Yatırımcı Arıyorum

Küreselleşmek: İşinizi Dünya Çapında Genişletmek

Küreselleşmek, imkânsız bir olay mı?

500 yıl önce, Ferdinand Macellan’ın dünyayı başarı ile dolaşması girişimi 15 yılını aldı. İlk keşfi Doğu Hindistan’ın Baharat Adası idi. 1521 yılında Filipinler’de Mactan Savaşı’nda öldürüldüğünde 41 yaşındaydı. Hayalini kurduğu dünya seyahatini tamamlayamadı. Ferdinand Macellan’dan belki hiç birimizin haberi olmayacaktı. Seyahatlerinde Macellan’ın yanında olan Antonio Pigafetta’nın anılarını yazmasına kadar. Bu sayede dünyanın Macellan’dan haberi oldu.

Buna karşılık, bugünün dijital çağında, dizüstü bilgisayarımızla oturabilir, dünyanın diğer ucundan bir ürün satın alabilir ve 72 saat içinde kapımıza gelmesini sağlayabiliriz.

Girişimler İçin Küreselleşmek

Bir girişim veya işletme için bazı zorlukları olması rağmen küreselleşmek, hiç olmadığı kadar kolay. Birçok kazanan girişimci için başarı kaynağı da, en başından beri uluslararası genişleme konusundaki düşüncelerine bağlıdır.

Yeni pazarlar, tanıdık olmayan kültürler, idare prosedürler, vizeler, satışlar ve potansiyel dil engelleri. Tüm bunlar, aşılmaz gibi görünse de, işini genişletme niyetinde olan girişimciler ve işletmeler için asla imkânsız değil. Küçük ya da büyük, her işletmenin hayali, bir gün işini uluslar arası boyuta taşıyarak, dünya pazarındaki yerini almak.

Küreselleşmek İçin Neler Yapılabilir?

Uygulanacak bazı stratejiler ile uluslararası genişlemeye zaman ve emek harcayan tüm girişimler için, süreç daha kolay hale getirilebilir. Genellikle süreç, ilk hayal edilen kadar karmaşık değildir.

Hedef kitlenizi araştırmak için kullanacağınız teknikler ve dikkate alınması gereken önemli konular nelerdir?

Google Analytics ile Araştırma

Google Analytics, Google’nin web sitelerin performanslarını analiz ettiği sistemdir. Yurtdışında genişleme karar vermeden evvel, birçok formda araştırma yapmak önemlidir ancak nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Çoğu kişi, bir web sitesine kopyalayıp yapıştıracağınız ücretsiz Google Analytics kodunun farkındadır.

Görmemiş olabileceğiniz, dünyanın herhangi bir yerinden kaç ziyaret ve dönüşüm gerçekleştirdiğini bildiren coğrafi bilgilerdir. Örneğin, Türkiye’de bir e-ticaret sitesiyseniz, Çin’den çok fazla trafik ve dönüşüm alıyorsanız, bunun neden olduğunu araştırmaya değer olabilir.

  1. Ürününüzün minimum rekabete sahip olması veya rakiplerinden daha ucuz olması mı?
  2. Arama motorlarında daha yüksek sıralamalar için daha büyük fırsatlar var mı, yoksa web sitenizin tasarımı size yardımcı oluyor mu veya engelliyor mu?

Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin doğal olarak nerelere ilgi yarattığını inceleyerek, potansiyel denizaşırı fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Uygun Vergi Rejimlerinin Sizi İkna Etmesine İzin Vermeyin

Herhangi bir işletmenin, gerçekte vergi ödemekten hoşlanma ihtimali düşüktür, ancak oranlar dünya çapında önemli ölçüde değişiklik gösterirken, yeni işletmenizin yerini, vergilerin daha düşük veya mevcut olmayan bir yere dayandırmak cazip olabilir.

Ancak, tam olarak dikkate alınmazsa, işletmenize vergilendirmeden elde ettiğiniz kazançlardan daha fazla zarar verebilecek başka faktörler de olabilir.

Bir şirket kurmak için gereken altyapı, minimum sermaye yatırımı, yerel işgücü, mevcut müşteri tabanı ve oluşturmak istediğiniz şirket türü önemli bir rol oynayabilir.

Öncelikle, konum seçiminizi seçmek yerine, hangi ülkelerin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bulmadan önce, işletme gereksinimlerinizin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Uluslar arası vergi danışmanlığında deneyimli kişilerden yardım istemek, kârınızı mümkün olduğunca yüksek tutmanızı sağlayabilir.

İş Planınızı Kullanın

Finansman gerekliliği olmasa bile, yeni girişimin başında ayrıntılı bir iş planı hazırlanmalıdır. Plan yapmamak, başarısız olmayı planlamak bir klişedir ancak yine de uluslararası genişlemenin ayrılmaz bir parçasıdır. Düşündüğünüz alanları, düşünmenize yardımcı olabilir ve denizaşırı bankaların büyük çoğunluğu, bir banka hesabını onaylamadan önce bir iş planına ihtiyaç duyacaktır. Uluslararasılaşma Nedir?

Ayrıntılı bir iş planı yazma konusunu kapsayan bir dizi yazı olsa da, küreselleşmek için yapılacak atılımlarda hazırlanacak iş planı için dikkate alınması gereken alanlardan bazıları;

  • İş geçmişi
  • İş modeli
  • Pazar analizi ve pazarlama planı
  • İş analizi
  • Finansal analiz ve tahmin

Hem Geçmiş Hem de Şimdiki Rekabeti İnceleyin

Her girişimci, yeni bir pazara girmeden önce rekabeti araştırmayı bilir. Ancak sadece başarılı olanlara değil, aynı zamanda deneyen ve başarılı olanlara da odaklanmak önemlidir. Geçmiş hatalardan öğrenilecek çok şey olabilir ve tekrarlanmadığından emin olmak için önlemler alabilirsiniz.

Yerel Bilgi Edinin

Yerel kültürü iyi anlamak, yerel müşteriler ve gümrük anlayışınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda ortaklar ve tedarikçilerle uğraşırken, utanç verici veya potansiyel olarak zarar verici hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, Almanya’da Bay veya Bayan’ı kullanmak alışkanlıktır ve bunu kişinin soyadı izler. Bay Klein gibi. Bu kültürel varyasyonları anladığınızı göstermek, düşünceli olduğunuzu göstermeye yardımcı olabilir. Detaylara dikkat edin ve yerel geleneklere saygı gösterin.

Clairol, bir saç şirketi. Mist Stick adlı ürününü Alman pazarına tanıttı. Ne yazık ki, aslında büyük bir kusuru tespit edecek bir çevirmen bulmak için zaman ayırmamışlardı. Mist kelimesi Almanca’da – gübre olarak çevrilir. Tahmin edeceğiniz gibi, ürün çok iyi performans gösteremedi. Sonuçta kim, saçları için bir “gübre çubuğu” almak ister ki?

Yerel Bağlantılar

Önceden var olan yerel bağlantı ağına sahip bir çalışanın olması, yönlendirmeler yoluyla yeni iş kazanma sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Yerel bir çalışanın şirkete ilgisi varsa, tanıtımlara yardımcı olmaya muhtemelen bir çevirmen istihdam etme olasılıklarından daha fazla eğilimindedirler. İşe alım süreci, bu stratejinin geçerli olup olmadığının belirlenmesinde kilit rol oynayacaktır.

LinkedIn gibi çevrimiçi araçlar, bağlantılara ulaşmak ve yardımcı olabilecek kişilere tanıtım yapmak için harika fırsatlar sunar. Ayrıca genişlemek istediğiniz ülkenin yerel ağlarına ulaşabileceğiniz olanaklar da mevcuttur.

Devlet Finansmanı

Küresel durgunluktan bu yana, birçok hükümet sadece iç ekonomisinin büyümesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda girişimcileri ve girişimleri ülkelerine gelmeye teşvik etmek için, teşvik programları ve finansal destek tedbirleri oluşturmuştur.

Örneğin, Almanya, özellikle başlangıç topluluğunun büyümesinin yerel istihdama yardımcı olacağı ekonomik dezavantajlı bölgelerde, yeni başlayanlar için yüzde 50’ye kadar devlet kredileri ve hibeleri sunmaktadır. Mevcut tüm şemaları anlamak zaman alıcı olabilir, ancak bu alanlarda deneyimi olan biriyle ortaklık yapmak sonuçta yardımcı olabilir.

Fikri Mülkiyet

Dünyadaki birçok işletme, özellikle uluslararası pazarlara açıldığında fikirlerin ve fikri mülkiyet haklarını (IP)  korumaya çalışıyor. Aksi takdirde fikirleri çalınabilir veya kopyalanabilir. Bu da işletmenin zarar görmesine ve zarar etmesine neden olabilir. Fikri mülkiyet (IP) korumasını çevreleyen ilginç düzenlemeler, belirli bir konuma sahip fiziksel varlıkların aksine, IP’nin coğrafi kısıtlamalara bağlı olmaması ve her biri kendi benzersiz vergi sistemlerine sahip ülkeler arasında taşınabilmesidir.

AB genelinde, en düşük oranlara sahip bir ülke olan Kıbrıs’ı seçen birçok işletme için, bir dizi seçenek mevcuttur. Bununla birlikte, plan, yeni mevzuattan geçmektedir. İyi bir planlama, araştırma ve gerekli deneyime sahip kişilerden yardım alarak, en başından itibaren uluslararası genişlemeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. İşletmelerde Uluslararasılaşma

Küçük ya da büyük işletme olsun hepsinin hayali, bir gün dünya çapında faaliyet gösteren bir işletme olabilmek ve hızla gelişen dünya pazarından payını kapabilmektir. İş yapmak istediğiniz ülke ya da ülkeleri tanımak, kültürlerini benimsemek, dillerini anlamak, birbirini anlayabilmek önemlidir. Küreselleşmek, hayal gibi görünse de artık zor değil. Gerekli atılımları yaparak, sağlam temeller üzerine yıllarca sürecek iş ortaklıkları kurmak ve kendinizi küresel boyuta taşımak artık kolay.kobi vadisi

Yorumunuz