Yatırımcı Arıyorum

Kuru Yemiş Dükkanı Açmak

Kuru Yemişçi Açmak

Değerli Kobi Vadisi okuyucuları, size yeni iş fikirleri konusunda önerilerde bulunurken, makaleye konu olan sektör hakkında yakın ekonomik geçmişi ve günümüzde sektörün içinde bulunduğu durumu hakkında gerçekleştirilmiş araştırma sonuçlarından yararlanıyoruz. 2023 Kalkınma hedefleri doğrultusunda devlet destekleri ile tüm sektörlerimizde gelişme ve büyümenin teşvik edildiği genel hava içinde tüm iktisadi faaliyetler için belirli bir potansiyel mevcut.

Not: TDK’ya göre doğru kelime kullanımı kuru yemiş’tir (ayrı olarak yazılır), kuruyemiş değildir.

GENEL DURUM

Kuru yemiş, Gıda Sektörünün bir alt kolu olması sebebi ile Gıda Sektörü araştırmaları içinde 2013 yılından itibaren iktisadi yaşam içindeki yakın geçmişinin genel hareketliliğine göz gezdirelim. 2013 yılında Türkiye’nin iktisadi büyümesi duraklar diğer pek çok sektörde ham madde açısından dışa bağımlılık söz konusu olduğundan Dış Ticaret açığı oluşur fakat Gıda dışa bağımlı bir sektör olmadığından durgunluktan etkilenmeyerek büyümesini sürdürür.

Ülkemiz sadece kuru yemişi üreten ülkelerden biri değil diyor kaynaklar. En lezzetli kuru yemişlerin yetiştiği bir ülke konumunda coğrafi özellikleri nedeni ile. Kuru meyvede ülkemiz dünya lideri, kuru yemişte ise küresel sıralamada Üçüncü. Veriler gerek iç tüketim yoğunluğu gerek uluslararası pazardaki başarısı nedeni ile Kuru yemiş Sektörü, Türkiye’nin can damarı sayılacak iktisadi faaliyet alanlarından biridir diyor.

SEKTÖREL DURUM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Veri Tabanına kayıtlı firmalar incelendiğinde 9 ürün grubunun bulunduğu ayrıca 700 kadar sanayici yaklaşık 7000 perakendecinin faaliyet gösterdiği tahmini bilgilere ulaşılmış. Tedarikçi firmaların üreticilere yakın bölgelerde konumlandığı görülüyor. Ham maddeyi işleyen Kuru yemiş Sanayicilerinin ise üretim bölgelerine yakın konumda bulunmaları gerekmiyor çünkü onlar ham maddeyi tedarikçiden satın alarak işlemden geçiren Endüstri Faaliyeti içinde olmaları sebebi ile ülkenin her bölgesinde konumlanabiliyorlar. Kuru Yemiş Sektörünün Ekonomiye Katkısı

Türkiye’de Kuru Yemiş Pazarı

Veriler, Kuru yemiş sektörünün sağlıklı büyüdüğünü gösteriyor. Paketli kuru yemiş, 2013 yılından bu yana %40 tüketim artışı sergilemiş sektörün aktörleri ekonomik büyümeden memnun. Kuru yemiş Sanayicileri ve İş adamları Derneğinin yaptığı açıklamaya göre, 2018 yılı fındık yılı olacak. 2017 yılında iç Pazar %7 büyümüş, fındık, kuru kayısı, üzüm ve incirin Türkiye tarafından en fazla ihracatı yapılan ürünler olduğu belirtiliyor.

Kuru yemiş satan bir işletmeye sahip olmak istiyorsanız sektörün genel durumu, sektörün gelişmesi, iç ve dış pazardaki konumu, tüketici talep yoğunluğu gibi size gerekecek tüm bilgi alanlarında veriler olumlu görünüyor. Bu sektörde kazanç elde edebilir, büyüyebilir yatırımınıza göre belki istihdam yaratabilirsiniz potansiyel mevcut.

Kuru yemiş ticareti yapmanın elbette bazı incelikleri bulunuyor ürünlerin nasıl korunacağı, nasıl tedarik edileceği, nasıl sunulacağı, ürünlere göre belirlenen KDV oranları gibi hem ürünler hakkında hem de ürünlerin yasal gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yasal uygulamalarda muhasebeciniz elbette yardımcı olacak size fakat yine de işiniz ile ilgili tüm güncel detayları siz araştırma süreciniz içinde öğrenin tam ve kesin bilgilere ulaşın.

Ticari yaşamınızda elinize geçecek fırsatlardan en iyi biçimde yararlanabilmeniz için faaliyetiniz de aksaklığa neden olabilecek hiçbir boşluğa izin vermeyin. Sektör sağlıkla büyürken, iç ve dış ticaret platformunda önünüz bu denli açıkken olumlu koşulları lehinize çevirecek biçimde hareket etmeli bu koşulları iyi değerlendirmelisiniz. Günümüzde esnaflık faaliyeti, küçük ticari işletmeler kurumsallaşmaya başladı geleneklerden uzaklaşıldıkça kullanılan teknoloji ve değişen yaşam standartları tüketici beklentilerini de değiştirdi. Bağımsız işletme olarak faaliyet gösterecekseniz hem ürünler hem yasal çerçevelerin gerekleri hem satış performansının oluşturulması gibi faaliyetlerin titizlik ile hazırlanması gerekiyor. Sabırlı bir araştırma süreci planlamanızı tavsiye ederiz daha önce bu sektörde faaliyet göstermediyseniz acele etmeyin.

Kuru yemiş sektörünün içinde bulunduğu olumlu ve cazip koşulları nasıl en iyi biçimde lehinize kullanırsınız sorusu ana çıkış noktanız gibi görünüyor. Rekabet koşullarının da hesaplanması gerekecek, ürününüzü perakendeci olarak satacaksanız tutacak maliyet ve hedef kitleniz, fiyat aralığınız ne olacak yine üzerinde durulması gereken önemli ayrıntılar.

Tedarikçi olarak faaliyet gösterecekseniz araştırma yapacağınız alan, ürünü satacağınız hedef kitle ve bulunacağınız konum farklılık gösterecek, maliyetler de bu bağlamda değişecektir. Faaliyet gösterilecek konum ile ilgili en büyük avantaj günümüzde internetin kullanılıyor olması E-Ticaret ülkemizde henüz gelişen yaklaşık 2-3 yıldır kullanılmaya başlanılan bir Pazar dolayısı ile böyle bir pazarın varlığı ürünlerinizi her bölgeye her mesafeye satabileceğinizin de garantisini veriyor. Sosyal medyayı kullanmak dijital pazarlamayı öğrenmek ve çağın gereklerine göre kendimizi güncellememiz gerekiyor. Kazancınızın artmasında katkısı büyük olacaktır.

Kuru Yemiş Bayiliği Almak

Size bu cazip sektörde bayilik yöntemini de önerebiliriz, şayet tek başınıza bu araştırmaları yapmak, planlama ve maliyetlerin altından kalkmak zor geliyor ise kuru yemiş bayiliği veren firmaları araştırabilir bağımsız çalışmanız ile bayi olmanız arasındaki fırsatları karşılaştırarak yararlı olabilecek bir karara varabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments