Yatırımcı Arıyorum

Marka Sadakati Nedir?

Marka Sadakati Ne Demek?

Marka sadakati, tüketicilerin belli bir ürüne ya da markaya duydukları bağlılık ve pozitif ilişkidir. Marka sadakati sergileyen müşteriler, rakiplerin kendilerini uzaklaştırma çalışmalarına rağmen, ürünü satın almaktan vazgeçmezler. Şirketler de kurulmuş bir ürün için marka sadakati oluşturmak ve korumak adına, müşteri hizmetleri ve pazarlamaya önemli miktarda para yatırırlar.

Örnek verirsek; Coca Cola şirketi, Pepsi’nin ürünlerine ve pazarlama çabalarına rağmen, müşterilerinin yıllar içinde marka sadakati göstermesine neden olan ikonik bir marka örneğidir.

Pazarlama kampanyaları, marka sadakatini artırmak için tasarlanır. Marka sadakati, tüketici rekabet edilebilir alternatif ürünler seçse bile, bir ürünün tekrar satın alınması ile gösterilir.

Marka Sadakati Nasıl Çalışır?

Sadık müşteriler, ürünün fiyatı ve uygunluğu ne olursa olsun, aynı markayı satın alacak olan müşterilerdir. Bu müşteriler, ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün bulsalar dahi, asla başka bir markanın ürününü tercih etmezler.

Şirketler marka sadakatini oluşturmak ve sürdürmek için pek çok taktik kullanırlar. Reklâm bütçelerini, sadık müşterileri ve kendi markalarına eğilimleri olan insanları içeren, pazar segmentinde hedeflenen mesajlar için harcarlar.

Marka Sadakati Kampanyaları

Pazarlama departmanları, tüketici satın alma eğilimlerini yakından takip eder ve aktif müşteri hizmetleri aracılığı ile, müşteri ile ilişki kurmaya çalışır. Tüketici eğilimleri, tüketicilerin düzenli ve zaman içinde sergiledikleri alışkanlıklar ve davranışlardır. Bazı trend ürünler durağandır yani gelişmezken, çoğu trend ürünler ise zaman içinde gelişir.

Şirketler, ürünleri nasıl pazarlayacaklarını anlamak için, müşteri harcama alışkanlıklarına ilişkin verileri toplar ve analiz eder. Pazarlamacılar, trendlerdeki değişiklikleri izler ve şirketin markanın sadık müşterileri edinmesine ve tutunmasına yardımcı olmak için, uygun pazarlama kampanyaları oluştururlar.

Marka sadakati kampanyası, pazar segmenti (bölümleme) için önemli olan öz nitelikleri ele alındığında en başarılı olandır. Örnek olarak bir Subaru çocuklarınızı güvende tutar. Ya da bir Beymen, sizi bir star kadar havalı hale getirir.

Marka Elçileri

Marka elçileri, hedef pazara hitap etmesi için seçilen, ürünler için sözcü olarak işletmelerin ellerinde bulundurdukları kişilerdir. Marka hakkında olumlu sözcüklerin yayılmasının en etkili yollarından biridir. Marka Elçisi Nedir?

Marka Sadakati Nasıl Kaybedilir?

Ürünlerin faydasını ölçmek, ek tüketici yararları sağlayacak ve marka sadakatini artıracak değişiklikleri tanımlamak için, sürekli izleme ve araştırma gereklidir. Fayda, tüketicilerin bir ürün veya hizmetten elde ettiği memnuniyet seviyesinin ekonomik bir ölçüsüdür.

Bir şirket, tüketici trendlerini görmezden geldiğinde, markasının sadık müşterilerini kaybedebilir. Bu da potansiyel karı ortadan kaldırır ve şirket pazar payını aşındırabilir. Pek çok avantaja sahip olan büyük şirketler, ürünlerinin müşterilerinin değişen ihtiyaçları ile yanlış hizalanması nedeniyle başarısız olmuştur. Bir ürünün her zaman müşterinin ihtiyacını karşılayacağını varsaymak, başarısızlık için kesin bir durumdur.

Marka sadakatinin kaybedilmesinde bir önemli hususta, müşteri hizmetlerinin yetersiz oluşudur. Pek çok markanın değer kaybetmesinde ve sadık müşterilerini yitirmesinde önemli etken, müşteri ile yeterince ilgilenilmemesi ve müşteri hizmetleri personelinin pek çok konuda yetersiz oluşudur.

Markaların, sadık müşterilerini kaybetmemek için, müşteri temsilcilerini iyi yetiştirmesi ve müşteri hizmetlerinin yüksek düzeyde olması önemlidir.

YouTube video player

Marka Sadakati ve İnternet

İnternetten önce bir marka sadakati oluşturmanın en yaygın yolu, bir satış elemanı ile müşterinin etkileşimi ile oluşmakta idi. Günümüzde ise internet, aracı olarak satış elemanı olmasa dahi, binlerce tüketicinin ürün ve hizmetlere erişim imkânı sağlamıştır.

Bağımsız araştırma yapmak ve rakiplerin tekliflerini karşılaştırmak için yetkilendirilmiş tüketiciler, bilinçli seçimler yaparak, belli markalara daha az önem verirler.

Sosyal medya, müşterinin sürekli alışveriş yaptığı markasına ulaşmasında önemli rol oynuyor. Marka müşterilerinin yüzde 45 gibi bir bölümü Facebook, yüzde 9’u Instagram ve yüzde 7’lik kısmı da Twitter aracılığı ile markalarıyla etkileşime geçiyor. Bu yüzden son zamanlarda marka sadakatinde sosyal medyanın da payı büyümekte.

Gerçek Dünyada Marka Sadakati Örnekleri

Bir marka, sürekli yenilikçi ürünler piyasaya sürse de, yeterli marka sadakati oluşturmayabilir. Ancak dünya genelinde öyle markalar vardır ki, müşterileri her yenilikçi ürününü merakla bekler.

Dünya çapındaki markalara bir baktığımızda, Apple sadece bir bilgisayar markası değil pek çok yenilikçi ürünün de üreticisidir. 1984 yılında Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknolojide çığır açan firma, yenilikçi ürünleri ile dünyanın dev kuruluşları arasına katılmıştır.

100 bin çalışanı olan şirketin markaya bağlı milyarlarca sadık müşterisi bulunmaktadır. Bu müşteriler başka firmalardan şartlar ne olursa olsun asla ürün almazlar.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz