Yatırımcı Arıyorum

Master Franchise Hakkında Bilgiler

Master Franchise Nedir?

Master franchise, mevcut ve bayilik veren ana ve dünya çapındaki firmanın, farklı bir ülkede bulunan girişimcisine franchise vermesi demektir. Uluslar arası markaların kendi ülkeleri dışındaki girişimcilere verdikleri franchise ismi ve franchise hakları master franchise olarak telaffuz edilmekte, bilinmektedir. Elbette belirli lisanlar ve şirket politikaları çerçevesinde uygulanan bu sistem girişimci için de oldukça kazançlı bir usuldür. Piyasaya da fevkalade kolay uyum sağlayan bu sistem, sanılanın aksine uluslararası bağlamda dil ve hukuksal prosedürleri de kolaylıkla aşmaktadır.

Master franchise’ı kısaca izah eder isek; uluslararası bir firmanın, (genellikle) farklı bir ülkede bulunan girişimciye / yatırımcıya imtiyaz haklarını vermek üzere aralarında kurdukları protokoldür.

Master franchise anlaşmalarında da, bildiğimiz tüm franchise kuralları ve kazançları çok daha fazlası ile mevcuttur. Master franchise alan bir girişimci, firmanın sağlayacağı haklarından yararlanabilmektedir. Eğitim, danışmanlık hizmetleri veya reklam gibi bir franchise anlaşmasında olması gerekenler master franchise da da olacaktır. Ayrıca yurt dışı bağlantılı olduğu için bölgesel anlamda da ağırlığı olacağı bir gerçektir. Uluslar arası bir ticaret söz konusu olduğundan ötürü yabancı dil biliyor olmanız yahut bilen bir çalışanınızın/ekibinizin olması oldukça önemlidir.

İsim hakkını alacağınız uluslar arası firmanın size getireceği avantajlardan biri de bir çok kapıları açabilir oluşudur. Örneğin bankalar ile olan ilişkilerinizde fevkalade faydalar sağlayacağı gibi, uluslar arası faaliyet gösteren bir şirketin isim hakkına sahip olmak ticari anlamda da büyük artılar sağlayacaktır. Ayrıca master franchise ile pazara girildiğinde tutunma ve ilerleme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Yapılan hesaplarda ciddi manada tasarruf sağlayabileceğiniz, üstelik arkanızda uluslar arası bir markanın danışmanlığı oluşu, bunlar fevkalade büyük avantajlardır.

Konu hakkında detaylı bilgi için: Master Franchise Nedir adlı içeriği okumanızı öneriyoruz.

En Popüler Master Franchise Sektörleri

Türkiye’de En Popüler Master Franchise Sektörleri Nelerdir?

Otomobil sektörüne ait uluslar arası firmalara yapılan master franchise başvuruları oldukça fazladır. Ayrıca yiyecek ve içecek sektörüne ait master franchise girişimleri de muazzam rakamlara ulaşmış, buna rağmen Pazar payının büyüklüğü sebebi ile başarılı olan tüm girişimciler pastadan paylarını fazlası ile alabilmektelerdir. Beyaz eşya sektörü de master franchise olarak oldukça rağbet gören bir sektördür. Bugün evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız bir çok beyaz eşyanın yabancı marka olduğunu düşündüğümüzde kazanma olasılığınızın da ne denli büyüdüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. En son olarak en fazla talep gören, tercih edilen ve iş yapan master franchise sektörü de elbette bilgisayar ve işletim sistemleridir.

Ticari adını aldığınız markanın kuralları dışında sizin de beşeri ve ticari anlamda dikkate almanız gereken yazılı olmayan kurallarında olduğu aşikardır. İnsan ilişkileriniz, ticari politikalarınız en az almış yahut alacağınız uluslar arası isim kadar mühim olup, ilerlemeniz de asıl vesile olacaklar bunlardır. Teknik yöntemler kadar insan ilişkilerinin de önemli olduğunu unutmamak çok önemlidir. Bir yerde beşeri temsiliniz yanı sıra, firma size uluslar arası geçerliliği olan standartlarını, kalitesini, deneyimlerini vermekle beraber, sizi ismine ortak etmektedir. Her iki tarafında elbette birbirlerine karşı sorumlulukları epeyce fazladır.

Master Franchise Sistemi

Bu  sistemin markaların isimlerine göre muhtelif bedelleri var. Ancak getirdikleri de hayli fazla. Normal franchise başvurusundan kat be kat diye tabir edebileceğimiz farkları olmamakla beraber, size fevkalade bir iş imkanı sunmakta. Genel bir pazar ve küresel analize gidildiği taktirde diğer ülkelerdeki pazarlarda göz önünde bulundurulmakta ve o ülkedeki potansiyel, ülkenin ihtiyacı, lojistik ayrıntılar ve lokasyon bir tüm olarak değerlendirilir. Master franchise almak aslında bu sebeple başınıza konan bir talih kuşu olarak ta değerlendirilebilinir.

Ayrıca uluslararası bir kaliteye ulaşacağınızı da düşünür isek başarı şansınız ile beraber standartlarınızın da yükseleceği aşikardır. Belki de en önemlisi mali başta olmak üzere, ticari ve idari konularda da her daim danışmanlık alabilecek olmanızdır. Karşılaşabileceğiniz her türlü risk çatısı altında olduğunuz uluslar arası markanız tarafından minimuma indirilecektir. Sürekli bir gelişim ve büyüme içerisinde olacağınızı ve bir çok fonksiyon ile başarıya doğru emin adımlarla yürüyeceğinizi de unutmamak gerek. Sizin kazanmanız bir yerde master franchise aldığınız uluslar arası markanın da başarısı olarak görüldüğünden her türlü imkan ve desteği size sunacaktır.

Sektörde de kendinizi çok daha iyi ifade edebilmenize ve çok daha hızlı büyümenize vesile olabilecek bu sistem, tüm dünyada kendi işini kurmak isteyenler açısından en sağlam seçenek olarak görülmektedir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz