Yatırımcı Arıyorum

Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak

Yeni Nesil İş Fikri

Son birkaç yılda özellikle İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde aktif ve yoğun bir şekilde ticari hayata başlayan market ürünleri satış sisteminin online satışını yapmayı bu yazımızda size aktarmaya çalışacağız. (iş modeli için en büyük örnekler: getir uygulaması ve banabi uygulaması)

Sizlerin de bildiği üzere; hemen her caddede, mahallede, sokakta hatta apartmanların altında bir market / bakkal / shop görüyoruz.

Ucuz alışveriş mağazaları da mevcutken (a101, bim, şok vb.) böyle bir iş yapmak ne kadar mantıklı diye düşünmeyin. Bu soruya en büyük cevap: sürekli tüketen bir toplumuz ve dürüst olmak gerekirse de, biraz da tembelliğimiz var.

Özellikle son yıllarda, mobil uygulama pazarının da ciddi anlamda artması ile bu işi ticarete çevirmek isteyenler için mükemmel bir kazanç kapısı olabilir.

İşin Mantığı

Bilmenizde fayda var ki, bu işi yerel bir market gibi düşünmemeniz gerekiyor. İnsanlar öncelikle mobil uygulamanızdan veya web sitenizden sipariş vererek, sipariş verilen ürünleri müşterinin kapısına kadar teslim etme iş modelidir.

Gerekli ihtiyaçlar:

 • Ortalama 100 m2 civarında depo
 • İlk dönem için 1 adet motosiklet veya minivan tarzında araç
 • Elbette satışı yapılacak ürünlerin stoğu
 • 1 adet mobil uygulama ve internet sitesi

Ekip

 • 1 webmaster / editör
 • 1 depo görevlisi
 • 1 motokurye
 • 1 yönetim

(ilk etap için 4 kişilik bir ekiple işe rahatlıkla başlayabilirsiniz.)

Yapılması Gerekenler

Reklam çalışması

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu işi muhtemelen bölgenizde/şehrinizde yapan yoktur veya olsa da çok fazla bilinir olmayabilir. İşte bu durumda ilk etapta en zorlanacağınız konu: tanıtım / reklam.

Kısacası; insanlara, müşterilere, tüketicilere iş modelinizi iyi bir reklam çalışması ile tanıtmaktır.

Stok ürün

Tıpkı marketler gibi ürün toptancıları ile anlaşma yaparak, ürünleri deponuzda stoklayabilirsiniz.

Web site / mobil uygulama

Tahmin ediyoruz ki, bu konu sizi en çok düşündüren alan olabilir. Ama emin olun ki, kesinlikle öyle değil. Şu anda Türkiye genelinde profesyonel e-ticaret sistemleri satan birçok şirket var. ve ortalama bir web sitesinin kurulumu için 2 bin tl ile 10 bin tl istiyorlar. ve artık birçok e-ticaret yazılım şirketi web sitenizin mobil uygulamasını (birbirine entegre olacak şekilde) 1 gün içinde hazırlayıp size teslim edebiliyor. Veya bu konu için uzman bir kişi/firmadan da destek alarak ortalama 1 hafta içerisinde hazırlatabilirsiniz.

Özetle, gözünüzde bu konuyu çok fazla büyütmeyin.

Motokurye

İşin mantığını anladığınıza göre, motokurye bulmanın da zor olmadığını tahmin edersiniz. 1 adet ortalama 5 bin tl değerinde bir motosiklet aldıktan sonra bölgeyi iyi bilen, adreslere hakim olan sürücü bularak işi gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz. Elbette motosikleti ve kuryenin giyim ürünlerini kendi markanıza göre tasarlatmak, sizin dışarı alanda en büyük reklamınız olacaktır.

Hangi Ürünlerin Satışı Yapılabilir?

İçecek, dondurma, atıştırmalık, temel gıda ürünleri, şarküteri ürünleri, ekmek çeşitleri, meyve sebze, fit / organik ürünler, ev ürünleri, temizlik ürünleri, kozmetik ürünler, cinsel sağlık ürünleri, bebek çocuk ürünleri, evcil hayvan ürünleri gibi vb.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu iş fikri kafanıza yattıysa şunu bilin ki; günümüzde inovasyonun birebir uygulanmış iş modeli olduğundan emin olabilirsiniz. Ama elbette yeni bir iş modeli olarak uygulansa da her işte olduğu gibi, bununda kendine göre problemleri olabilir.

Bize göre bu iş modelinin en hassas durumu, insanlara çok iyi bir tanıtım yapmanız gerektiğidir.

Büyük bir süper marketle kendinizi kıyaslamadan, örneğin ilk etapta 100-200 ürün gamıyla başlayıp, ilerleyen günlerde ürün stoğunuzu artırmak olabilir.

İmkanınız varsa özellikle ilk dönemlerde, 7/24 hizmet vermeniz çok ciddi bir sükse yaratabilir.

Not: bu iş modeli için çok önemli bir tavsiyemizde, sistem kurulmaya başlandıktan sonra şehrinizde bulunan ve bilinen bir işyeri ile işbirliği yapmanız olacaktır. Örneğin: 100 tl ve üzeri alışverişlerde xxx giyim mağazasında %20 hediye çeki.

Yatırım maliyeti

Şimdi sırtınızı koltuğa yaslayın ve genel olarak bir düşünün. Böyle bir işe ne kadar yatırım gereklidir diye?

….

Biz size kısaca bahsedelim:

100 m2’lik şehrin orta konumunda bir işyerinin kirası yaklaşık 2.000 tl civarıdır.

Orta halli bir motosikletin fiyatına 5.000 tl diyebiliriz.

Şirket kurulum maliyeti yaklaşık 3.000 tl civarıdır.

Geriye bir tek ürün stoğu ve reklam giderleri kalıyor.

Not: birçok ürün toptancısı ile iyi bir anlaşma yaparak ürünleri vadeli/açık hesap şeklinde size verebiliyor. Mantıklı bir anlaşma ile destek alabilirsiniz. Ama yinede bir rakam vermek gerekirse; ortalama 20.000 tl’lik bir stok olması ilk etap için mantıklı olabilir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, reklam bu işin can damarı olacak. Sosyal medyadan tutunda google reklamlarına, billboard’lardan broşür çalışmalarına kadar…

Reklam çalışması içinde ilk 3 aylık olarak yaklaşık 10 ile 20 bin tl’lik bir yatırım yapabilirsiniz.

Reklam giderlerini kesinlikle çok olarak düşünmeyin. Çünkü; sürekli açık bir mağazanız olacak ve hemen her kitleye hitap edebileceğiniz bir iş modeli olacak.

Sonuç olarak

Sizinde gördüğünüz gibi çok aşırı bir yatırım maliyeti gerektirmeyen, çok fazla personele ihtiyaç duyulmayan, muhtemelen şehrinizde ilk kez sizin kuracağınız bir iş modeli olmakla beraber, 7/24 çalışabilecek bir iş fikridir.

Elbette bu yazıda yer alan bilgilerin bazı kısımları birebir sizin için uygun olmayabilir. Amacımız yeni nesil iş fikirlerini size en uygun şekilde anlatmak. Elbette bunu geliştirip, uygulamak da sizin takdiriniz olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Murat yorumu:

  Epeydir yapmayı düşündüğüm bir iş. Çevremde bunu yapan küçük marketler var. Ama şu dediğiniz çapta bu işi yapmak daha mantıklı.

  • Cevap yaz
   irm.demir yorumu:

   Bu sistem zaten suanda var zaten hemde ciddi kazanç sağlıyor bunu artık herkes evinde yapabiliyor.

 2. Cevap yaz
  Cihan yorumu:

  Bence çok güzel bir sunum olmuş. Yapılabilecek bir iş…

Yorumunuz