Yatırımcı Arıyorum

Markalaşmak = Geleceğe Yatırım

Markalaşmanın Önemi

Markalaşmak, bir işletmenin geleceğine yaptığı yatırımın en kolay tanımlanması ve bir pazarlama kavramıdır. Ancak markalaşmaya bakmadan evvel, markanın ana kaynağı olan ürünün tanımına kısaca bir göz atmamız yerinde olacaktır. Ürün; hizmetler, fiziksel mallar, deneyimler, kişiler, etkinlikler, mülkler, yerler, organizasyonlar, fikirler ve bilgiler de dâhil olmak üzere, bir talebi ya da ihtiyacı karşılamak için pazara sunulabilecek herhangi bir şeydir.

Yani bir otel konaklaması, dil kursu, kıyafetler, su firması ve diş fırçası gibi pek çok şey üründür ve marka haline de gelebilir. Erikli, Oral B diş fırçası, LcWaikiki ve Dedeman Otel vb.

Markalaşmayı Anlamak

Bir ürünün gelecekte de yer alması ve piyasadaki mevcut rakiplerinden sıyrılarak, tanınır hale gelmesi, markalaşma çalışmalarının sonucudur. Bir örnekle açıklayacak olursak;

Su, her insanın hayatta kalmak ve yaşamak için ihtiyaç duyduğu, doğada parasız bir şekilde sahip olabileceğiniz bir kaynaktır. Ancak, insanların ve işletmelerin, cam ve plastik şişelerde sattıkları maden suyu ya da içme suyu ile ticarileşerek ürün haline gelmiştir. İster su olsun ister maden suyu, görünümü aynıdır. Yani sıvı ve şeffaf. Öyleyse farklı şirketler, bizlere aynı ürünü satıp, şişelenmiş sularını almaya nasıl ikna etmektedir?

Cevabı çok basit: Marka yaratarak.

Marka, bir satıcının hizmet ya da mallarını diğer satıcılardan ayırmaya yarayan bir ad, sembol, terim ya da farklı bir özelliktir. Bir markayı oluşturan, sadece o ürünün fiziksel özellikleri değil, tüketicilerin şirkete ya da ürüne karşı besledikleri duygulardır. Fiziksel ve duygusal kombinasyon, logoya, isme ya da iletilen mesaja maruz kaldığında tetiklenmektedir. Piyasadaki bir ürün, pazarda faaliyet gösteren herhangi bir işletme tarafından kopyalanabilir, ancak marka her zaman benzersiz olarak kalır.

Örneğin Coca-Cola ve Pepsi’nin tadı birbirine çok benzese de bazı kişiler Pepsi, bazı kişiler de Coca-Cola’yı tercih etmektedir. Bunun nedeni markaya duydukları yakınlık hissidir.

Su örneğine geri dönecek olursak; satılan ürün su, ancak belirli bir suyu almaya insanları ikna etmek için şirketler Erikli, Asya, Nestle Pure Life gibi farklı su markalarını geliştirmiştir.

  • Erikli – Doğanın iyiliği ve canlılığı seninle
  • Asya (Taşkesti) – Bolu Dağı’nın zirvesinden
  • Nestle Pure Life sloganı – İyi su varsa iyi gelecek var
  • Saka – Mutluluk şişeye girdi

sloganları ile de farklılık göstermektedir.

Sonuç itibarıyla marka kişinin, bir şirket ya da ürün hakkındaki içgüdüsel hislerdir. Markaların popülaritesi, tüketicinin hisleri ve düşüncelerine bağlı olarak azalır ya da artar. Markalaşma, ürün veya hizmetleri markanın gücü ile donatmaktır.

Markalaşma, tüketicinin aklında bir marka yaratıp şekillendirerek, belirli bir organizasyona, ürüne, hizmete ya da şirkete anlam katma sürecidir. Şirketler ve işletmeler tarafından, insanların markalarını hızlı bir şekilde tanımalarına ve deneyimlemelerine yardımcı olmak ve markanın ne olduğunu ya da olmadığını açıklığa kavuşturarak, rakip ürünler yerine kendi ürünlerini seçmelerini sağlamak ve bir neden vermek için tasarlanmış, etkili bir stratejidir.

Markalaşmanın amacı; markanın insanlara vaatlerine uyumlu bir ürün sunarak sadık müşterileri ve diğer paydaşları çekerek elde tutmaktır.

Markalaşmak Kimleri Etkiler?

Markalaşmanın Etkilediği Bireyler Kimlerdir?

Tüketiciler

Tüketiciler, bir ürünü satın almak istediklerinde aynı ürünü satışını yapan pek çok işletme ya da şirketle karşı karşıya kalırlar. Bir marka ise, tüketicilerden, aynı ürün hakkında kararsız hissettiklerinde, karar verme olanağı sağlar.

Çalışanlar / Hissedarlar / Üçüncü Şahıslar

Markalaşmak, sadece tüketicinin benzer ürünleri ayırt etmesine yardımcı olmaz, ayrıca başarılı markalaşma stratejileri de şirketin itibarına katkıda bulunmaktadır. Marka, yatırımcılara, tüketicilere, çalışanlara, distribütörlere, sağlayıcılara ve hissedarlara kadar pek çok insanı etkileyebilir.

Örneğin; Bir markayı sevmiyorsanız ya da ona karşı içinizde herhangi bir bağlılık duygusu yoksa o marka adı altında çalışmayı ya da onlarla iş yapmayı istemezsiniz. Ancak bir markanın sizi anladığını ve size ilham veren ürün ya da hizmetler sağladığını düşünüyorsanız, muhtemelen o marka için ya da marka ile çalışmayı tercih edeceksiniz.

Markalaşma Çalışmaları Araçları Nelerdir?

Marka konumlandırma beyanı

Marka tanımı: Amaç, değerler, vaat

Marka kimliği: İsim, görsel kimlik tasarımı, ses tonu

Reklamcılık ve iletişim; Dergiler, radyo, TV, web sitesi, mobil uygulamalar, dış mekân reklamları

Sponsorluk ve ortaklıklar

Ürün ve ambalaj tasarımı

Mağaza içi deneyim

Müşteri servisi

Çalışma alanı deneyimi ve yönetim tarzı

Fiyatlandırma stratejisi

Örneğin: su ile ilgili markalaşmada, ambalaj tasarımı ve reklamcılık çalışmaları, pazarlamacılar tarafından kullanılan en güçlü araçlardır. Çok basit bir deyişle, bir ürün sattığınız şeydir, marka ise satılan ürünün algılanan imajıdır ve markalaşma da bu imajı yaratma stratejisidir. Marka Genişletme ve Marka Uzantısı Nedir?

Neden Markalaşmaya Yatırım Yapılmalı?

Bir işletmenin sahibi olarak, markanızın en değerli varlıklardan biridir. Müşterilerinizin, potansiyel müşterilerinizin ve çalışanlarınızın algısını belirleyen bir varlıktır. Markalaşmak, bunu akılda tutarak, kesinlikle bir işletme sahibi olarak yapabileceğiniz bir gelecek yatırımıdır. Özellikle işletmeniz kar ya da büyüme ile birlikte zarar etmişse, markanızı ve stratejinizi tekrar gözden geçirmek, ihtiyaç duyulan bazı ilhamlarla birlikte durum hakkında yeni bir bakış açısı sağlayabilir.

İşletmenizin markalaşması, pazarlama bütçenize karşı başka bir maliyet olarak görülmemelidir. Bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. Bir yatırım, doğru şekilde beslenirse, işletmenizin ömrü boyunca, üst getiri sağlama potansiyeline sahiptir. Çok satış mı geliyor? İyi konumlanmış bir marka olmak, marka değerinizi artırır ve en iyi yetenekleri işinize çekebilir. Markanıza odaklanmak, sağlam bir yatırımdır.

Markaya Yatırım Yapmak İşi Nasıl Geliştirir?

Premium Fiyatlar

İnsanlar ürün satın almaz, marka alır. Ayrıca insanlar Premium bir marka için Premium bir fiyat ödemekten de mutlu olurlar. Sağlam markalama, size kendi sektörünüzde bir uzman ve lider olarak konumlandırma yetkisi verir. Temel değerlerinizi markanın kalbine koyarak, müşterilerle duygusal bir düzeyde rezonansa girebilir ve size müşteriler üzerinde avantaj sağlar.

Anlamlı bir kurumsal sorumluluğa sahip olan markalar, değerlerini haklı çıkartabilir ve teklifleri için daha yüksek fiyatlar talep edebilir. Artan fiyatlar da gelirin artmasına neden olur.

Değerli Müşterileri Çekmek

Marka araştırması yaparak kendinizi daha güçlü bir konuma getirebilirsiniz. Hedef kitlenizin derinliklerine dalabilir, kim olduklarını, kariyerlerini, onlar için neyin önemli olduğunu ve hangi hayatları sürdürdüklerini görebilirsiniz. Sektör trendleri de size iyi bilgiler verecektir. Hangi ürün iyi karşılandı, hangi içerik en ilgi çekici, insanlar hangi konularla ilgilenmiyor, hangi platformlar en fazla sosyal etkileşimi teşvik ediyor.

Markalaşmak sadece hedef kitlenizi logolar, reklamlar ya da promosyonlarla kendinize çekmekle ilgili değildir. Derinlemesine bilgi toplamak, teklifinizi ve çabalarınızı, özellikle hedef kitlenize yönelik olacak şekilde belirleyebileceğiniz anlamına gelir. Yalnızca doğru müşteriler sizden ürün satın almakla kalmayacak, aynı zamanda sizden övgüyle bahsedecek ve başkalarına etki edecek sadık marka savunucularına dönüşeceklerdir.

Pazarlama Harcamalarını Azaltmak

İyi ifade edilmiş cesur bir marka imajı ve kimliği, pazarlama stratejinizin etkinliğini artıracaktır, çünkü tüm çabalar sorunsuz bir şekilde entegre edilecektir. Marka yönergeniz, mesajı güçlendiren kampanyalar oluşturmanıza yardım edecektir. İlgi çekici, yenilikçi ve iyi yürütülen kampanyalar doğal olarak ilgi yaratır. Markanız doğal olarak keşfedilmeye devam edecek, markanın orijinalliğini ve mesajını destekleyecektir.

Daha Fazla Satış

Eski ve tüm cazibesini yitirmiş bir markadan daha çok yeni ve heyecan verici markadan satın almayı insanlar daha çok sever. Güncel ve iyi tanımlanmış markaların satılması daha kolaydır çünkü markaların her parçasının ikna edici bir yönü vardır. Markanın şeffaf ve ilgi çekici olması, onlara bir üstünlük sağlar.

Bir marka, birisini bir ürünü almaya teşvik etmeye yardımcı olur ve hangi satış ve pazarlama faaliyetlerinin etkin olduğunu doğrudan destekler ancak marka açıkça beni al demez. Bunun yerine “Ben buyum. Bu yüzden varım. Kabul ederseniz, beni beğenirseniz, beni satın alabilir, destekleyebilir ve arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz” der. Marka Denkliği Nedir?

Şirketin Değerini Artırmak

Markanızın algısı, müşterilerinizin davranışını belirleyecek ve bu da markanızın finansal olarak nasıl performans gösterdiğini belirleyecektir. Markanıza ve marka stratejinize yatırdığınız para ve harcadığınız emek, güçlü bir varlık olan marka değeri yaratacaktır. Bu da işletmenin değerini artırarak, satış zamanı geldiğinde markanın kendisi değerli bir varlık olacaktır.

Şirketinizin yeniden markalaşmasına ilişkin fikirlerinizi gözden geçirmenin zamanı geldi. Onu kapsanması gereken başka bir maliyet olarak görmek yerine, markalaşmayı geleceğe bir yatırım olarak görmelisiniz. Daha yetkili olmanıza ve daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli marka savunucularının ilgisini çekmenize yardımcı olacak bir yatırım. Bu ayrıca sizi pazar lideri de yapabilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz