Yatırımcı Arıyorum

Medikal Ürün Satışı Yapmak

Medikal Ürünler, sağlık alanında kullanılan malzemelerin tümüne verilen isimdir. Günümüzde sağlık sektörününde yükselişte olduğunu göze alırsak medikal ürün satışı yapmak özellikle şu sıralar iyi bir kazanç potansiyeline sahip. Son zamanlarda yeni iş fikri arayışında olanlar için oldukça cazip bir iş olduğu söylenebilir. İşe ilk olarak ne tür ürünler satacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Medikal Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

İşe başlarken iki farklı yol izleyebilirsiniz. Birinci yol, iyi bir araştırma ile çok talebin olduğu ancak insanların erişmekte güçlük çektiği bir ürün belirleyip, bu ürün üzerine yoğunlaşmaktır. Eğer böyle bir ürün bulabilirseniz iyi bir kazanç elde etme olasılığınız yüksektir. Çünkü iyi bir hizmet sağlayabilirseniz belirlediğiniz ürün hakkında kısa sürede markalaşabilirsiniz.

İkinci yol ise genel olarak tüm sektörlere satış yapmaktır. Bu birinci yola göre daha zahmetlidir. Çünkü bazı medikal ürünler için lisans almanız gerekecektir. Ancak iyi bir reklam ve mağazanızın konumu sayesinde güzel yerlere gelebilmek mümkün.

Medikal Ürün Satışı İçin Neler Gerekir?

Hangi alanda ürün satışı yapacağınızı belirledikten sonra işe ruhsat ve gerekli izinleri alarak başlayabilirsiniz. İşletme ruhsatının temin edilmesi, lisans gereken bir ürün seçtiyseniz lisansların sağlanması ve sağlık bakanlığına müracaatta bulunarak gereken izinleri alınması başlıca gerekenlerdir.

Devamında ise büyük çaplı bir iş düşünüyorsanız bir depo tutmanız yararınıza olacaktır. Medikal ürünlerin sağlığı açısından steril bir ortamda depolanması şarttır. Ayrıca bazı ürünler açısında ortam sıcaklığı da büyük önem arz etmektedir. Gerekli işlemlerden sonra artık işe başlayabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan medikal mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Medikal Ürün Satışında Kazanç Oranı Nedir?

Öncelikle kazanç etmek istiyorsanız ürünleri toptan bir şekilde tedarik etmelisiniz. Böylelikle medikal ürün satışından yüksek kar oranı etmeniz mümkün olacaktır. Bunun içinse gerekli yerlere müracaat ederek toptancı hesabı açmanızda fayda var. Aksi halde ürünleri toptan almanız yasal olarak mümkün olmayacaktır.

Ürün tedariğini sağladıktan sonra yapmanız gereken tek şey müşteriye ulaşmak. Eğer hedef kitlenizi biliyorsanız bu iş daha da kolay bir hal alacaktır. Broşürler dağıttırmak, ilanlar astırmak, web sitesi kurmak müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır. Reklamınız ne kadar iyi ve belirlediğiniz üründe rekabet ne kadar azsa satış oranınız yani dolayısıyla kazancınız o derece artış gösterecektir.

Medikal Ürün Satışı İçin Ne Kadar Bütçe Gereklidir?

Bu sorunun cevabı satacağınız ürüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalamadan bahsedecek olursak 50 bin TL gibi bir rakam yeterli olacaktır. Ancak kendinize güveniyorsanız bu rakımı daha da yukarılara çekebilmek sizin elinizde. Hedef kitlenizi iyi biliyorsanız. Ürününüze güveniyorsanız, bütün izinleriniz tam ise geriye kalan tek şey, bütçedir. İyi bir bütçe medikal ürün satışından iyi kazançlar elde etmeniz daha mümkün olacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz