Yatırımcı Arıyorum

Lokum – Şekerleme Dükkanı Açmak

Lokum, Şekerleme İşi Yapmak

Türk şekerleme sektöründe, 2023 hedeflerinde 10 Milyar Dolar civarında bir rakam bulunuyor. Türkiye şekerli mamûlleri tanıtım grubu Dubai, Almanya, Japonya ve Uzak Doğu ülkelerini dolaşıyor. Özellikle tatlı tüketimi konusunda damak zevki alışkanlığı bulunmayan toplumlara Türk lokumu ile Türk kahvesi tüketimi ve diğer tatlı çeşitlerimizi sunarak tercihlerini değiştirmeyi talebi oluşturmayı planlayan ekip, gözlemlerini de paylaşmış. Söz konusu bölgelerde karpuzun tuz ile, bazı balık çeşitlerinin ise şekerle tüketildiği bilgisini paylaşmışlar.

Amerika, Kanada, Avusturalya, Güney Afrika ve Şili gibi ülkeler Türk Lokumu ile besleniyorlar. Tabi ki liste bu kadar kısa değil sadece bir lokum üreticimizin 30 ülkeye ihracat yaptığını belirtiyor kaynaklar. İngiltere Mangolu, kivili lokumlarımızı tüketirken, Arap coğrafyasında Nar aromalı, Ve gül yapraklı lokumlarımızın tüketildiği belirtilmiş.

Nerede ise 3 kıtaya ihracatını gerçekleştirdiğimiz bir ürün lokum. Gelecek ay FOODEX gıda ve içecek Fuarı gerçekleşecek. Uluslararası Fuar 06 Mart-09 Mart 2018 Tarihleri arasında ziyaretçi kabul edecek, Fuarın ziyarete açılacağı kent Tokyo.

Türkiye’de Lokum Şekerleme Sektörü

Sektör büyüyor, uluslararası pazarda ivme kazanmış ümit verici bir hızla yeni pazarlarda genişlemesini sürdürüyor. Lokum üretiminde yeni teknolojiler kullanılırken geleneksel lezzetler yanında yeni tatların arayışına gidilerek meyveli lokum, şekersiz doğal lokum gibi yeni çeşitler üretilmiş.

Osmanlıcada boğaz ağrısını rahatlatan kelimesinden türediği bilgisi yer almakta kaynaklarda, 15 Yüzyılda Anadolu’da daha sonraki dönemde Osmanlı’da kullanımı yaygınlaşıyor Osmanlı döneminde Avrupa’ya Türk Lokumu adı ile yayılmaya başlıyor yine söylentiye göre bir İngiliz gezgin bu ünü geleneksel tatlımızı notlarında anlatıyor.

Lokumun ilk haline dönen esnek yapıya sahip olması, nişasta tadının hissedilmemesi, dişe ve ele yapışmaması ürünün genel kriterleri olarak sıralanırken, taşıma ve korunma döneminde ise güneş ışığına kesinlikle maruz kalmaması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Lokum ve şekerleme dükkânı açacaksanız sektör aktif, üretici firma sayısı ve ürün çeşidi oldukça fazla. İş faaliyetinizi büyütmek istediğiniz takdirde önünüz açık. E-ticaret yöntemini kullanabilir yeni pazarlara ulaşabilirsiniz olanaklar fazla. Sektör ile ilgili tanıtım organizasyonları ve fuarları takip etmeniz de faydalı olacaktır.

İşyeri Açmak İçin Doğru Konum Seçmek

Dükkanınız için uygun yer kalabalıkların içi olarak düşünülmeli köşe başı bir dükkân çok cazip olabilir. Çiçek, Lokum gibi ürünlerin satıldığı mağazaların yol üstü kalabalıkların bulunduğu yerlerde olması avantaj sayılabilir. Misafirliğe giden biri son anda içeri girip ikramlık birkaç ürün satın almak isteyebilir ya da vitrinin önünden geçerken iştahı açılıp harika lokumlardan tatmak isteyebilir insanlar.

AVM gibi mekânları da düşünebilirsiniz ziyaretçi akınına uğrayan böyle kalabalık alanlar satış grafiğinizi olumlu etkileyebilir. Bu tür mağazaları bulundukları bölgeleri ayrı ayrı incelemek, tüketici profillerini karşılaştırmak yararlı olacaktır. Ne kadar zamandır faaliyet gösteriyorlar? Her gün ne kadar tüketici ziyaret ediyor? Satışlarını etkileyen faktörler nelerdir? Araştırmanız oldukça yararlı bilgiler verecektir size. Hava alanları ve otobüs mola alanlarındaki dükkânlardan birini de düşünebilirsiniz.

lokum şekerleme dükkanı

Detaylı incelemeniz hangi konum ve nasıl bir dükkân sorusunun cevabını bulmanızı sağlayacaktır. Mevcut sermayeniz nedir? Üretici firmaların fiyat aralıkları nelerdir? yine önemli araştırma alanınızı oluşturuyor. Gıda satışı farklı hijyenik kurallara bağlı olduğundan tutulacak dükkân için gerekecek kriterleri mutlaka yetkililerden öğrenin.

Not: bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, lokum şekerleme bayiliği veren firmaları da araştırabilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin Resmi Aşamalar

Resmî işlemlerde en ufak bir aksaklık size zaman ve para kaybettirir böyle bir duruma izin vermemek için her ayrıntıyı en güvenilir biçimde araştırmanız sizden istenen belgeleri hazırlamanız, koşulları oluşturmanız para ve zamanda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Belediye ve Vergi dairelerinden gerekli bilgileri kolayca edineceksiniz güvendiğiniz bilgi donanımından emin olduğunuz muhasebeci edinerek birlikte hareket etmeniz hatasız ve tam hazırlık içinde olmanızı temin edecektir. Dekorasyon ve sunum aşamasında benzer dükkânları inceleyin fikirlerini öğrenmeye çalışın sizin uygulamak istediğiniz bir yenilik olursa uygun olacak mı araştırmadan karar vermeyin. (Dükkan Açmak İçin Yapılması Gerekenler)

İşyeri Dizaynı Yapmak

Seçeceğiniz bir aydınlatma yöntemi lokumlarınızın raf ömrünü etkileyebilir içerideki oda sıcaklığının durumu ve benzeri ayrıntı oluşturabilecek koşullar olabilir. Her detay üzerinde özenle durmanızı tavsiye diyoruz. Gıda hijyeninde genel uygulama kriterlerinden söz etmekte tedbir almanız, gerekli tam bilgilere ulaşmanız amacı ile kısaca özetlemekte fayda gördük.

  • Ürününüz tavsiye edilen uygun sıcakta depolanmalı ve sergilenmeli
  • Ortamda herhangi mikroorganizmanın büyümesine imkân vermeyecek hijyenik ortamın sağlanması
  • Çalışanların ve ortamın temizlik kurallarına uyulması

Ortam, lavabo gibi daha pek çok ayrıntıyı göz önünde bulundurmanız ve gerekli hazırlıkları yapmanız gerekecektir.kobi vadisi

Yorumunuz