Yatırımcı Arıyorum

Kuyumculuk Yapma İş Fikri

Girişimci adaylarına böyle bir öneride bulunmadan önce altın sektörünü elbette detaylı biçimde inceledik. Araştırma raporları, bankaların konferansları sektörün lokomotif olduğunu, geleceğin şehirleri tasarlanırken öne çıkarılacak, KOBİ işletmelerinin desteklenecek ilk sektörler arasında bulunduğu ifade ediliyor.

Ülkemizin altın sektöründe dünya liderliğine hazırlandığı, geleceğin şehirlerinde altın sektöründe faaliyet gösterecek KOBİ işletmelerin teşvik edildiği bir süreç, bu alanda faaliyet göstermek için doğru zaman olarak tanımlanabilir.

Kuyumculuk Sektöründe İş Kurmak

2015 Yılında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %50’ye yakın kısmı markalı ürün tercih ediyor, %60 kadar bölümü evlerine yakın civarlardan altın alışverişi yapmakta sakınca görmüyor, AVM gibi merkezlere giden tüketici profili %40’a yakın.

Kuyumculardan alışveriş yapma potansiyelinin gelir düzeyi en az 8 Bin TL civarında olan bireyler tarafından gerçekleştiği belirtiliyor. Özellikle el işçiliği olan tüm kuyumculuk işlerine olan talepler son zamanlarda bir hayli artış göstermeye başladı.

Yakın Gelecekte Kuyum Sektörü

19-22 Mart 2019 Tarihleri arasında Mücevher Fuarı ziyaretçilerini ağırladı. Ülkemizde Kanuni döneminden beri mücevher fuarları gerçekleştirilmekte. Sektörün esnaf odaları da fuar faaliyetlerinin sektörün gelişmesinde etkin olduğunu ve uluslararası fuarlara katılım sağlamaya gayret ettiklerini söylüyor.

8-11 Ekim 2020 tarihinde İstanbul, kuyumculuk sektöründe önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. İstanbul Jewelry Show, CNR Expo İstanbul Fuar Merkezinde 51. kez düzenlenen fuar, kuyumculuk sektörü ile ilgilenen ve kuyumcu açmak isteyenler için de oldukça yararlı. Fuarların kuyumcular açısından önemli yararları bulunmakta.

Her şeyden önce fuara katılımcı ve ziyaretçi olarak katılanlar;

 • Kuyumculuğun önde gelen, markalaşmış dünyaca tanınan isimleriyle tanışma fırsatı,
 • Kuyumculuk alanında faaliyet gösteren tasarımcıların, ihracatçıların, üretici firmaların toptancıların ve mümessillerin bir arada bulunacağı nadir ortamlardan biri olması,
 • Takılardaki en son tasarımları görme şansı,
 • Farklı kategorideki ve fiyattaki ürünleri bir arada bulma imkanına sahip olacaklardır. Fuarların ayrıca insanları bu mesleğe yönlendirdiği de bir gerçek.

Sektörde mesleki eğitimlere büyük önem veriliyor. Satış-Pazarlama Teknikleri, Müşteri İlişkileri, Mücevher Danışmanlığı, Pırlanta Uzmanlık eğitimleri gibi pek çok alanda yetkin personele ihtiyaç bulunduğu, bu nedenle eğitim konusu üzerinde ciddiyet ile durulduğu belirtiliyor. İşin ustaları yetiştirecek eleman arıyor çünkü bu meslekte ustalaştığında oldukça iyi kazanç elde edildiğini söyleyebiliriz. El işçiliği ürünler son zamanların trendleri arasında.

BAŞARI ÖYKÜSÜ

Gerçek başarı öyküsünün kahramanı Ege Bölgesinden. Yıl 1973, Babası kendisine iş kurması için 300 Gram altın verir. O, küçük bir dükkân tutup mücevher tamirciliği yapmaya başlar. On yıl sonra kardeşleri ile birlikte toptan altın üretiminde girişimci olurlar. Kurucu kardeşin vefatından sonra kahramanın oğlu hisselerini amcalarına bırakarak yeni bir şirket kurar ve bugün ülkenin ilk 200 sanayicisinden biri olduğu ifade edilmektedir.

Babasına, babası tarafından 3 aylık emekli aylığının toplanması ile verilen 300 gram altından oluşan sermaye ile, onun da oğlu günümüzün büyük sanayicilerinden biri haline gelmiş. Tüm gerçek başarı öykülerinde tanık olduğumuz önemli küçük özellikler ama büyük sonuçlar doğuran özellikler burada da karşımıza çıkıyor. Mütevazilik, çalışkanlık, birlik ve beraberlik duygusu.

300 gram altın ile başlayan yolculuk 18 Ton üretim kapasite ile çalışan bir işletmeye bu şekilde dönüşmüş durumdadır.

Kuyumcu Açmak

Kuyumcu dükkânı açmak için sektör uygun mu? Mümkün mertebe size yakın geçmiş, bugün ve yakın gelecekteki sektörel durumu hakkında bilgi aktarmaya gayret ettik. Siz bir kuyumcu dükkânı açma fikrini kendi içinizde netleştirdiğinizde daha detaylı incelemeler yapacaksınız mutlaka fakat genel durum her yönü ile sektörün yatırıma uygun olduğunu söylüyor.

Finans kaynaklarınız yeterli değil ise KOBİ işletmelerin altın sektöründe desteklenmesi düşüncesinin hakîm olduğu bankacılık yaklaşımı, finans sorununuzu çözmekte banka desteği alabileceğinizin, kredi çekmekte zorlanmayacağınızın sinyallerini veriyor diyebiliriz.

Araştırma sonuçlarını aktarırken tüketici davranışları istatistikleri bilgisine de yer verdik yukarıda ki satırlardan hatırlayacaksınız tüketiciler mahallelerinde ki kuyumcudan alışveriş yapmakta tereddüt etmiyorlar ve bu oran %50‘den fazla yine hatırlayacaksınız belli bir yüzde kesinlikle marka tercih ediyor.

Tüm bu sonuçlara bakarak, dükkânınızı açacağınız yer konusunda fazla endişe etmemeniz gerektiği fakat belli oranda marka ürün tercih eden kitleyi göz ardı etmemeniz gerektiği de söylenebilir. Araştırmanın bir diğer sonucu ise tüketicilerin %80 oranında güvenilirlik üzerinde durduğu.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kuyumcu mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Kuyumcu Dükkânı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Size başarılı bir kuyumcu olmanız için birkaç tüyo;

 • İlk önce finansal kaynaklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. İş planınızı hazırlayın ve banka desteği alın. Bankaların artık müşterilerine altın hesabı açma imkânı vermesi, kuyumculuğa verdiği desteğinde kanıtıdır. Bankalar finans konusunda destek verecektir. Ancak krediyi alırken faiz oranlarının düşük olmasına özen gösterin.
 • İkinci olarak işin duayenlerinden yani başarılı kuyumculardan bilgi desteği alın. Altının her daim kazandırdığı doğru ama piyasa ve kuyumculuk mesleği hakkında sağlam bilgiler almanız da önemli.
 • Kuyumcu dükkânı açacağınız konum çok önemli. İnsanların sık sık alışveriş yaptığı ancak çok fazla kuyumcu olmayan yerleri seçin. Az rakip bol kazanç 🙂
 • Kuyumcu dükkanınızı açtınız. Yapmanız gereken bir şey de en çok satan ürünlere yönelmeniz. Müşterileriniz hangi yaş grubundan?  Yaş gruplarının tercihleri neler? Yüzük mü çok satılıyor yoksa bilezik ya da kolye mi? Tüm bunların bir istatistiğini tutun ve siparişlerinizi buna göre verin.
 • Elemanlarınız kesinlikle bu konuda deneyimli kişiler olsun. Bir değerli taş uzmanı ile çalışın. Piyasada sahte değerli taş satarak kuyumcuları dolandırmaya çalışan kişilerin varlığını göz ardı etmemek gerek. Bu gibi durumlara tedbir amaçlı bir uzman ya da bir sarraf ile çalışın.
 • Pazarlama ve reklam çalışmalarına özen gösterin. İtibarınızı korumanız da önemli.
 • Kesinlikle bu işin erbabı toptancılarla çalışın. Bol çeşit sergilerseniz o kadar iyi kazanırsınız ve iyi satış yaparsınız. Bu arada bir web sayfası açın, online satış yapmanız da vakti olmayan kişiler için ürün satın alma imkânı sağlayacaktır.
 • Uzmanlığınız olmayan işleri yapmayın. Örneğin tamir işi yapan bir elemanınız yoksa asla tamir yaptığınızı söylemeyin. Zarara uğrayabilirsiniz.

Kuyumcu Bayiliği Almak

Kuyumculuk üretim aşamasından işleme aşamasına, tamiratından satış-pazarlama faaliyetlerine kadar her yönü ile cazip ve büyük bir sektör hangi aşamasında isterseniz girişimci olmayı düşünebilirsiniz. Bağımsız bir işletme olarak ve kuyumculuk faaliyeti ile dükkân açacaksanız kâr elde etme başarılı olma oranınız çok yüksek. Bağımsız bir işletme faaliyetinde sizin kişisel çabalarınız, işinize yeterince bilgi edinerek kendinizi hazır hissederek başlamanız başarıyı ede etmenizde en büyük etken olacaktır.

Ancak bağımsız bir işletme olarak faaliyete geçerek belirli bir dönem tüketicinin güvenini kazanmak için beklemek yerine prestij sahibi, güvenilirliği toplumun geniş kesimlerinde yankı bulmuş, marka olmanın ayrıcalığını taşıyan bir işletmenin bayisi olmayı da düşünebilirsiniz.

Bu sektörde sizde iş kurmaya karar verdiyseniz eğer Kobi Vadisi bayilik sitesinde yer alan takı aksesuar bayiliği veren firmalar ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Sektöre en baştan ‘Güvenilirim’ mesajını tüketiciye vererek girmiş olursunuz. Piyasa koşullarında her zaman şansınız olsa da rekabet gücünüz artar. Birlikte hareket edebileceğiniz eğitim ve diğer tüm alanlarda destek alabileceğiniz bir çözüm ortağınız olmuş olur. Sektörde belli bir gücü ve prestiji temsil eder dolayısı ile müşteri edinmek konusunda daha az risk alırsınız. Bayi olmayı da düşünün.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(7)

 1. Cevap yaz
  Zehra Çırağ yorumu:

  Merabalar ben afyonda yaşıyorum oğlumla kuyumcu dükkanı açmayı düşünüyorum yardımcı olurmusunuz

 2. Cevap yaz
  Nebahat Yıldız yorumu:

  Merhaba
  Almanya yaşıyorum
  Yeni bir girişimci olarak kuyumcu dükkanı acmak istiyorum
  Yardımcı olursanız sevinirim

 3. Cevap yaz
  Fatma yorumu:

  Merhabalar ben Almanya dan yaziyorum kuyumcu dükkkani açmak istyoruz eşimle birlikte aca bu işineğtimini tamirratini alabilecegimiz bir kurs tavsiye edermsniz?

 4. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Merhaba Ben Ayhan Katalog ustasiyim 7 yildir almanya berlinde yasiyorum 10uncu ayda dükkan actim atölyemi kurdum ama vitrinlerimm Bos vitrin icin türk tabiriyle konsinye mala ihtiyacim var nasil yardimci olabilirsiniz acaba tesekkürler…

  • Cevap yaz
   Fatma yorumu:

   Nerhaba siz açtiniz nasil tamiratni kendiniz yapabiliyrmsnz.

 5. Cevap yaz
  Özlem Saltık yorumu:

  Merhaba iyi akşamlar özlem ben başakşehir Güvercintepe Mahallesi’nden yazıyorum burda çevrem oldukça geniş bir çevre bizim buraya kuyumcu gereği var… Bayilik lazım lütfen yardımcı olun

  • Cevap yaz
   Bedri Karaca yorumu:

   Özlem hn benimle iletişime geçin lütfen ***

Yorumunuz