Yatırımcı Arıyorum

Küçük Şirketlerin Rekabette İnovasyon Yolları

Küçük Şirketlerin Büyük Şirketlerle Rekabet Yöntemleri

İnovasyon, en küçük işletmeleri bile başarıya götürme gücüne, büyük şirketlerle rekabet edebilecek düzeye getirme başarısına sahiptir. Peki, inovasyon küçük bir işletmeyi, büyük bir işletmeyi satın alacak kadar büyütebilir mi?

Bunu cevaplamak kolay bir soru değil elbette, ancak dünyayı yöneten pek çok büyük şirketin, bir zamanlar küçük bir işletme olduğunu da unutmamak gerek. Bu küçük şirketlerin başarılı olup büyümesinin ardında yenilikçi vizyonları vardı. İnovasyonun gücünü kullanan bu yenilikçi küçük işletmeler, artık dev şirketler olarak tanınıyorlar ve yenilikçi olmaktan asla taviz vermiyorlar.

Girişimcilerin, bugün bir girişimde bulunmaları ve bir şirket kurmaları, geçmişe oranla daha kolay. Dizüstü bilgisayarınızdan bir iş fırsatları dünyasına bağlanabilir, işlemleri yönetmek için çok sayıda çevrimiçi araç kullanabilir ve markanızı sosyal medya aracılığıyla milyonlarca kitleye pazarlayabilirsiniz.

İnovasyon, herhangi bir işi, küresel başarıya taşımak için anahtar bir faktör olmaya devam etmektedir. Peki, küçük şirketler, yenilikçi şirketlerle nasıl rekabet edebilir?

Şirketlerde Yapılabilecek İnovasyon Yöntemleri

  1. Daha Hızlı Uygulama

Karşı konulmaz bir fikir bulmak, herhangi bir küçük işletme için inanılmaz heyecan vericidir. Bu fikri konsept aşamasından, pazarlanabilir bir ürün ya da hizmete getirmek için, araştırtma ve geliştirme yapmak, uzun ve zorlu bir süreçtir.

Küçük işletmelerde, her türlü fikir ve kararın uygulanması çok daha kolay. Bir ürün veya hizmet fikrinin, bazıları farklı bir saat diliminde, dünyanın bir diğer tarafına dayandırılabilen onay için, yöneticilerden ve hissedarlardan oluşan bir ekibe gitmesi gerekmez. İş planı tartışmalarını, planlamaya, bütçelemeye nasıl uyduğunu değerlendirmelerini ve komite aracılığı ile bir fikri yayınlamalarını beklemeye gerek yoktur.

Küçük işletmeler için bir fikrin farkına varmak, bir stratejiyi birlikte formüle etmek için yöneticiye yaklaşan bir çalışan kadar basit olabilir. Bu, inovasyonunuzu dünyaya daha büyük rakiplerden daha hızlı çıkarabileceğiniz anlamına da gelir.

2. Daha Küçük İşgücü + Daha Sıkı Bağlar + Daha Güçlü Ekip Çalışması

Küçük işletmelerde, büyük işletmelere oranla daha az işçi çalıştırılmaktadır. Bu da bu şirketlerin, büyük işletmelerden daha fazla yeni iş yaratmakta sorumlu olduğunu gösterir. Küçük işletmelerde çalışan herkes, işgücünün her yerinden insanlarla sıkı bağlar kurmanın kolay olduğunu bilir.

Küçük işletmelerin bir araya gelme ve kendilerini daha büyük olanlardan, daha fazla ortak bir amaca ulaşma olasılıkları daha yüksektir. Yöneticiler ve ekip liderleri için, personelin yenilikler açısından, neden önemli oldukları ve başarılı bir ürün veya hizmet lansmanının herkes için ne anlama geldiği konusunda, güncel tutulması da daha kolaydır.

3. Teknoloji Devrimlerine Daha Hızlı Adapte Olmak

Yenilik yapmak, küçük işletmenizin çalışma biçiminde büyük değişiklikler yapmak anlamına gelebilir. Bunun nedeni, normalde olduğundan daha fazla insanın pazar araştırması yapması gerektiğidir ya da güvendiğiniz proje yönetimi araçlarının, hedeflere zamanında ulaşmak için gereken, rezerve edilmiş iş akışını karşılayamayacak düzeyde olmasıdır.

Neyse ki, kurulu süreçlere geçmek ve uyum sağlamak, küçük şirketler için daha az zorlayıcıdır. Küçük işletmeler teknolojik gelişmelere daha iyi adapte olabilir, zira yenilik yapacakları birimleri daha azdır. Yeni platformlar ve teknolojik stratejiler kullanılmaya başlayabilir.

Teknolojik yenilemeler yapılırken, yüzlerce çalışanı olan bir şirkette işler durma noktasına gelirken, küçük işletmelerde bu yenilikler, bir iş kaybına gerek kalmadan yapılabilmektedir. 70 Farklı İnovasyon Örneği 

4. İnovasyon İçin Daha Güçlü Bir Sürüş

Endüstrilerinde güvenli bir dayanak kuran büyük şirketlerin, inovasyon yapmak için pek bir nedeni yoktur. Sürekli talep gören ürün veya hizmetlere sahip en başarılı markalar, zamanında inovasyon çalışmalarına büyük ölçüde önem vermiş işletmelerdir. Küçük işletmelerin, bu büyük şirketlere ulaşmak için, inovasyon çalışmalarına önem vermeleri ve yaratıcı fikirleri olan kişilerin, işe kabulüne daha fazla yönelmeleri gerekecektir.

Yeni başlayanlar ve büyüyen şirketler, çalışanları işe alırken, bu kişilerin iş geçmişlerini göz önünde bulundurmalıdır. Yeni kabul edilen personel;

Geçmişteki işverenlerin yeni, heyecan verici gelişmelerine yardımcı olmaktan sorumlu muydu?

Devrimci fikirlerin kavramsallaştırılmasında faydalı olabilecek yetenekleri var mı?

Küçük işletmede çalışan personelin yeteneklerini tanımlamak, yenilikçi fikirlere sahip kişileri bulmanıza neden olabilir. Daha büyük şirketler, yalnızca dikkatli bir şekilde tanımlanmış kriterlere uyan insanları bulmaya odaklanma eğilimindedir.

5. Yenilikçi Düşünme Şirket Çapında Büyümeyi Teşvik Eder

Doğru yenilik atılımları, şirketinizin tüm gidişatını değiştirebilir. Piyasaya, tüketicilerin ihtiyaç duyduklarını bile anlamadıkları, ancak görünüşte onsuz yaşayamadıkları bir ürün getirebilirsiniz. Bu bir işletme için iyi bir haberdir. Daha fazla gelir, yükseltilmiş ekipman ve tesislerden bahsetmeksizin, daha küçük bir ekiple, daha fazla para anlamına gelir. Şirketinizin daha fazla güvenirliği ve farkındalığı, çalışanların gelecekteki roller için daha çekici adaylar olmaları anlamına gelir.

Yenilikçi ürünler, her zaman insanlar arasında en çok tercih edilen ürünlerdir. Şirketinizdeki ürünlerin ya da hizmetlerin yenilikçi yönlerini ortaya çıkartırsanız, yenilikçi çalışmalara özen gösterirseniz, kısa sürede büyük şirketler arasında yerinizi almaya hazırlanırsınız. Ekibinizdeki kişilerin, yenilikçi düşünme kapasitesine sahip kişilerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden iş özgeçmişlerinde, yenilikçi faaliyetler gösteren kişilerin işe alımı önem kazanmaktadır.

6. Kanıtlanmamış Fikirleri Denerken Daha Az Tehlike

Küresel bir markanın, tüm işgücünü tüketecek ve yönünü değiştirmek anlamına gelen yıkıcı bir fikri varsa, bu konuda hareket etmek çok büyük bir risktir. Büyük bir müşteri tabanı, mevcut ürün veya hizmetlerine bağlı olarak daha fazla kişi anlamına gelir. Kanıtlanmamış bir fikrin finansmanı için bir borç verene yaklaşmak, güvenirliği etkileyebilir. Çünkü inovasyon çalışması başarısız olursa, itibarları üzerinde büyük zararlı etkisi olabilir.

Küçük işletmeler ise, bunların hiçbiri için endişelenmek zorunda değildir. Onlara bağlı olarak daha az insan vardır. İkna edecek hissedar sayıları da azdır. Ancak, kanıtlanmamış bir fikri sunduklarında, gelir kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Küçük işletmelerde bir fikri geliştirmek için küçük bir miktar finansman aradığınız için, ihtiyacınız olan fonlamaya erişmek de daha kolay olabilir. İhtiyacınız olan tüm desteği, çok küçük kredi desteği ile de bulabilirsiniz. Kısacası risk düşük, ödül büyüktür.

İnovasyon ile Müşteri Kazanmak

Müşterilerle Etkileşimi Güçlü Tutmak

Bir şirket ne kadar büyük ise, müşterilerle güçlü bağlar kurmak o kadar zor olabilir. Bir başka neden ise sahip oldukları destek taleplerinin ve pazarlama yükümlülüklerinin sayısıdır. Büyük markaların kitleleri ile telefon, e-posta, canlı sohbet ve sosyal medya aracılığı ile etkileşim kurmak için büyük ekiplere ihtiyacı vardır. Kaçınılmaz olarak bazı müşteriler beklemeye bırakılacaktır.

İşletmenin büyüklüğü ne olursa olsun müşteri, sürekli kötü hizmet aldığından ve kendisi ile hiç ilgilenilmediğinden bahisle, markayı terk edebilir ve bu da büyük bir sorundur. Bununla birlikte, küçük işletmelerin başa çıkacakları daha az müşterisi vardır. Bu da yenilikçi ürün veya hizmetinizin müşterileri nasıl etkileyeceği hakkında daha fazla bilgi edinilebileceği anlamına gelir.

  • Konseptinizi seviyorlar mı?
  • İnovasyonunuz için bir pazar var mı?
  • Müşterilerle uzun süre konuşarak hangi bilgileri edinebilirsiniz?

Bu soruları yanıtlamak ve kitlenize yaklaşmak, daha büyük markalarla rekabet etmenize yardımcı olacak yeniliği sağlayabilir. 

Sonuç Olarak;

Bir inovasyon başlatmak ve küçük işletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak göz korkutucu bir ihtimaldir. Pazar, her zamanki gibi rekabetçi, müşterilerin arasından seçim yapabileceği, daha geniş bir seçenek yelpazesi vardır ve sayısız kişi, sizinki gibi bir fikri, alıcılara ulaştırmak için araçlara sahiptir.

Küçük işletmelerin, başarıya ulaşma yolunda yenilikler yapmaları için bolca yer, zaman ve fırsatı vardır. İşletmenizdeki yeniliği teşvik etmek, ekibinizi ortak bir hedefle bir araya getirmek ve küçük şirketlerin güçlü inovasyon çalışmaları yaptığını da göstermeniz gerekir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz