Yatırımcı Arıyorum

Kuru Temizlemeci Açmak

Kuru Temizleme İşine Girmek

Kuru Temizlemenin Tarihçesi

Jolly Bellin, bir Paris öğleden sonrasında karısı alışverişe gittiği sırada lambayı, karısının daha o sabah masaya örttüğü tertemiz örtünün üzerine düşürür. Karısı eve gelip de bu manzarayı görmeden örtüyü temizlemek ister bu sırada gaz dökülen yerlerin örtünün diğer taraflarından daha temiz olduğunu fark eder.

Bu tespiti geliştirerek ilk kuru temizleme hizmetini vermeye başlar. Jolly terzidir ve artık kuru temizleme de yapmaktadır. Kendisine getirilen lekeli elbiselerin sorunlu kısımlarını terebentin ve benzin karışımı kimyasala batırıyor kuruduktan sonra fırça ile temizleyerek işlemi tamamlıyordu.

Yıkandığında ya da sabunla temas ettiğinde buruşan bozulan elbiselerin kuru temizlemede bu tür hasarların oluşmaması nedeniyle kuru temizleme bir anda popüler hale gelmiş,benzin yerini daha sonra terebentine bırakmış.

Antik çağa kadar uzanan bir geçmişi var aslında kuru temizlemenin küllü su ve amonyak ya da killi su kullanılırmış giysilerdeki yağ lekelerini çıkarmak için.

Meslek Standartlarında Kuru Temizleme

5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ile mesleğin gerekleri açıklanmış. Çamaşırhane ve kuru temizleme sorumlusu bünyesinde çamaşırhane bulunduran kurum ve kuruluşlar ile bağımsız çamaşırhane işletmelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, çevre güvenliği unsurlarına dikkat ederek gerekli önlemleri alarak çamaşırhane operasyonu, kuru temizleme işlemlerini yapan, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten, hijyen ve sanitasyon kurallarına uyan, kalite yönetim sistemi, işletme standartlarına uygun işlem yapma bilgi ve becerisine sahip kişi olarak tanımlanıyor.

Kuru Temizleme Sektöründe İş Kurmak

2016 Yılı araştırma sonuçları, kuru temizlemenin yatırımcıların cazibe alanına girecek gözde sektörlerden biri olduğunu belirtmiş. 2015 yılında endüstriyel kuru temizleme de dahil ulaşılan yıllık ciro 500 Milyon Euro olarak açıklanmış.

Türkiye’nin en büyük bayi ağına sahip kuru temizleme şirketlerinden birinin Yönetim Kurulu Başkanının yaptığı açıklamaya göre kuru temizleme işletmelerinde maliyetler düşük, kâr oranı yüksek bu nedenle girişimcilerin gözdesi olmaya aday sektörlerden.

Avrupa ile karşılaştırıldığında kurumsallaşmayı başarmış iş hasılatı yüksek girişim sayısının ülkemizde daha düşük oranda bulunduğu açıklanmış dolayısı ile sektörde daha fazla kurumsal işletmeye ihtiyaç bulunduğuna ve kuru temizlemenin lüks değil ihtiyaç olduğu bilincinin oluşturulması gerekliliğine vurgu yapılmış.

Sektörde iki önemli hedef bulunuyor öncelikle sektör içi hizmet kalitesinde aynı standartların oluşturulması ve Avrupa standartları ile uyumlaştırılması.

KURU TEMİZLEME İŞİNDE MELEK YATIRIM

Boğaziçi Üniversitesi Melek Yatırımcı Ağı BUBA, 2015 yılında kuru temizleme işini internet uygulamasına bağlayan firmaya yatırım gerçekleştirmiş, proje basında yer alan haberlere göre 135 Bin Lira yatırım alarak öz sermaye ile fonlanmış. Söz konusu firma 5 saat içinde giysilerinizi kapıdan alarak 24 saat içinde ütülü ve temiz bir biçimde kapınızda teslim ediyor.

Fiziki ortamdan internet ortamına taşınan mesleki faaliyetlerin başarılı olduğu tespitinde bulunuluyor, genel ekonomik gelişmeler ile ilgili olarak.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Kuru temizleme dükkânı açmak istiyorsanız elbette geleneksel yapı ile hareket etmek riskini göze almamalısınız. Sektörü tarihi ve yakın ekonomik geçmişi ile size aktarmaya çalıştık sizin de yukarıda yazılan açıklamalarda fark edeceğiniz gibi tüm iş alanlarında inovasyon ve teknolojik uygulamalar kendisini göstermekte, işletme başarısında çağın gereklerine uygun işletme davranışı prim yapmakta ve hatta melek yatırımcılardan teşvik alabilmektedir.

Yatırım maliyeti düşük kâr oranı yüksek kuru temizleme sektöründe yer almak istiyorsanız kurumsal kimlik sergileyeceğinizi, teknolojiyi kullanacağınızı, internet kullanımı ile evlere servis gibi uygulamalarda rakipleriniz ile mücadele etmeniz gerektiğini bilmeli ve hazırlığınızı bu yönde gerçekleştirmelisiniz.

Geleneksel yöntem ile çalışan küçük mütevazi bir işletme de kurabilir, bağımsız bir işletme olarak tanıtım faaliyetlerinizi kendi minimal çabalarınız ile gerçekleştirebilirsiniz ve interneti yine kullanabilir ve yakın çevrenize belki bir personel edinerek evden eve hizmet sunabilirsiniz fakat piyasadaki kurumsal rakipleriniz, hizmet ağları ve hızları ile öne çıkmış markalaşmış kurumları göz önünde bulunduracak olursanız kişisel çaba ile sektöre girmek doğru mudur? Üzerinde bir hayli düşünmek gerekir ayrıca böyle bir riski almaya gerek var mıdır?

Kuru Temizleme Sektöründe Bayi Olmak

Sektör internet ortamında yeni sayılır yaklaşık iki yıllık bir geçmişi var evden eve hızlı hizmet konusunda, ülkedeki iki yıl öncesi için kuru temizleme işletme sayısı 50 gibi küçük bir rakam dolayısı ile sektörde bu anlamda bir yetersizlik söz konusu ayrıca halkta kuru temizleme bilincinin oluşturulmaya çalışılması çalışan bayanların ütü yapma yükünün üstlerinden kalkması gibi tüketici algı yönetimi büyük firmalar tarafından gerçekleştirilmekte. Sektörün ağır yükünü üstlenmiş, kurumsallaşmış bir firma ile yola çıkarak pastaya ortak olmak daha kârlı görünüyor.

Ayrıntılı bilgi için, Kobi Vadisi portalında yer alan; Kuru Temizleme Bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz