Yatırımcı Arıyorum

Kültür Mantarı Üretimi Yapmak

Kültür mantarı yetiştiriciliği iş kurma bünyesinde para kazanmak ve maddi açıdan eli sağlam olup girişimcilik konusunda ilerlemek isteyen kişiler için iyi bir mecradır. Öncelikle kültür mantarı nedir sorusunun cevabıyla başlayalım.

Kültür Mantarı Nedir?

Kültür mantarı, Agaricus türünde olan beyaz ve şapkalı bir mantar türünde olmaktadır. Doğa üzerinde zehirsizinden çok zehirlisinin bulunmasıyla birlikte ihtiyacı karşılamak amacıyla üretimhanelere tarafında üretilebilmektedir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür Mantarı yetiştiriciliği üretimi yaygınlaştırılmış olup toplum üzerinden kabul gören bir türdü. Aradığınız zaman çoğu semt pazarında, marketlerde sebze ve meyve reyonu bölümlerinde bulabileceğiniz bir yemek türüdür. Girişimciler için bu kadar çok ilgi gören bu ürünü üretmek ve satmak ciddi bir maddi kaynaktır. Kültür mantarının üretimi depo gibi yerlerde ısı ve havalandırma kontrolü sağlanabilen yerlerde üretim sağlanabilmektedir. Mantarlar sizlerin de bildiği gibi fotosentez yapmadığı için özel karışımlarca hazırlanmış kompostlara ihtiyaç duyulur. Bu kompostlar mantalarınızın gece gündüz yaşamasına ve daha iyi bir şekilde tüketiciye gitmesine sebep olur.

Kültür mantarları yetiştirebilmek için gübre, saman, buğday sapı, çeltik sapı gibi karışımların fermantasyonu ile elde edilebilmektedir. Bu karışımlar dışarı da hazır olarak satılsa da el becerinize güveniyorsanız dışarıdan hazır almak yerine ev de kendinizde yapabilirsiniz fakat yaparken şunu unutmayın ki özensiz bir şekilde hazırlayacağınız kompost çeşitli bitki haslarına ya da zararlı olarak bilinen bitki böceklerine sebebiyet vermektedir. Mantarlara yıl boyunca gerekli nem, sıcaklık ve havalandırma ortamlarını sağlayabilmelisiniz. Kompsotlara mantar tohumu ile birlikte hazırlı ekili kompostlarda satın alabilirsiniz.

Kültür Mantarı Kaç Günde Yetişir?

Kültür mantarı misel ekildikten 12-15 gün içerisinde yetiştirilebilmektedir. İki hafta üzerinden zaman geçtikten sonra %70 nemli dezenfekte edilmiş örtü toprak serilmektedir. 21 gün sonra hasada uygun mantarlar ortaya çıkarak yine yaklaşık 30-60 gün arasında ürün alınabilmektedir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Maliyeti

Kültür mantarı yetiştirirken üretim kapasitenizi doğru bir şekilde orantısını sağlamalısınız. İlk önce üretim yerinizi belirleyerek ardından yatırım maliyetiniz için kompost ve misel üreticilerle görüşüp fiyat ayarlaması yapılmalıdır. Üretim düzeninize raf düzenine, iklim ve havalandırma maliyetlerine dikkat etmelisiniz. Hem dikkatli hem de daha az maliyet için iş planı hazırlamanız gerekmektedir.

Konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için: Mantar Yetiştiriciliği adlı iş fikrini de okumanızı öneriyoruz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz