Yatırımcı Arıyorum

Marka Genişletme Stratejileri

Markayı Büyütmek

Bir girişimcinin başarılarını artırma ve markasını genişletme arzusu gayet doğaldır ve günümüz piyasasında bunu gerçekleştirmek için çeşitli yollar vardır. Bu yolların girişimciye sunduğu birbirinden farklı, kendine has avantajları vardır. Öncesinde bir girişimcinin markasını genişletme çabasında, mevcut başarısına eleştirel bir gözle bakması ve markasını yeni kitlelere sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlamak için bir plan yapması gerekir. Bunun yanında başarısız olan marka genişletme çalışmasının, bir markanın hiç marka genişletme çabasına girmemesine nazaran o markaya daha fazla zarar verebileceği unutulmamalıdır. Fakat başarılı olan bir marka genişletmesinin girişimcisine sağladığı faydalar göz önüne alındığında uğraşmaya değer bir çalışmadır. Bu yazımız girişimcilerin başarılı bir marka genişletmesi yapabilmesi için uygulanabileceği bazı stratejiler üzerine bilgi verme amacıyla hazırlanmıştır.

Markayı Değerlendirmek

Bir işletme marka olarak dünyayı ele geçirebilecek bir güce sahip olduğuna inansa bile, geri adım atarak mevcut durumda gerçekten neyin işe yaradığına bir göz atması gerekir. Bu süreçte markanın değerini ve amacını geliştirmek için markaya neler ekleyebileceği değerlendirilmeli ve genişleme için sağlam bir temel olup olmadığına karar verilmelidir. Eğer mevcut marka, özel bir kitle tarafından takip ediliyorsa ve tüketici sadakatine dayalı sabit bir gelire sahip olunmuşsa, bu deneyimi çoğaltmaya yatırım yapmak mantıklıdır. Şayet orijinal marka üzerinde biraz ince ayar yapılması gerekiyorsa, başarı için bir formül bulana kadar bu konulara odaklanılmalıdır. Mesela McDonald’s marka süreçlerini bir Chipotle Meksika zincirinin dönmesini hiç düşünmeden önce tamamen sistematize etmiştir.

Mevcut Müşteri Kitlesini Korumak

Firmalar tarafından en memnun müşterilerin bile memnuniyetini sağlamak için sürekli olarak yeni yollar araştırılır. ve bu süreçte aynı anda yeni pazarlara ulaşmak için çalışılması gerekir. Benzer ihtiyaçları olan niş pazarlar olup olmadığına bakılırken orada potansiyel kitlenin sadece seyirci mi yoksa markayla gerçekten ilgileniyor mu analiz edilmesi gerekir. Marka genişletmesi ile yeni müşteriler hedeflenirken bu nokta unutulmamalıdır. Bu şekilde marka genişletilirken mevcut müşterilerin para harcaması için başka bir yol bulunabilir ve işte o zaman gerçekten marka genişletmenin doğru ve tam zamanıdır.

Maliyetleri Değerlendirmek

Bir yatırımcının yapmak istediği son şey, asgari kar veya vaat sağlayan bir girişime zaman ve para harcamaktır. Her ne kadar marka genişletirken maliyetleri minimum tutmak mümkün ola bile, öngörülen harcamaları ve getirileri öncelikle olarak değerlendirmek gerekir. Zamanın ne kadar değerli olduğu düşünüldüğünde ve mevcut markaya bakmamanın maliyetleri göz önüne getirildiğinde marka genişletmesini test etmenin düşük riskli yolları araştırılmalıdır. Müşterilerin markayı takip etme konusundaki ilgisini ölçmek için bir Twitter hesabı, Web sitesi veya Facebook Sayfası oluşturmak bu yollardan bir kaçıdır. Küçük masraflarla ve kısa bir süre içinde bu kanallarla ölçüm yapmak mümkündür.

Yumuşak Bir Başlangıç Yapmak

Marka genişletme çalışmasının sessiz olarak başlatılması normalde daha az risklidir. Organik olarak müşteri çekimi sağlamaya odaklanılmalı ve yeni marka test ederken çok fazla sansasyon yapılmamalıdır. Yapabilecek en kötü şey, tonlarca zaman ve para harcadıktan sonra başarısız olarak rezil olmaktır. Bunu yaşamamak için yavaş yavaş ivme kazanacak şekilde marka piyasaya sürülmelidir. Büyük lansmanlar yapmak yerine yavaş yavaş ve sessizce yapılan marka genişletme çalışmaları, her zaman daha başarılı olmayı sağlar.

Geçmiş Tecrübelerden Faydalanmak

Markanın genişlemesi için beyin fırtınası yaparken hem başarı hem de başarısızlıkları hikayelerini araştırmak ve her ikisinden de ders almak gerekir. Dünya, yeni stratejiler oluşturmak için analiz edilebilir durumlarla doludur. Mesela Donald Trump, marka genişleme başarısı ve başarısızlığına mükemmel bir örnektir. Dünün emlak’ta para kazananı (veya kaybedeni) bugünkü başarısının anahtarı olmuştur. Ancak kariyeri boyunca, markasını Trump Havayolları ve Trump Votka gibi güçlü yönleriyle ilgili olmayan girişimlerle genişletmiştir. Tabii ki, gerçek anlamda bakıldığında bir havayolunun sıfırdan kurulması için büyük bir yatırım gerekir ve emlak piyasasındaki başarısı alkollü içeceklerin damıtılmasındaki başarısının sebebi olarak gösterilemez.

Bir markayı yeni bir seviyeye çıkarmak araştırma, planlama ve zaman gerektirir. En önemlisi de sağlam bir temel gerekir. Marka genişletirken markanın güçlü yönlerini, müşterilerini ve potansiyel büyüme alanlarını analiz etmek, markanın yeni bölgelere genişletme yeteneğini büyük ölçüde artırır ve başarılı kılar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments