Yatırımcı Arıyorum

Marka Oluşturma Stratejileri

Markaya İsim Seçmek

Ulusal popülarite yakalamış markaları veya global alanda faaliyet gösteren ünlü markalardan olmak ve sektörün en sevilen markasını oluşturmak için, özen gereklidir. Tıpkı ismi gibi, tıpkı dünyaya yeni gelecek bebeklere isim seçmek gibi…

Marka oluşturmak için verilen hizmete, firmanın kuruluş amacına ve sektörde hedeflenen misyonuna uygun isim seçilmesi, en önemli faktördür.

Marka Adı Nasıl Seçilir?

Yeni girişimciler için isim belirleme, özen ve analiz gerektiren bir etkinliktir. Marka olarak seçilen kelime veya kelime topluluğunun özgün ve global olması önemlidir. Şayet yerel bir firma değilse, telaffuzunun uluslararası kolaylıkta seçilmesi önemlidir. Özellikle web sisteminde Türkçe karakter kullanılmadığı düşünülerek, marka ve web adı senkronize olacak şekilde belirlenmeye dikkat edilmelidir (malumunuz çağımız internet çağı).

Ürün, üretim ve hizmete göre marka adı seçilmelidir. Çok uzun olmayan, akılda kalıcı ve hafızaya kolay yerleştirilen isimler, her zaman daha başarılı markalar olmuştur. Verilen hizmete uygun ve marka bilinci oluşturulacak isim belirlenmelidir. Marka oluşturmada vizyon edinilmeli ve özgün isim bulunarak telifi sağlanmalıdır.

Özellikle sektöründe ün yapmış ve oldukça popüler olan markalara benzer isimler seçilmemelidir. Bu ancak, geçici bir marka olmaya neden olabilir. Kısa, net, yaratıcı ve üretime uygun bir marka adı seçerek oluşumuna başlayabilirsiniz.

Marka Bilinirliği Oluşturma ve Artırma

Kurumsal kimlik çalışmaları bireysel firmalar için de gereklilik gösteren etkinliklerdir. Her kapasitede ticari faaliyet gösteren firmalar için marka bilinirliği oluşturmak, dijital teknolojiler ile artık çok kolay. Web sayfası, mobil site veya mobil uygulama, Facebook ve İnstagram işletme sayfaları, Google Adwords reklamları gibi çeşitli araçlar kullanılarak, istediğiniz hedef kitleye kolaylıkla erişebilirsiniz. Markalar İçin En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Görsel destekler, sosyal medya reklamları, Facebook videoları, hayran sayfaları ve kullanıcılarla dijital etkileşim gibi etkinliklerle, e-ticarette marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Kurumsal yapılar için kurum içi ve kurumlar arası marka çalışmaları, ticari faaliyetleri artıran unsurlar arasındadır.

Marka Tescili

Bir standarta ulaştığını düşündüğünüz markanızı tescil ettirmeniz sadece ülkemizde değil uluslararası alanda da oldukça önemlidir. Önemle hatırlatmak gerekir ki, marka seçme adımını tamamladıktan sonra TPE (Türk Patent Endüstrisi) web sitesi üzerinden sorgu yapabilirsiniz. Belkide seçmiş olduğunuz marka/isim farklı bir kişi – kurum tarafından kullanılıyordur. Gerekli kontrolleri yapıp emin olduktan sonra çok cüzi ücretlerle markanızı aracı kurumların yardımıyla tescil ettirebilirsiniz. Aracı kurumun bu aşamada sizee çok fazla yardımı olacaktır. Marka sınıflarından tutunda, evrak işlemlerinin düzenli bir şekilde yapımına kadar. Marka Tescil Sınıfları

Marka Renkleri ve Logo Tasarımı

Markanın imzası niteliğinde olan logo tasarımları, sembol özelliğindedir. Müşteri, kullanıcı ya da hayranlar için akılda kalıcı, etkin ve ürünleri anımsatan nitelikte dizayn edilmelidir. Logo tasarımında kullanılan renkler, yazı stilleri ve logo üzerindeki betimlemeler, profesyonellikle tasarlanmalı ve marka renkleri belirlenmelidir.

Marka renkleri, sadece logoda kullanılan renklerden değil işyeri dizaynında, kurumsal kimlik içeriğinde, e-ticaret sisteminde ve sosyal medya platformlarında kullanılacak renklerle de tasarım edilmelidir. Sektör, iş alanı ve ürün seçkilerine göre satış hacmi yüksek renkler seçilmelidir.

Örneğin sağlık sektöründe; tıbbi ve medikal ürünlerde genellikle beyaz, açık mavi ve yeşil renkleri kullanılırken, yiyecek sektöründe genellikle kırmızı renk kullanılır. Sanayi ve endüstride daha madeni ve güçlü renk tonları seçilmektedir.

Net, berrak ve ticari amacına uygun renkler, davetkar yazı stilleri ve güçlü logo sembolleriyle marka kalitesi oluşturabilirsiniz.

Markanızı Yeterince Besliyor musunuz?

Enerji takviyeleri, besinler, dopingler ve markayı güçlendirecek dijital tatlılarla, ideal sonuçlar elde edebilirsiniz. Marka oluşturma, marka bilinirliğini artırmadan sonraki aşama, marka sürdürülebilirliğidir.

Markanızın daim olması için gerekli dijital besinler, abartı dopinglerden kaçınılarak yapılmalıdır. Seo çalışmalarıyla dijital sistemlerde etkin roller sağlamak ve Black Seo gibi etkinliklerden kaçınmak önemlidir.

Eğlenceli jingle çalışmaları, görüntü kalitesi yüksek ve satın alım isteği uyandıran videolar, sempatik paylaşımlar ve Google reklamları gibi etkinliklerle, markanızı besleyebilir ve daha da güçlendirebilirsiniz.

Hem internet platformlarına reklamlar hem doğrudan reklam etkinlikleri, alan çalışmaları gibi organizasyonlar ile desteklemelisiniz. Özellikle aktif işletme modelindeki markalar, lokasyon reklam ve tanıtım çalışmalarını etkin şekilde sürdürmelidir. Kataloglar, el broşürleri, promosyonlar ve çeşitli matbaa reklamlarıyla gerçek manada da markanızı besleyerek, kapsamını büyütebilirsiniz.

Marka Orijinallik Formülü

Faaliyet gösterdiğiniz iş alanı ve sektöre göre oluşturduğunuz marka, orijinallik taşıyor mu? Özellikle üretim yapan firmalar için yaratıcı ve özgün üretimler sunmak, sektörel seçkinlik kazanmanıza katkı sağlar. Reklam, pazarlama ve satış tekniklerinden imalat niteliklerine, tasarımlarınızdan sunumlarınıza dek her bir aşamanın, marka karakteristiğini yansıtması gerekiyor.

Uzun ömürlü marka oluşturmak, popüler ve kalıcı marka olmak için, özgünlük oldukça önemlidir. Gerçek bir marka olmak için; marka karakteristiği oluşturmalı ve markanızın tarzına, konseptine uygun çalışmalar sunmalısınız. Sektörde etkili, başarılı ve tercih edilir bir marka olmanın en özel formülü, orijinalliktir. Dünyanın en pahalı markaları olmak gerekmiyor, ürettiğiniz veya sunduğunuz her şeyin orijinal olması sizi sektörünüzde özgün kılar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz