Kuyumcu Dükkanı Açmak İster Misiniz?

Girişimci adaylarına böyle bir öneride bulunmadan önce altın sektörünü elbette detaylı biçimde inceledik, araştırma raporları, bankaların konferansları sektörün lokomotif olduğunu, geleceğin şehirleri tasarlanırken öne çıkarılacak, KOBİ işletmelerinin desteklenecek ilk sektörler arasında bulunduğu ifade ediliyor.

Ülkemizin altın sektöründe dünya liderliğine hazırlandığı, geleceğin şehirlerinde altın sektöründe faaliyet gösterecek KOBİ işletmelerin teşvik edildiği bir süreç bu alanda faaliyet göstermek için doğru zaman olarak tanımlanabilir.

Kuyumculuk Sektörü

2015 Yılında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %50’ye yakın kısmı markalı ürün tercih ediyor, %60 kadar bölümü evlerine yakın civarlardan altın alışverişi yapmakta sakınca görmüyor, AVM gibi merkezlere giden tüketici profili %30’a yakın.

Kuyumculardan alışveriş yapma potansiyelinin gelir düzeyi en az 3 Milyar civarında olan bireyler tarafından gerçekleştiği belirtiliyor.

YAKIN GELECEKTE KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

22-25 Mart 2018 Tarihleri arasında Mücevher Fuarı ziyaretçilerini ağırladı. Ülkemizde Kanuni döneminden beri mücevher Fuarları gerçekleştirilmekte. Sektörün esnaf odaları da Fuar faaliyetlerinin sektörün gelişmesinde etkin olduğunu uluslararası Fuarlara katılım sağlamaya gayret ettiklerini söylüyor. (Fuarlar)

Sektörde mesleki eğitimlere büyük önem veriliyor Satış-Pazarlama Teknikleri, Müşteri İlişkileri, Mücevher Danışmanlığı, Pırlanta Uzmanlık eğitimleri gibi pek çok alanda yetkin personele ihtiyaç bulunduğu bu nedenle eğitim konusu üzerinde ciddiyet ile durulduğu belirtiliyor.

BAŞARI ÖYKÜSÜ

Gerçek başarı öyküsünün kahramanı Ege Bölgesinden yıl 1973, Babası kendisine iş kurması için 300 Gram altın verir o, küçük bir dükkân tutup mücevher tamirciliği yapmaya başlar. On yıl sonra kardeşleri ile birlikte toptan altın üretiminde girişimci olurlar. Kuran kardeşin vefatından sonra kahramanın oğlu hisselerini amcalarına bırakarak yeni bir şirket kurar ve bugün ülkenin ilk 200 sanayicisinden biri olduğu ifade edilmektedir.

Babasına babası tarafından 3 aylık emekli aylığının toplanması ile verilen 300 gram altından oluşan sermaye ile onun da oğlu günümüzün büyük sanayicilerinden biri haline gelmiş. Tüm gerçek başarı öykülerinde tanık olduğumuz önemli küçük özellikler ama büyük sonuçlar doğuran özellikler burada da karşımıza çıkıyor. Mütevazilik, çalışkanlık, birlik beraberlik duygusu.

300 gram altın ile başlayan yolculuk 18 Ton üretim kapasite ile çalışan bir işletmeye bu şekilde dönüşmüş.

Kuyumcu Açmak

Kuyumcu dükkânı açmak için sektör uygun mu mümkün mertebe size yakın geçmiş, bugün ve yakın gelecekteki sektörel durumu hakkında bilgi aktarmaya gayret ettik siz bir kuyumcu dükkânı açma fikrini kendi içinizde netleştirdiğinizde daha detaylı incelemeler yapacaksınız mutlaka fakat genel durum her yönü ile sektörün yatırıma uygun olduğunu söylüyor.

Finans kaynaklarınız yeterli değil ise KOBİ işletmelerin altın sektöründe desteklenmesi düşüncesinin hakîm olduğu bankacılık yaklaşımı, finans sorununuzu çözmekte banka desteği alabileceğinizin, kredi çekmekte zorlanmayacağınızın sinyallerini veriyor diyebiliriz.

Araştırma sonuçlarını aktarırken tüketici davranışları istatistikleri bilgisine de yer verdik yukarıda ki satırlardan hatırlayacaksınız tüketiciler mahallelerinde ki kuyumcudan alışveriş yapmakta tereddüt etmiyorlar ve bu oran %50 ‘den fazla yine hatırlayacaksınız belli bir yüzde kesinlikle marka tercih ediyor.

Tüm bu sonuçlara bakarak dükkânınızı açacağınız yer konusunda fazla endişe etmemeniz gerektiği fakat belli oranda marka ürün tercih eden kitleyi göz ardı etmemeniz gerektiği de söylenebilir. Araştırmanın bir diğer sonucu ise tüketicilerin %80 oranında güvenilirlik üzerinde durduğu.

Kuyumcu Bayiliği Almak

Kuyumculuk üretim aşamasından işleme aşamasına, tamiratından satış-pazarlama faaliyetlerine kadar her yönü ile cazip ve büyük bir sektör hangi aşamasında isterseniz girişimci olmayı düşünebilirsiniz. Bağımsız bir işletme olarak ve kuyumculuk faaliyeti ile dükkân açacaksanız kâr elde etme başarılı olma oranınız çok yüksek. Bağımsız bir işletme faaliyetinde sizin kişisel çabalarınız, işinize yeterince bilgi edinerek kendinizi hazır hissederek başlamanız başarıyı ede etmenizde en büyük etken olacaktır.

Ancak bağımsız bir işletme olarak faaliyete geçerek belirli bir dönem tüketicinin güvenini kazanmak için beklemek yerine prestij sahibi, güvenilirliği toplumun geniş kesimlerinde yankı bulmuş, marka olmanın ayrıcalığını taşıyan bir işletmenin bayisi olmayı da düşünebilirsiniz.

Sektöre en baştan ‘Güvenilirim’ Mesajını tüketiciye, vererek girmiş olursunuz. Piyasa koşullarında her zaman şansınız olsa da rekabet gücünüz artar, birlikte hareket edebileceğiniz eğitim ve diğer tüm alanlarda destek alabileceğiniz bir çözüm ortağınız olmuş olur, sektörde belli bir gücü ve prestiji temsil eder dolayısı ile müşteri edinmek konusunda daha az risk alırsınız. Bayi olmayı da düşünün.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Özlem Saltık yorumu:

    Merhaba iyi akşamlar özlem ben başakşehir Güvercintepe Mahallesi’nden yazıyorum burda çevrem oldukça geniş bir çevre bizim buraya kuyumcu gereği var… Bayilik lazım lütfen yardımcı olun

Yorumunuz

kuyumcu dükkanı açmak ister misiniz
Kuyumcu Dükkanı Açmak İster Misiniz?
Oto Çekici İşi Yapmak
Oto Çekici İşi Yapmak
ejderha nefesi satışı yapmak
Ejderha Nefesi Satışı Yapmak
Tarımsal İşletme Açmak - İş Fikri
Tarımsal İşletme Açmak – İş Fikri
Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak
Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak
sor salonu açmak
Spor Salonu Açmak
Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak
Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak
Kurye Servisi İşi Kurmak
Kurye Servisi İşi Kurmak
Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak
Temizlik Ürünleri Üretimi Yapmak