Yatırımcı Arıyorum

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka Bilinci Oluşturma

Eğer müşteriler bir firmanın kim olduğunu bilmiyorsa, ürününü veya hizmetini satın alamazlar. Marka bilinirliği, bir kişinin bir markanın logo veya şirket adını ikinci kez gördüğünde hatırlaması ve fark etmesidir. Marka bilinirliği oluşturulduğunda itibar artırılmış olur ve bu yeni müşteriler edinilmesine, eski müşterileri korunmasına ve rekabette öne çıkmaya yardımcı olur.

Marka bilinirliği bir adım daha ileri götürüldüğünde, müşteriler işletme adını öğrendikten sonra sahip olunan bir sonraki hedef, ürünler, hizmetler ve genel iş duygusu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalarıdır. Örneğin, bir otoyolda giderken bir kişi Starbucks logosunu bir mil öteden tanıyabilir. Müşterilerin bu marka bilinirliği durumuna ulaşmadan önce firma tarafından marka bilinirliği oluşturulması gerekir. Bu, müşterileri hedeflemeye, olası satışlar yapmaya olanak tanır.

Marka Bilinirliğini Nasıl Oluşturur?

Kişiler firma logosunu, adını bir veya iki kez gördükten sonra markayı otomatik olarak tanımaya başlarlar. Bunun için bir strateji oluşturarak, müşterilerin güvenini kazanmak ve marka varlığı birden fazla kanalda tanıtmaya çalışılmalıdır. Bu strateji, rakipleri geçmek için benzersiz ve yaratıcı olmalıdır. Bunun için son derece spesifik kitleleri hedefleyen, marka hatırlama ve müşteri katılımına odaklanan güçlü bir marka farkındalığı stratejisi oluşturulması gerekir.

Eğer marka bilinirliği çalışmalarına yeni başlanıyorsa öncelikle, hedef pazar tanımlanmalıdır ve alıcılarında algısının geliştirilmesi gerekir, çünkü herkes hedeflenemez ve bir kitleye ne kadar odaklanırsa sonuç o kadar başarılı olmaktadır. Marka hatırlamaya odaklanmak, marka bilinirliği oluşturmanın çekirdeğidir ve anahtarı tüm platformlarda tutarlı olmaktır. Sosyal medyada reklam yayınlamaktan, bloglamaya kadar müşterileri internet’te meşgul etmenin pek çok yolu vardır. Burada hangi pazarlama taktiklerini kullanılması ve hangisinden kaçınılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Marka Bilinirliği Oluşturmak

Marka Stratejilerine Eklenecek Bileşenler

Tutarlı Olma

Hedef kitleler her platformda aynı logoyu gördüklerinde,bu tutarlılık markanın hatırlamasına yardımcı olur. Ancak tutarlılığa SEO’da da yardımcı olabilir. Kişiler arama yaptıklarında firmanın adı, adresi, telefon numarası gibi bilgilerin tüm platformlarda aynı görüntülenmesi önemlidir. Bir marka yaptığı her çalışma da tutarlıysa, müşteriler güven duyarlar ve geri dönme şansları daha fazla olur. Ve şirketin arama sıralamalarında yukarılara taşınma şansı daha yükselir.

Reklama Yatırım Yapma

Reklam yaparken uygun kanalların kullanıldığından  emin olunmalıdır. Sosyal medya ve Google reklamcılığı, bir işletme için marka bilinirliği oluşturmanın iki harika yoludur. Sosyal medya platformlarında reklam yayınlarken, genellikle fotoğraflı bir içerik kullanılmalıdır ve bu içeriğe logoda eklenmelidir. Bir logo yerleştirilen fotoğrafın üst köşesine ustaca yerleştirilmesi bu marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olabilecek bir stratejidir. Çünkü potansiyel müşteriler logoyu tanırlar.

AdWords ile Google’da da reklam yayınlanabilir ve bu platformda reklam oluştururken iki farklı seçenek vardır, bunlar arama ve görüntülü reklamlardır. Arama ağı reklamları metin tabanlıdır ve Google’ da bir arama yapıldığında görmeye alışık olunan reklamlardır. Görüntülü reklamlar, diğer web sitelerinde banner veya kenar çubuğu olarak görülenlerdir.

Reklam yoluyla marka bilinirliği oluştururken, arama ağı reklamlarıyla markanın hedef anahtar kelimeleri kullanılır. Görüntülü reklamlarda ise markayı yansıtan görsellerin kullanıldığından emin olunması gerekir. Tüm reklamlar birbirleriyle ve web sitesiyle uyumlu olmalıdır. Bu şekilde, bir kullanıcı reklamı her gördüğünde, asla kafası karışmaz ve marka bilinci oluşturmada bir kırılma veya gecikme yaşanmaz. Tüm reklamcılık çabalarında aynı türden görüntüler, yazı tipleri, renkler ve logolar marka bilinirliğini önemli ölçüde artırmaktadır. Reklam ve Pazarlamada Renklerin Önemi

Başka Büyük Markalarla İşbirliği Yapma

Marka bilinirliği oluşturmak isteyen daha küçük bir marka, yerleşik daha büyük markalarla işbirliği yapabilir. Marka bilinirliği oluşturmaya hazır olan daha küçük bir marka, birlikte çalışmak istediği markaları sosyal medya platformlarında tespit ederek onlarla sosyal medyada etkileşim kurabilir ve belirli bir ödeme ve hediye vererek kendi reklamının yapılmasını isteyebilir. Instagram hediyeleri, marka bilinirliği oluşturmak için mükemmeldir. Bu firma ismini tanıtmanın ve pazardaki başka markalarla ve etkileyicilerle tanışmanın basit bir yoludur. Bunun yanında takipçisi çok olan bir blog yazarı ve tanınan bir kişi ile işbirliği yapabilir. Bunun gibi yarışmalar düzenleyerek kişilerin her iki markayı da takip etmeleri sağlanabilir. Takipçi sayısı bu şekilde kolayca artırabilir ve kitlelerin markadan haberdar olması sağlanabilir.

Aile Ve Arkadaş Çevresine Tavsiye Ettirme

Yeni müşteriler kazanmak ve marka bilinirliğini artırmak için arkadaş ve aile çevresinden yardım almak harika bir yol olabilir. Bu kişiler zaten markanın sadık bir takipçisi ise, onlara markayı kendi çevresindekilere tavsiye etmeleri için fırsatı verilmelidir. Bunu yaparken paylaşacak kişilere indirim kuponları sunmak veya küçük hediyeler vermek bu çalışmayı daha cazip hale getirebilir. Ve ücretsiz ve gönüllü marka elçisi olurlar. Marka Elçisi Nedir?

Ücretsiz Deneme Teklifi Sunma

Herkes kendilerine bedava sunulan fırsatları sever ve kişiler genellikle bir ürün tamamlanmadan önce o ürünü denemek isterler. Kişilerin ürün veya hizmeti test etmeye izin vermek, marka bilinirliği ve güven oluşturabilir. Mesela bir program konusunda ücretsiz bir demo sunmak, müşterilere taahhüt stresi olmadan ürünü deneme fırsatı vereceğinden onları mutlu ederken, marka bilinirliği oluşturmak için güzel fırsatlar sunar.

Olumlu Veya Güldürecek Çalışmalar Yapma

Dünyada çok fazla olumsuzluk var ve bu yüzden müşteriler için olumlu bir şey yapmak marka bilinirliğine faydalı olur. Mesela olumlu incelemelere veya sosyal medyadaki yorumlara yanıt vermek, müşterilere ve şirkete tweet attığı için teşekkür etmek onları mutlu edebilirken marka bilinirliğini artırabilir ve potansiyel müşterilerin gelecekteki satın alma kararlarını etkileyebilir. Marka bilinirliği oluşturmanın bir başka stratejisi de müşterileri eğlendirmektir. Bunu sağlamak için onları güldürecek harika içerikler yayınlanabilir.

Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Sağlamak

Sosyal Medya Varlığı

Dijital dünyada sosyal medyada yer almak önemlidir. Elbette reklam yayınlanabilir, ancak düzenli olarak yayın göndermek gerekir. Tutarlılık konusu burada da geçerlidir. Marka görünürlüğünü artırmak için yayın yapmanın dışında başka yapılabilecekler vardır. Mesela Facebook’taki yorumları yanıtlamak bunlardan biridir. Facebook hesabıyla etkileşimde bulunmak ve birisi bir soru sorduğunda cevaplayarak bir problemine çözüm getirmek etkilidir. Bunun yanında canlı yayın başlatmak en uygun maliyetli trafiği artıran organik yollardan biridir ve dönüşüm oranını artırdığı kanıtlanmıştır.

Bunun yanında Instagram’da hashtag oluşturmak ve etiketlenen yayınlar aracılığıyla kullanıcıların ürünleri, markayı daha fazlasını keşfetmelerine yardımcı olmaktadır. Pinterestte pinler oluşturmak firma sitesine sürekli olarak trafik oluşturur ve kullanıcılara marka hakkında bilgi vermek için mükemmeldir. Buradaki anahtar; dikkat çekici bir görsel içeriğe sahip olmaktır. Sosyal medya kanallarındaki ton, renkler ve fotoğraflar marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olabilir. Örneğin Instagram marka teması hakkında kitlelere net bir bilgi verirken, bir müşteri, marka temasına benzeyen bir fotoğraf gördüğünde, onu bu şirketle ilişkilendirir.

Değer Sağlama

Marka bilinirliği oluşturmanın bir başka harika yolu, bir blog yazarak müşterilere değer sağlamaktır! Sağlıklı bir blog sahibi olmanın anahtarı istikrardır. Kitlelerin katılımını sağlamak için haftalık olarak düzenli blog yazılması gerekir. Bu, bir işletme yürütürken yetişmek zor olabilirken blog sağlayan freelancer yazar veya platformlardan bu hizmet alınabilir. Müşterilerin hangi soruları sorduğunu araştırılmalı bu konularla ilgili blog yazımı yapılmalıdır ve bu içerikler arama motorları için de yararlı bilgilerle dolu olmalıdır. Arama motorları düşünüldüğünden daha akıllıdır. Sadece anahtar kelimelere ve meta etiketlere odaklanmazlar; blogun okuyuculara ne kadar yararlı olacağını dikkate alırlar.

Yeniden Hedefleme

Marka bilinirliği, hedef kitlenin firma logosu, reklamları, şirket adı gibi değerlerini görmeyi sağlamakla ilgilidir. Yeniden hedefleme, web sitesini ziyaret etmiş ancak dönüşüm sağlamayan müşterileri geri kazanmanın tek yoludur. Mümkün olan her yerde müşterileri yeniden kazanmak için çalışmalar yapılmalıdır. Yeniden hedeflemenin birkaç biçimi vardır. Web sitesini ziyaret eden müşterilerden veri toplanabilir ve daha sonra bu tarihi kullanarak sosyal medya ve Google reklamlarıyla yeniden hedeflenebilir. Veya müşterileri yeniden hedeflemek için e-posta da kullanabilir.

Marka Farkındalığı Yaratmak

Marka bilinirliği oluşturmak için markayı sürekli büyütmeye olanak tanıyan bir strateji olması gerekir. Farkındalık sadece bir defa değil, taktikle sürekli olarak sağlanır.

Bilinmelidir ki; başarılı işletmeler, hatta Google gibi çok büyük markalar olsa bile yinelemeye ve yeniden tasarlamaya sürekli devam ederler.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz