önemli olan o bölgenin iş hacmini ve finansal yapısını belirlemek.

İş fikirleri göz önüne alındığında, elbette, sakinlerin sayısı dikkate alınmalıdır. Ancak, daha önemli olan gerçek nüfus değil, potansiyel müşteri sayısı, çıkarları, ihtiyaçları ve finansal yetenekleridir. Nüfus kilit bir faktördür ancak o bölgede yapılacak işle ilgili müşteri potansiyeli daha da önemlidir.

Bir iş kuracağınız zaman bir diğer önemli etken de o bölgede fazla bulunmayan ancak talep gören ürünlerin ve hizmetlerin insanlara sunulmasıdır.

Bölgeye Göre İş Seçmek

Örneğin, kar temizleme ekipmanınızın veya çim biçme makinenizin, 200 bin kişilik bir nüfusa sahip bir şehirde birden fazla mevsimde çalışması pek mümkün değildir. Bu süre zarfında, potansiyel müşterileri bulabilecek ve ürünlerinizi onlara satabileceksiniz. Ancak, ürünün maliyeti nedeniyle müşteri sayısı son derece sınırlı olacaktır. Ayrıca, eğer sakinlerin çoğunluğu özel evlerden ziyade şehir dairelerinde yaşıyorsa, bu tür ekipman satın almakla ilgilenen bir kişi olmayacaktır. Bu nedenle, küçük şehirlerde günlük malların ürün, ev kimyasalları, giyim, ilaç vb. satışlarına dikkat etmelisiniz.

Aslında, “Küçük bir şehirde nasıl bir iş açılabilir?” sorusunu sorma vurgusu iş üzerine değil şehir üzerinde olmalıdır. Hangi şehirde yaşadığınıza bağlı olarak, belirli bir işletmeyi açmanın karlı olup olmadığı açık olacaktır.

Bütün büyük şehirler birbirine benzerken her küçük şehir kendisine özeldir.

Anadolu Şehirlerinde Yapılabilecek İşler

Örneğin Zonguldak ve Kütahya’nın karşılaştırılması mümkün değildir. Bu şehirlerdeki nüfus yaklaşık olarak aynı olmasına rağmen, kentin ve sakinlerinin doğası tamamen farklıdır. Kütahya çinileri ile dünyaca ünlü bir ilimizdir. Çinicilikten sonra tarla tarımı ve hayvancılık yapılmaktadır. Zonguldak ise bir maden kentidir. Tarım ve hayvancılık ise köylerinde yapılmaktadır. Kuracağınız işi seçerken, öncelikle şehir sakinlerinin ihtiyaçlarına göre planınızı inşa etmeniz gerekir.

İdeal olarak, şehrinizde, sakinlerin çoğunluğunun ihtiyaç duyduğu bir ürün veya kurum yoksa bunu değerlendirebilirsiniz. Ne yazık ki, bu durum oldukça nadirdir. Diyelim ki şehir iyi bir araba servisine sahip değilse ve araç servisi olarak iyi bir tecrübeye sahipseniz, kendi araç servisinizi açın. Evet, böyle bir işle şehrinize yeni bir şey getirmeyeceksiniz. Dahası, bazı rekabetlerle karşılaşacaksınız. Ancak, küçük şehirlerde rekabet, büyüklere göre çok daha zayıftır. Bundan korkmamalısınız.

Diyelim ki şehrinizde zaten halka açık yemekhaneler, 2–3 restoran, kafeler var. Onları analiz edin ve nasıl öne çıkabileceğinizi düşünün, ziyaretçilere özel olarak ne sunabilirsiniz? Belki de şehirde kahve dükkânı yok? Ya da hafta sonları canlı müzik dinlenilen iyi bir tesis? Belki animatörlü ya da çocuk eğlence ile aile cafesi yoktur? Yoksa şehirde fast food kuruluşu yok mu?

Ancak, küçük bir kasaba ve boş iş nişleri için iş fikirleri ararken, fazla ileri gitmeyin ve yenilikler icat etmeye çalışın. Küçük işletme seçeneklerinin çoğu sizden önce icat edildi ve test edildi. Birçoğu yüzyıllar boyunca varlığını sürdürdüler, sahiplerine kâr getirdiler.

Şehrinizde zaten birkaç kuaför salonunun çalışıyor olması, kendi salonunuzu açamayacağınız anlamına gelmez. Ancak, bu durumda, başka bir görevle karşılaşacaksınız. İşi kurarken

en yakın rakiplerden uzakta doğru yeri seçin, o zaman doğrudan onlarla rekabet etmeyecek ve her müşteri için savaşmayacaksınız, Sizden istenen tek şey kurumunuzu daha iyi, daha ucuz ve daha çekici hale getirmek.

Not: bulunduğunuz şehirde veya iş yapmak istediğiniz herhangi bir şehirde, gerekli bilgiye sahip değilseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan; iş yapma rehberi içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Anadoluda İş Olanakları

Ticaret Yapmak

Ticaret, küçük işletmelerin büyük bölümünün faaliyet gösterdiği en yaygın alanlardan biridir. Küçük bir şehirde bir işletme olarak ticaretten bahsederken, önce ürün yelpazesine karar vermeniz gerekir. Ne satmalı? Hangi ürünleri halka sunabilirsin?

Şehrin belirli bir semtinde yalnızca bir bakkal varsa, bölge sakinlerinin çoğunun bakkalınıza evden daha hızlı ulaşabileceği bir yer seçmeniz gerekir, ya da eve giderken işten eve dönerken uğrayacaklarından daha uygun olur. Bu durumda, rekabet avantajınız sizin konumunuz olacaktır ki mevcut hiçbir rakip buna karşı bir şey yapamaz.

Ev Kimyasalları

Mağazanız özellikle ev kimyasalları ve diğer ev eşyaları konusunda uzmanlaşacaksa, şehirdeki diğer mağazalarda yaşayanların bulabileceğinden daha geniş bir ürün yelpazesine sahipseniz, müşterilerin çoğunluğunu alabilirsiniz. Kadınların çoğunlukla ev kimyasalları aldıkları göz önüne alındığında, ürün yelpazesine kozmetik ve parfüm eklenebilir.

Giysi

Kıyafet mağazalarına gelince, tek yapmanız gereken moda pantolonlar, kazaklar, penyeler ve eteklerine rakipler tarafından satılanlardan farklı olanları kadınlara sunmak. Aynı zamanda, hedef kitleyi ve miktarını da unutmayın. Şehrinizde çok sayıda genç varsa, küçük boyutlara odaklanın ve moda trendlerini dikkatlice izleyin. Genç kuşak mezun olduktan sonra şehri terk ederse ve sakinlerin ortalama yaşı 35 yaşından büyükse, modaya uygun ve gençlik modelleri mağazanız için uygun olmayacağından, daha büyük boyutlara odaklanmak gerekir.

Özetle

Küçük bir bölgede iş kurmak, onlarca farklı şehirde iş kurmaktan farklı değildir. Evet, küçük bir bölgenin işletme performansını etkileyen hem talep hem de arz ile ilgili kendine has özellikleri vardır. Bununla birlikte bu, küçük bir şehirdeki iş seçimine büyük bir şehirden farklı bir şekilde yaklaşmanın gerekli olduğu anlamına gelmez. Her durumda, işletme ana bileşenlere bağlı olacaktır. Bir ürün veya hizmete olan talep, müşterinin ödeme gücü ve pazara giriş eşiği ile orantılıdır.

Ayrıca, hangi işletmenin açılacağını seçerken, şu hususlara dikkat edin: sahibine memnuniyet getirmeyen bir işletmenin kâr etmesi pek mümkün değildir.

İşinizle ilgili tutkulu olmanız sadece zamana, emeğinize ve paraya değil aynı zamanda ruhunuza yatırım yapmalısınız ki, bu durumda hem küçük bir şehirde, hem de büyük bir ülkede başarılı olabilirsiniz.

Örnek İş Fikirleri

Ama siz halen bulunduğunuz bölgede ne iş yapacağınıza karar veremediyseniz, endişelenmeyin. Sizin için Türkiye’nin en büyük iş fikirleri platformu olarak yüzlerce birbirinden farklı ve karlı iş fikirleri‘ni sizin için ücretsiz olarak sunuyoruz.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Küçük Şehirlerde Nasıl İş Kurulabilir?

okuma süresi: 5 dk
0