Melek Yatırımcı Ağı Nedir?

Melek Yatırım Ağları

Melek yatırımcı ağı, adından da anlaşılacağı gibi bir grup melek yatırımcının bir araya gelerek oluşturdukları tüzel kişiliktir. Ülkemiz mevzuatlarında Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) olarak da anılan bu oluşum, ekonomik kalkınmaya yarar sağlayacak türde girişimcilere maddi ve manevi destek verme amaçlı olarak, belirlenen girişimcilere destek vermektedir. Pek çok melek yatırımcının bulunduğu bu ağ girişimcilere sadece finansal destek vermekle kalmayıp, bu girişimcilerin startup sürecine mentorluk ederek, bu süreçlerin yönetilmesinde ve geliştirilmesinde eğitim, danışmanlık vermektedirler. Ayrıca networking ağları ile yerel ve uluslararası bağlantılar kurmalarında yardımcı olmaktadırlar.

Melek Yatırımcılar ile İlgili Mevzuatlar

Melek yatırımcılar ile ilgili mevzuatlar ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir ve ülkemiz mevzuatlarına bakıldığı zaman melek yatırımcıların bir melek yatırımcı ağına yani BKY ağına üye olması zorunluluğu mevcuttur. Bunun yanında melek yatırımcı şayet isterse bir birden fazla melek yatırımcı ağına üye olabilir ve bununla ilgili kısıtlayıcı bir mevzuat şu an için yoktur. Hazine Müsteşarlığı mevcut melek yatırımcılar ile ilgili bütün irtibatları üye olduğu melek yatırımcı ağı ile gerçekleştirmektedir. BKY ağı üyeleri yapmayı düşündüğü yatırımların devlet desteklerinden faydalanabilmeleri için müracaatlarını ancak akredite olmuş melek yatırımcı ağları üzerinden gerçekleştirebilirler.

Neden Melek Yatırım Ağı Tercih Edilmelidir?

Seçilen girişimcilere yatırım yapma kararını ortaklaşa alan bu kurum, belirledikleri günlerde girişimcilerin sunumlarını kabul ederek yatırım kararı alan bir yapıya sahiptir. Peki neden melek yatırımcı Ağı seçilmeli? Diye bir soru sorulduğunda, bu sorunu cevabına iki taraf açısından da cevap vermek gerekmektedir. Tüzel yapıya sahip bu melek gruplarının tercih edilmesini iki taraf açısından incelediğimizde sebeplerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Melek Yatırımcı açısından;

  • Melek yatırımcı arayan girişimcilere daha pratik bir şekilde ulaşma imkânı tanırlar.
  • Bir girişim projesine ortak yatırım yapabilecek başka melek yatırımcıya ulaşma şansını bulurlar.
  • Bir melek yatırımcı, yatırıma değer bir girişim için bütçesi yetersiz geldiği durumlarda aynı ağdaki başka bir melek yatırımcıyla yatırım konusunda paslaşabilir ve yatırımı tamamlattırabilir.
  • Üye olduğu ağın sağladığı raporlama ile yeni girişimcilere en kısa zaman ulaşma şansı bulurlar.
  • Düzenli rutin toplantılar sayesinde girişimcilik ve yatırım konusunda sürekli güncel kalabilirler.

Girişimci açısından;

  • Melek yatırımcı ağına müracaat eden bir girişimci aynı anda birden fazla melek yatırımcıya ulaşma şansını yakalar.
  • Girişim projesine gerekli olan yatırım bütçesi, bu ağda bulunan birden fazla melek yatırımcı ile girişimini tamamlama şansını bulur.
  • Melek yatırımcılar üye oldukları ağa üye olurken, ağ yöneticileri tarafından belirli kriterler ölçüsünde elendiğinden dolayı doğru melek yatırımcı bulmaları kolay olur.
  • Girişimci melek yatırımcıların mensup olunan ağ yöneticileri tarafından doğru melek yatırımcılara yönlendirirler.
  • Girişimciler yatırım aldığı melek yatırımcı ağından aynı zamanda mentorluk desteği de alabilirler.

Beraber karar alan bu melek yatırımcılar, büyük yatırım gerektiren durumlarda konuya daha çok özen gösterilebilirler. Bu durum büyük bir zaman tasarrufu sağlamanın yanında, işbirlikçi bir operasyon ile fon verenlerin birbirlerinin deneyim ve uzmanlıklarından faydalanmalarını sağlamaktadır. Bir işe yatırım yapma kararı hala bireye bağlıdır, ancak bu şekilde potansiyel yatırımcılar, karışıp karışmamaya karar vermeden önce gruptaki diğer kişilerden de onay alırlar. Belki de bir gruba katılmanın en büyük avantajı, daha fazla anlaşmayı öğrenme yeteneğidir. Melek yatırımı doğası gereği yüksek riskli, yüksek kazançlı bir öneridir. Ve bu nedenle, uzmanlar melek yatırımcı sermayesinin korunması için en az 10 şirket portföyüne sahip olması gerektiğini öne sürmektedirler.

Melek yatırımı konusunda yeni olanlar için, anlaşmalarla ortaklık kurabilecek ve durum tespiti çalışmasını yapabilecek bir gruba katılmak en doğru karardır. Bunun yanında çevrimiçi melek ağı yatırımları, erken aşamadaki yatırım fırsatlarında girişimcinin sorununu gidermek için diğer yatırımcılarla yüz yüze görüşmeye gerek kalmadan sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Bir yatırımcı için, gelecek vaat eden yeni bir işletmeye ve bir başarı öyküsü oluşturmaya yardımcı olmaktan daha büyük heyecan yoktur. Bugün, tüm dünyada başlangıç ​​kuruluşları için melek yatırımcı olarak tam da bunu yapmaya çalışan çok fazla melek yatırımcı ağları bulunmaktadır.

Melek yatırımcı arayan girişimciler için bulmak zorlu bir süreçtir ve rehberlik gerektirir. İşte bu melek ağı yatırımcıları tam da bu mentorluk ve destek için kurulmuş ağlardır ve birçok avantajlar sunmak için istekli girişimcileri beklemektedirler.

Türkiye’nin En Büyük Melek Yatırım Ağı

Arzu ederseniz sizde, Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı melek yatırım ağında ister yatırımcı olarak isterseniz yatırımcı arayan olarak yer alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; melek yatırım ağı sayfasını ziyaret ederek, çalışmalara başlayabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Melek Yatırımcı Ağı Nedir?

okuma süresi: 4 dk
0