Yatırımcı Arıyorum

Kuryelik ile Para Kazanmak

Kuryelik Yaparak Çalışmak

Bulunduğumuz evren üzerinde gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün farklı meslekler ortaya çıkıyor. Bireyler normal olarak çalıştığı şirketler ya da farklı meslek dalları haricinde birçok ek iş olarak adlandırılan meslekler sayesinde ek para kazanıyor. Ortalama bir birey kariyer girişine herkes gibi iyi bir başlangıç yapmak istiyor. Farklı olarak hem kolay para kazanabileceği ya da daha az çalışarak kolay para kazanabileceği işlere yöneliyor. Çalışan işler üzerine meslek edinilmek çoğu zaman güç olabilir fakat imkânsız değildir. Genel olarak meslekler göz önüne alındığında, kuryelik mesleği diğer meslekler arasında oldukça ilgi çekici karşılanıyor. Bazı kişiler bu mesleği oldukça benimsemiş olup eğlenceli bir hale getirilerek paralarını kazanabiliyor.

Kuryelik mesleğinin birçok çeşidi günümüzde oldukça rövanşta gösteriliyor. Yaya kuryeler, arabalı kuryeler, motorlu kuryeler olarak bireyin yeteneğine göre çeşitlendiriliyor. Bu çeşitlilik birey açısından oldukça önemlidir.  Kuryelik mesleği ile ilgili dikkat edilmesi ve araştırma yapılması oldukça önemlidir. Günümüz içerisindeki meslek gruplarında üst sıralarda yer edinen kuryelik mesleği, gün içerisinde acil dosyaların ya da yetiştirilmesi gereken cihazların, eşyaların tam zamanında istenilen adrese ulaştırılması bu meslek grubunun bir parçasıdır. Kurye mesleği her yaş ve kişi için yapılabilecek uygun mesleklerden bir tanesidir.

Kuryelik Mesleği

Günümüzde meslekler içerisinde genel olarak kurye mesleği dendiğinde ilk akla gelen motorlu kuryeler oluyor. Büyükşehirlerde ya da kasabalarda yapılan kuryelikler çoğu zaman hayat kurtarıcı bir hal içerisinde olabiliyor. Birçok çeşitli motorlar ile gerçekleştirilmeye devam eden kurye hizmetleri, kimi zaman kafelere ya da lokantalara başvuru yaparak bu mesleğe adım atılabilir. Lokantalardan ya da kafelerden alınan ürünleri ya da yiyecekleri istenilen adrese ulaştırarak para kazanılabiliyor ve de birikim yapılabiliyor. Genel anlamda firmalara bakacak olursak motorlu kurye personel alımı oldukça kısıtlı bir halde olarak gözlemleniyor.

Küçük kasabalar ya da büyükşehir göz önüne alındığında, verilen ilanlara göz gezdirerek kurye personeli alımlarının ne kadar yaygın olduğunu görülebilir. Öncelikle yapılması gereken, motorlu kurye olabilmek için ehliyet alınması gerekli ve de motor üzerindeki becerilerin ilerlemiş olması gereklidir. Sonraki aşamada ise kişinin motorlu araçlar üzerinde uzun süre yolculuk yapabilecek bir durumda ve yolculuk devam ettiği süre zarfı içerisinde sıkılmama durumunda olması gereklidir.

İşe yeni alınan bir kurye günümüzde askeri maaş üzerinden ücretlendirilmesi gözlemleniyor. Fakat iş başvurusu yapan bireyin deneyim ya da tecrübesine göre maaş değişimi oldukça farklılık gösteriyor. Deneyimli bir motorlu kurye, ehliyetini alıp kurye mesleğine yeni adım atmış bireyden farklı olarak maaşları 6.000 – 14.000 TL arası değişim gösteriyor. Bu deneyimli kuryenin kendisine ait bir motoru olduğunda ise diğer kurye mesleğinde çalışacak kişilerden bir adım önlerinde tutulması isteniyor. Maaşları bu gibi durumlarda diğer kuryelerden daha da yükseklerde belirleniyor.

Mesleği Olmayanlar İçin Kuryelik

Kuryelik mesleği ile bir meslek sahibi olmayan insanlar ele alındığında günümüzde hem çalışıp, hem de birikip yapmak isteyen birçok birey var. Genel açıdan bakıldığında meslek sahibi olmayanların çoğu geçim sıkıntısı çekiyor. Hem çalışmak isteyen hem de ailesine yük olmamak isteyen kişilerin para kazanmak istemeleri konusunda çeşitli ek işler devreye giriyor. Günümüzdeki iş hayatında çoğu kişinin ek iş olarak kurye mesleğini tercih ettiği gözlemleniyor. Fakat bu kurye mesleğinin araçlı ya da motorlu kurye mesleğinden bir farkı var. Kısaca bakıldığında kurye adı altında olan bu meslek grubu, bir kişi için ek kazanç kapısı olarak günümüze geliyor.

Uzun mesafelerin aksine daha kısa mesafe olarak belirlenen adreslere, insan gücü ile taşınabilen ürün ya da yiyeceklerin kuryeliğini yapan bireylerdir. Bu yaya kuryeliği yapan bireyler son dönemde oldukça ilgi çekici olup ve de ek kazanç işlerinin başında geliyor. Taşınabilecek olan ürünlerin ya da yiyeceklerin firma ya da daha farklı yerlerde sunulan ayrıcalıklara göre değişim gösteriyor. Genel olarak ele alınan yaya kuryeliği tahmini rakamlar ile bir yaya kuryenin aylık 5.000 – 20.000 TL arası kazandığı gözlemleniyor. Bu rakamların hesaplanışı ise günlük 5 ile 7 saat arası çalışma ile belirleniyor. Genel olarak hem okuyup hem de ek kazanç sağlamak isteyen öğrenciler için deneyime göre rakamlar yükselebiliyor.

Kurye Şirketi Kurmak

Eğer sizde bu iş modelini sadece bir ek gelir olarak değil de, daha kapsamlı bir çalışma ile devam ettirmek istiyorsanız; Kurye Servisi İşi Kurmak adlı iş fikrini de inceleyebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz