Yatırımcı Arıyorum

Mavi Yumurta Üreterek Para Kazanmak

Mavi Yumurta Nedir?

Niş bir sektör olarak kendinize yeni bir iş kolu arıyorsanız, tercih edebileceğiniz işlerden birisidir. Mavi yumurta birçok insan için ilginç bir kavram olsa da son yıllarda artan talep ile birlikte üretici sayısı giderek artmaktadır.

Hatta sadece mavi yumurta değil yeşil ve diğer renkli yumurtalar da üretilmektedir. Tabi bu işlemin olabilmesi için öncelikle özel bir tavuğa ihtiyaç duyuyorsunuz. Renkli yumurtalar için özel bir tavuk olan; Auracanas türüne sahip olmanız gerekiyor. Tabi tek renkli yumurta bu tavuklardan olmuyor. Bunlarla birlikte; Easter Eggers, Krem Legbar ve Ameraucana isimli tavuklarda bu konuda tercih ediliyor.

Mavi Yumurta Tavuğu ve Maliyeti Ne Kadardır?

Hangi renk yumurta yapacağınıza göre bunların arasında en doğru seçimi yapmanızda fayda var. Bu işe girmeden önce maliyet hesabı yapmalısınız. Bu özel tavukların fiyatları doğal olarak normal tavuklara göre biraz daha yüksek olmaktadır. Tabi bunlardan ortaya çıkan yumurtalarda aynı oranda yüksek fiyatta satılmaktadır.

Kaç adet tavuk ile işe başlayacağınıza önce karar vermelisiniz. 10 tavuk başlangıç için yeterli olarak düşünüyorsanız bir tavuk maliyetinin cinsine göre 300 TL ile 2000 TL arasında değiştiğini söyleyelim. Bu fiyatlar başlangıçta düşük olsa da artan taleple birlikte tavuk fiyatlarında önemli oranda yükselme yaşandı diyebiliriz.

10 tavuk 500 TL’den hesaplarsak 5000 TL olacaktır. Yemi, alanı ve bakımlarını da göz önüne alarak bu iş için 10.000 TL sermaye başlangıçta iyi olabilir. Ancak sayıyı düşürerek daha düşük maliyetle işe girebilirsiniz.

Mavi Yumurta İşinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mavi yumurta işinde dikkat etmeniz gereken özel detaylar bulunuyor. Öncelikle farklı tavuk ırkları arasından size uygun olanı tercih etmelisiniz. Bu ırkların en büyük artısı yumurtanın hangi hızla oluşacağıdır. Bu tercihi yaparken tercih ettiğiniz ırkın hangi günde yumurta yaptığına bakmak doğru seçimi yapmanız konusunda size yardım edecektir.

Ülkemiz hava durumunun anlık değişmelerin yaşandığını göz önüne alarak alacağınız tavuk cinsinin hangi iklimlerde verimli olduğuna da bakmanız gerekiyor. Çünkü büyük umutlar ile aldığınız tavukların bir sabah ölü olarak görmek ya da yumurtlamadığına şahit olmak canınızı sıkabilir.

Mavi Yumurta Üreterek Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Mavi yumurtaların fiyatları koli olarak satıldığında 30 tanesi 200 TL olmaktadır. Tane hesabı ise 5 TL ile 10 TL arası müşteri bulunuyor. 10 tavuk alacağınızı varsayarsak bir tavuğunda bir yıl içerisinde 150 adet yumurta verdiğini hesaplarsak kazanacağınız parayı net bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

10 tavuk 1500 yumurta olacaktır. 30 yumurta 200 TL olursa yıl sonunda 10 bin TL kazanç bekleyebilirsiniz. Aylık 1500 TL ile 2000 TL arasında bir kazanç hesaplanabilir. Tabi bu tavukların verim oranlarına göre ve tercih edilen cinse göre değişim gösterecektir. Sayı arttıkça kazançta aynı oranda artış gösterecektir.

Organik Yumurta Üretimi

Arzu ederseniz, organik yumurta üretimi adlı makaleyi de inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

kobi vadisi

Yorumunuz