Yatırımcı Arıyorum

Liderlikte Seçtiğiniz Kelimeler Neden Önemlidir?

Liderlikte Seçilen Kelimelerin Önemi

Örnek Lider Olmak

Liderlik konusunda, genellikle ortak bir anlayış vardır ki, o da liderin çevresindekilere örnek olan bir kişilik olduğudur. Bu yüzden ekip çalışanları açısından liderin ne söylediği çok önemlidir. Gerçek şu ki, liderin kullandığı kelimeler ve ifadeler, ekibinin moralini ve üretkenliğini çok etkileyebilir. Doğru bir iletişim, ekibi başarılı kılarken yanlış yapılan bir konuşma da bir anda tüm ekip dağılabilir. Bu yüzden kelimeler çok önemlidir ve liderlik başarısında çok önemli bir oynar.

Kişiler sözlerini kullanarak niyetlerini karşısındaki kişilere iletirler. Vizyon sahipleri bu vizyonlarını ekiplerine kelimelerle aktarırlar ve paylaşırlar. Bunun yanında bir lider çalışanın performansını ve katılımını tartışırken özellikle liderlik dili geçerlidir ve performans konusundaki konuşmaları ekip üyeleri üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Yapılan nörobilim araştırmalara göre beynin yapılan bir konuşmayı, tehdit olarak algıladığında tepki verdiği gözlemlenmiştir. Konuşmanın içeriğine göre olumlu ya da olumsuz tepkiler sergileyen beyin için karşıdakinin konuşma türü çok önemlidir.

Mesela performans değerlendirmesi yapan bir lider; personeline 5 üzerinden 3 veya 4 olduklarını söyleyerek veya çalışanın şirketteki durumunu tehdit ederek performans tartışmasına başlarsa, o kişi bunu haksız ve yargısal olarak algılar. Bunun yerine, bu konuşmalar, çalışanın kariyer hedeflerine odaklanarak yapılırsa, bu kişinin gelişmesine yardımcı olunduğunu ve birlikte çalışmak istenildiğini gösterir ve hissettirir. Ve alınan sonuçlar her zamankine göre daha olumlu olur. Lider Olmak İçin 20 Tavsiye

Liderlikte İletişiminizden En İyi Şekilde Yararlanmak

Her çalışan farklıdır ve bu nedenle farklı motivasyon dillerine en iyi şekilde cevap verecektir. Çalışanlarınızla anlamlı bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlamak için kelimelerinizi ve ifadelerinizi planlamanın önemli rolü vardır. Bilindiği gibi tarihte en etkili liderler, halklarına nasıl enerji vereceklerini bilen ve karşısındakilerine güveni hissettirebilenlerdir. Ekibinize her zaman elinden gelenin en iyisini yapması için ilham verecek tek bir sihirli cümle yoktur ve motivasyon ekibinizle kurulan sıkı ve duygusal bir bağdan gelir.

Liderler ekiplerinin gözlerine bakmalı ve onlara nasıl olduklarını sık sık sormalılardır. Verecekleri cevapları gerçekten dinleyerek ve onlara düzenli olarak çalıştıkları için değer verdiğini hissettirmelilerdir. Düzenli olarak planlanmış, tercihen yüz yüze yapılan bir toplantı,  şirketin ilerleyişini kontrol etmek veya sağlamak için daha başarılı bir sonuç verir. Eğer bunu uygun aralıklarla yapıyorsanız, doğru şeylerin üzerinde çalışıldığına, sorunların çözülmeden önce ele alındığına, ekibinizin sorumlu tutulduğuna ve sizin hakkınızdaki bilgilere sahip olduğuna emin olmalısınız.

Liderliğe Uygun Davranmak

Liderler tüm personelinin çalışmalarının önemli olduğunu bilmesini ve tüm görevlere ne kadar küçük olursa olsun verdikleri çabayı takdir etmelilerdir. İnsanları ilgilendikleri projelere katılmaya teşvik etmek onların daha çok çalışmasını sağlar ve genel olarak daha iyi sonuçlar alınmasında faydalı olur. Liderler personellerine değer verdiklerini, onlarla konuşurken, iş dağılımı yaparken, yapılan işin kontrolünü yaparken, kişisel problemleri üzerine eğilirken vb. Gibi her durumda hissettirmesi gerekir.

Bir ekip üyesine görev verirken, neden o görevi verdiğine dair açıklama yapması o personelin hem o işi daha çok benimsemesini sağlar hem de yeteneklerinin farkındalığına varır. Bu da kendine olan güveninin pekişmesini dolayısıyla da başarılı olmasını sağlar. Sorumluluk verirken bazı liderler sert konuşmanın otorite olduğunu düşünür ve hatta bazen kantarın topuzunu bile kaçırırlar. Oysa yanlış uygulanan otoriter bir konuşma çalışanın işini kızarak yapmasına sebep olur ve sonucunun ne olacağını tahmin etmek zor olmaz. Oysa bilinmelidir ki kendine güvenen iyi bir lider asla çok olağan dışı bir durum olmadığı sürece sesini yükseltmez. Çünkü ses yüksekliğinin otorite olmadığının bilincindedir.

Liderlik Dilini Öğrenmek

Farklı dilsel ve kültürel geçmişe sahip, küresel bir takımı yönetseniz bile, liderlik dilinin ustası olmak önemlidir. Çünkü başarılı bir iletişim başarılı bir personel, başarılı bir iş demektir. Sektörünüz, ülkeniz, diliniz ne olursa olsun, şirketlerinizi başarılı bir şekilde yürütmek için herkes aynı iş temelleriyle ilgilenmek zorundadır. Bu ortak noktalara rağmen, kelimelerinizin yorumlanma şeklini etkileyebilecek kültürel farklılıkları hatırlamak da önemlidir. Açık ve evrensel bir görev anlayışına sahip olmak şarttır ancak uluslararası çalışanlar farklı iletişim tarzlarını liderlerinden buna değer vermelerini bekleyebilirler. Liderlik Yeteneği ve Duygusal Zeka

Başarılı bir lider olmak, başarılı bir iletişim kurmaktan geçer. Çünkü başarılı işler gerçekleştirmek için koskoca bir ekip tek bir sesi bekler. İşte o ses; liderlerin sesidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz