Yatırımcı Arıyorum

Manifaturacılıktan Fabrikatörlüğe

Başarı Hikayesi

Öykünün kahramanı Anadolu’dan 1993 yılında İstanbul’a gelir amacı Beyaz eşya bayiliği almak için bir firma ile görüşme yapmaktır. Van’da manifaturacılık mesleğini yürütmektedir. Ailece görüştükleri bir yakını beyaz eşya yerine oluklu mukavva işine girmeleri tavsiyesinde bulunur Vanlı tüccar bu fikre sıcak bakar fakat önce kutu işi ile başlar.

Van’da doğmuş iş adamı ve hayatı biraz üzüntülü geçmiş dedesi terzidir Van’da babası manifatura işi ile uğraşmaktadır kendisi 10 yaşında iken babası vefat eder 7 kardeş ve anneleri kalırlar öylece ağabeyleri işin başına geçip aileye sahip çıkar fakat şanssızlık devam etmektedir 6 yıl sonra annesi de vefat eder iş adamı 16 yaşındadır o zamanlar.

Yengesi ve ağabeyinin kendilerine anne babalık yaptıklarını ailenin birbirine kenetlenerek ayakta kaldığını anlatır. Liseden sonra üniversite eğitimine devam edemez ağabeyi uzak bir kente göndermek istemez kardeşini Van’da üniversite olmadığı için bu hedeften vazgeçer ve mefruşat dükkânı işletmeye karar verir.

Babalarının saygın ve dürüst bir esnaf olması ticari çevrede çabuk kalkınmalarına katkı sağlar Van’da bir de beyaz eşya bayisi açarlar ve çok başarılı olarak liste başına yerleşirler her şey muhteşem ilerlerken Van’da bazı olaylar çıkar dükkânlar yağmalanır İstanbul’a gelip yeniden bayi açma fikri o dönemde oluşur fakat arkadaşının bildiği ve tavsiye ettiği iş kolu daha cazip gelir fikrini değiştirerek ambalaj, kutulama işine yönelir.

Tabi ki karar ve uygulama birdenbire gelişmez araştırma yaparlar kutu ve koli satın alan müşteri profilini araştırıp görüşürler. Kutu koli müşterisi üründen ürünü imal eden imalatçıdan memnun değildir şikâyetleri dikkate alarak müşteri beklentilerinin neler olduğunu tespit ederek işe koyulurlar. İmalat anlayışları kesinlikle her detayın müşterinin istediği biçimde üretim yapılmasıdır ve bu hassasiyetin karşılığını alırlar.

3 yıl sonra kutu koli imalatında gelir seviyesini yükselten, pazarını büyüten iş adamı 1996 yılında kendisine mukavva satan fabrikayı satın alacak potansiyele ulaşır. Ve arkadaşının tavsiye ettiği oluklu mukavva işine girmiş olur, mukavvayı kendisi üretir, koli ve kutuyu kendisi imal eder.

2001 yılına geldiğinde artık daha fazla büyümesi gerekmektedir bu kez çok daha büyük bir arsa satın alır, 8500 metre kare arsa üzerine 14.000 metre kare dev bir tesis inşa ederler. Kendisi büyürken istihdama da katkı sağlayan iş adamı Avrupa’ya ihracat gerçekleştirecek konuma ulaşmıştır. İtalya, bugün 1 Milyon pizza kutusunu Vanlı iş adamından satın alıyor.

İnşaat İşçiliğinden Fabrikatörlüğe

İş adamı o tarihlerde inşatta çalışmaktadır tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarında kullanılan bir malzeme ustaya ilham verir. Bor madeni kullanarak ısıya ve ateşe dayanıklı, su geçirmeyen dış cephe malzemesi üretmeyi başarır.

Bulduğu ürünün patentini alarak yaşadığı köyde kurar tesisini ve uluslararası platformda yerini alır. İş adamının başarı hikâyesi çok kısa sürede elde edilmiş izlenimi verse de anlatılırken aslında temelleri oldukça eskiye dayanıyor. İnşaat ustası olarak çalıştığı günlerde bir taraftan aklındaki projesini geliştirecek çözümler arar bu doğrultuda araştırmalar, çalışmalar yapar.

Yaklaşık 20 yıl bu ürünün alt yapı çalışmaları üzerinde emek harcadığını belirten iş adamı, bulduğu ürünün yangına karşı, suya karşı dayanıklılığını test etmiş tüm kalite standartlarının ölçümü yapılarak ürününü yurt dışına ihraç edecek konuma getirmiş.

Tarla İşçiliğinden Fabrikatörlüğe

Akdeniz Bölgesinde tarlada çalışarak geçimlerini temin eden üç kardeş farklı iş gruplarında zaman zaman faaliyet göstermişler kimi büfe işletmiş kimi servis işi yapmış kimi pazarda satış yapmış ama birlikte hareket etmiş kazançlarını birleştirerek biriktirmişler tüm bu işleri yaparken taze bağ yaprağı satışına da devam ederek bu üründen para kazanmayı sürdürmüşler.

Bağ yaprağını kışın da satmaya devam edebilmek için salamura yaparlar fakat etiketsiz ambalajları marketlere pazarlayamayacaklarını öğrenince Tarım İl Müdürlüğü ile irtibata geçerler edindikleri bilgiler doğrultusunda Dünya Bankasından Gıda yatırımına yönelik kredi alabilecekleri bilgisine de ulaşırlar böylece üç kardeş birikimlerini de ortaya koyarak ciddi bir sermaye birikimine sahip olurlar.

Salamura fabrikası sahibi olmayı başaran üç kardeş, bugün binlerce Dönüm arazi üzerinde dev bir tesisin sahipleri işe sabah 04.00 de başladıklarını belirtiyorlar. Başarılı olmak için çok çalışkan olmak, araştırmak ve sabırlı olmak yetiyor gibi görünüyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz