Yatırımcı Arıyorum

Makyaj Sanatçısı Olmak

Makyöz Nasıl Olunur?

Yaşamınızı makyaj yaparak kazanacaksanız makyaj malzemelerini tanıyarak ve nasıl makyaj yapılacağını öğrenmek için bir eğitim kurumunun yolunu tutarak idealinize doğru ilk adımı atmalısınız. Bir mesleğin gereklerini en iyi ve en doğru biçimde yerine getirebilmeniz için ilgili tüm bilgilere sahip olmalısınız. Ve bu bilgileri edinebileceğiniz eğitim kurumu ile irtibata geçmelisiniz.

Makyaj sanatçıları; ki makyaj yapmak bir sanat olarak değerlendiriliyor, renkler ile yüzlerin anlamlandırılması yetenek gerektirdiğinden; Aylık ortalama 2.500 ile 5.000 TL arasında gelir elde ediyorlar. Güzellik merkezleri, kuaför salonları gibi pek çok merkezde makyaj sanatçılarına yaygın biçimde ihtiyaç bulunuyor. Bu konuda araştırma yapmanızın en kısa ve pratik yöntemi iş arama sitelerine göz gezdirmeniz makyaj sanatçıları için sektörde durum nedir, ihtiyaç var mı, gelir nedir gibi sorularınızın yanıtlarını kısa bir araştırma ile bulmanız mümkün.

Profesyonel makyaj sanatçılarının tek çalışma alanları kuaförler, estetik merkezleri ya da güzellik merkezleri değil elbette. Tiyatro salonları, Televizyonlar, podyumlar gibi daha farklı sektörlere ait iş yerlerinde faaliyet gösterebilirsiniz.

Profesyonel Makyöz Olmak

Bir mesleği en iyi biçimde yerine getirebilmeniz size ihtiyacınız olabilecek tüm eğitimleri verecek yeterlilikte bir kurumun öğrencisi olmanız ile mümkün olacaktır. Uygulamalı olarak göreceğiniz eğitimler sonunda başarınızı belgeleyen sertifikanızı alarak bu mesleğin sahibi olduğunuzu bu mesleği yerine getirmeye yetkiniz olduğunu belgelendirmiş olursunuz.

Alınacak eğitimden sonra edinilen belgenin, Millî Eğitim Bakanlığı onaylı olması bu alanda özel sektörde mesleğinizi öğretme yetkisi de verecektir size. Uluslararası ismi ile Make Up Artıst olarak telaffuz edilen meslek dalı lisanslı olduğunuzda sizi profesyonellerin arasına taşıyacaktır.

Makyaj Sektörü

Makyaj sanatçıları sektörlerinde gerçekleşen yenilikleri de güncel olarak takip etmeli uygulamaya konulan yeni trendlerden haberdar olmalıdır. Kalıcı makyaj ya da ipek kirpik uygulaması gibi pek çok yeniliğin sektörde en kısa sürede öğrenilip yaygınlaştırılarak benimsenmesi gibi moda dünyasında ses getirecek diğer yeniliklere de hazırlıklı olmak gerekmektedir.

MAKE-UP MESLEĞİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

İş sağlığı ve Güvenliği kurallarına uymalı, çevre faktörünü göz önünde bulundurmalıdır makyaj sanatçıları mesleklerini yerine getirirken. Sağlık, kalite ve hijyen her meslekte olduğu gibi makyaj yapımında da önemlidir.

MAKYAJ KARİYERİNDE YAPILABİLECEKLER

Makyaj cilt üzerinde gerçekleştirilen bir faaliyet olduğundan yapılan işlemin başarılı olması cildin canlı ve bakımlı olmasını gerektirmektedir. Sağlıksız bir ciltte, yorgun ya da akneler bulunan bir ciltte Makyaj sanatçısı ne kadar yetenekli olsa da görünüm beklenen başarıyı sergilemeyecektir bu nedenle cilt bakımının yapılması makyajın yapılacağı kişinin bu süreç ile ilgili olarak bilgilendirilerek hazırlık aşamasından geçilmesi zorunludur.

Makyaj sanatçısı olarak faaliyet gösterecek kimselerin kariyerlerine cilt bakımı eğitimini de ilave etmeleri mesleklerinde ki başarının gücünü yükseltirken ortaya çok daha verimli ve etkili bir sonuç çıkaracak ayrıca daha fazla gelir elde etmesini sağlayacaktır.

Estetisyen Kimdir?

Kişisel bakım, kozmetik hiçbir zaman kan kaybetmeyecek sektörlerdendir. Her zaman Pazar hacmi büyüme sağlar Pazar her zaman dinamiktir zira bayanlar kendilerine bakım yapmaktan büyük keyif alır ve bu uğurda hiçbir masraftan kaçınmazlar.

Estetik bakım önceleri cilt bakımı ve makyaj gibi daha dar faaliyet alanını kapsarken günümüzde epilasyon daha sonra lazer epilasyon, zayıflama, bölgesel incelme, diyetisyenler ile birlikte faaliyet gösterme, spor salonları ile iş birliği gibi alanlara yayılarak pek çok ayrı dalda faaliyet gösteren profesyonellerin bir araya gelerek iş birliğine yöneldiği estetik merkezlerine dönüştü.

Estetik Merkezi Açmak

Sermaye sahibi olmayan ya da girişimci olmayı düşünmedikleri için meslek erbabı olarak faaliyet göstermek isteyen kimseler makyaj sanatçısı ya da estetik uzmanı ya da her iki alanda sertifika sahibi olarak uzman kişi kimliği ile sektörde kariyer yapabilir oldukça iyi kazançlar elde edebilirler.

Girişimci olmak isteyen kimseler ise bu belgeleri alarak yetkili kişi kimliği ile kendi merkezlerini açabilirler elbette yasal mevzuat gereği faaliyet gösterilecek her hizmetin yetki belgesi bulunmalı ya da yetki belgesi bulunan kişiler ile iş birliği içinde olunmalıdır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan güzellik merkezi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Bağımsız işletme açmak riskleri tek başınıza üstleneceğiniz firmanın başarısını tek başınıza tesis edeceğiniz anlamına gelir ki burada durup düşünmekte çeşitli araştırmalara girişmekte büyük fayda var. Bayilik veren prestij sahibi güvenilir pek çok estetik merkezi bulunuyor bağımsız iş yeri açma faaliyetine girişmeden koşulları değerlendirmekte bu firmalar ile görüşmeler gerçekleştirmekte yarar var.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz