Yatırımcı Arıyorum

Logo Kullanım Kuralları Nelerdir ve Nasıl Ayarlanır?

Logoyu Doğru Kullanmak

Bir firmanın logosu tüm markanın tonu, estetiği ve değerleri için bir örnek teşkil eder. Başarılı bir logoyu tasarlarken gereken ayarlamaların yapılması logonun gerektiği gibi ve istenilen şekilde kullanılmasını sağlar. Bu kurallara logo kullanım kuralları denir ve herhangi bir marka stratejisinin ve marka stili kılavuzunun ayrılmaz bir parçasıdır. Logonun nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili yönergelere uymak, logonun her zaman harika görünmesini sağlar.

Peki logo kullanım kuralları nelerdir? Logo kullanım kuralları,bir şirketin marka kurallarının bir parçası olmalıdır. Çünkü bir logonun farklı arka planlar üzerinde nasıl göründüğü, sayfa üzerinde nasıl yönlendirildiği, logonun şekli, oranı gibi faktörlerde kontrollü olma yöntemi sunar.Her marka, logo kullanımı için kendi kurallarını belirlemelidir.

Logonun Temel Kullanım Kuralları

Logo Etrafındaki Boşluk

Logonun etrafında rahatça görünmesini sağlamak, netliğini ve görsel etkisinin yansıtmak için yeterince açık alan olmalıdır. Bu, her ne kadar mantıksız gibi görünse de diyelim ki biri logoyu sıkışık bir alana yerleştirmek isterse bunu yapmamasını gerektiğini bilecektir. Bununla ilgili markanın görsel dilini destekleyen bir metafor olarak açık beyaz bir zemin kullanılabilir. Beyaz alanın serbestçe kullanılması çok önemlidir. Marka işaretinin ve logomarkın her iki tarafında yer alan bir boşluk beklentisi asgari düzeyde olabilir.

Renk Paleti

Bir markanın renk paleti genellikle dört veya beş renkten oluşur ve firma logosunun renklerini içerir. Logonun renklerini ayarlarken şu temel kurallara dikkat edilmesi önemlidir:

 • Arka plan olarak kullanmak için  açık renk seçilmesi
 • Metin için koyu renk seçilmesi
 • Her şeyle uyumlu bir nötr gölge oluşturulması
 • Göze çarpan tek renk seçilmesi

Tipografi ve Yazı Tipi

Hangi yazı fontlarının genel olarak logoya ve markaya uygun olduğunu belirlenmesi gerekir. Modern ve minimal logonun altındaki bir senaryo için hangi yazı tipinin kullanmasının daha anlamlı olacağına karar verilemiyorsa logo kullanım kuralları dahilinde tipografi kurallarını belirlemeye yardımcı olacak bazı sorular sorularak tespit edilebilir.

Sorular şu şekildedir:

 • Marka fontunuz nedir?
 • Seçilen fontu seçme nedeniniz nedir?
 • Diğer iletişim için kullandığınız yazı tipleri nelerdir?
 • Markanızı çevreleyen tipografide gölgelendirme veya efektlere izin verir misiniz?

Ayrıca logoda seçilen basit, okunaklı bir yazı tipinin karışıklığa yer bırakmayacağı da göz önünde tutulmalıdır.

Logo Boyutu

Logonun antetli kağıtlarda, çeşitli ürünlerde, dijital uygulamada ve baskıda boyutlandırma tutarlılığı çok önemlidir. Bunun için minimum bir boyut belirlenmelidir ve minimum boyut, dijital kullanım için piksel cinsinden ve baskı için inç veya milimetre cinsinden idealdir. Oransal değerlerin ayarlanması, minimum boyutun ayarlanması kadar önemlidir.

Logonun Açıklaması

Şayet logoda bir isim yer alıyorsa hecelenerek kullanım kolaylığı kontrol edilmelidir. Bu logonun hedef kitle tarafından nasıl kullanılacağını bilmeyi sağlar. Kişilerin sadece bileceklerini varsaymak, güçlü bir marka kimliğine sahip olma arzusuna uygun bir strateji değildir.Özünde logo, marka adıdır, ancak tüm logoların bir ad içermesi gerekmez. Mesela Apple sağ köşeden ısırılan monokrom, minimal elmayı herkes tanır ve adı sembolü ile eş anlamlıdır, logo bir elmadır ve şirketin adı Apple’dır.

Logonun açıklaması logonun neye benzediğini ve nedenini açıklayan kısa bir açıklamadır. Bir örnek vermek gerekirse eksik harflerle basit, akılda kalıcı ve ilgi çekici bir kelime, marka için dinamik ve düşünmeye teşvik eden bir logo yaratır. Çamurlu bir kedi pençesinden ve Miyav metninden oluşan bir logo için bir açıklama yazmak gerekirse logonun üstünde çamurlu kedi pençesi logosu bulunması bir örnek olabilir. Mükemmel Logolarda Bulunan Ortak Özellikler

Logo Renkleri

Bir logonun renk varyasyonlarını belirlemek marka kimliği için çok önemlidir. Hangi renkler olabilir diye düşünüldüğünde bu, logo kullanım kurallarında belirlenmesi gereken bir durumdur.

İşte kılavuzluk etmesi açısından logo rengi ile ilgili önemli noktalar:

 • Beyaz arka plan üzerinde logo renkleri
 • Koyu arka planlar üzerinde logo renkleri
 • Siyah beyaz logonun nasıl görüneceği
 • Gri tonlamalı veya tam renkli logo
 • Ters logo renkleri

Ticari Logo Kullanımı

Ayrıca Google’ın Logolar ve Ticari Markalar sayfasında, bir logonun hangi renklerle yer alabileceği ve alamayacağı konusunda özel kurallar vardır.

Logo kullanım kuralları, logonun ilerideki tarihlerde değiştirilmesine sebep olabilecek unsurlardan kaçınmaya yardımcı olurken, markanın bütünlüğünün sağlanmasında etkili olmaktadır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz