Yatırımcı Arıyorum

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Kuşkonmaz Nedir?

Kuşkonmaz; kumlu, gevşek ve zengin topraklarda yetişen bir bitkidir. Yetiştiriciliği için çok fazla bir şey yapmaya gerek olmasa da ilk ekimden sonra hasat etmek için en az 3 yıl beklemek gerekiyor. İncecik bir yapıya sahip olan bu bitki, kralların yemeği olarak bilinmektedir.

Dünya üzerinden en büyük üretici Çin ülkesi olarak dikkat çekmektedir. Ekim işlemini yaptıktan sonra onu korumak ve üç yıl sonrası için hazır hale getirmek olacaktır. Yetiştiriciliği çok geçmiş yıllara dayanan bu bitki içerisinde A, B1, B2, C, protein, yağ ve şeker gibi farklı mineraller yer almaktadır. Genellikle; Salatada, çorbada, yemeklerde ve garnitür içerisinde kullanılmaktadır. 10’un üzerinde farklı türü de bulunmaktadır.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kuşkonmaz yetiştiriciliği yapmak için öncelikle bitkinin tohumunu satın almak gerekiyor. Yetiştiricilik için tarlaya sahip olmalısınız. Uzun bir verim dönemi olduğu için kiralamak yerine tarlanın sizin olması çok mantıklı bir seçenek olacaktır.

Tohum ekilirken hem dişisi hem de erkeği mutlaka birlikte ekimi yapılmalıdır. Bu sayede büyüme daha doğal olacaktır. Genelde üreticilerin tercih ettikleri modeller Jersey Giant ve UC 157 olmaktadır. Verimi yüksek olmasa da önemli hastalıklara karşı daha fazla dayanıklıdır. Bir kez ekim yapıldıktan sonra en az 3 yıl beklemek gerekiyor. Tarla verim vermeye başladığında yaklaşık 15 ile 20 yıl hasat yapılabilir.

Genelde sıcak havanın olduğu bölgeler olan Ege ve Akdeniz’de yetiştirilse de ülkemizde ki en büyük tarla Eskişehir’de bulunmasında sulama tekniklerinin gelişmesinde fayda var.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kuşkonmaz yetiştiriciliği maliyeti yüksek olan bir sektör değildir. Ancak zamanı bekler ve hasadı düzgün yaparsanız yüksek bir gelir getirme oranı yüksektir. Bir dönüm arazi için ortalama maliyet 4.000 TL civarındadır. 10 dönüm bir araziye ekildiği varsayılırsa toplam maliyet alan yani tarla üreticininse 40 bin TL maliyet yapılması yeterli olacaktır.

Bu maliyet karşılığında uzun yıllar sulama ve bakım dışında fazla bir maliyetinin olması genelde hesaplandığında çok da yüksek bir maliyetinin olmadığı anlamına gelmektedir.

Kuşkonmaz Yetiştirerek Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Kuşkonmaz genellikle kalite seviyesi yüksek oteller ve restoranlar tarafından tercih edilse de günümüzde marketlerde de satılmaya başlanmıştır. Ortalama kilo fiyatı 10 TL ile 40 TL arasında değişmektedir.

Bir dönümlük araziden yılda 100 kiloya yakın kuşkonmaz hasat edildiğini göz önüne alırsak 1.500 TL ile 2.000 TL arası bir kazanç elde edilebilir. 10 dönüm ektiğinizi hesaplarsanız yıllık kazancınız 15 bin TL ile 20 bin TL arasında değişecektir. Her yıl kira alır gibi bu geliri elde etmeye devam edeceğinizi unutmayın.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Dönümden 2. sene 100 kg alırsınız 3 .sene 500 kg 4 . sene 1 – 1.5 ton verim alırsınız.

  Dekara kurulum maliyeti de 4 bin değil. Çok az bir araştırma ile bunu bulabilirsiniz zaten 6500 tl fideye gidiyor damla sulama sistemi kurulacak . Toprakta taş var ise kırılacak. Ph dengesi kontrol edilecek ihtiyaç varise gübre vb toprağı zenginleştirici madde kullanılacak. ortlama dekara 10 bin tl masrafı var. tabi siz hasat alınacaya kadar bu ürüne bakmak zorundasınız gübresini suyunu vereceksiniz yabani otları temizlemeniz lazım.

  öyle vauv çok iyi diye atlamasın kimse buradakileri okuyup ama yapılmayacak bir iş değil sabır ve azim gerektiriyor.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Hazırlanan içerik 2019 yılında yayına alınmıştır. Mutlak suretle günümüzde fiyatlar ve yatırım tutarları değişkenlik gösterebilir. Paylaşmış olduğumuz iş modelleri tamamen ön bilgilendirme amaçlıdır.

Yorumunuz