Yatırımcı Arıyorum

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Melek Yatırımcı Bulmak

Her işletme gelişiminin tüm aşamalarında daha fazla sermayeye ihtiyaç duyar. Melek yatırımcılar, gereken bu sermayenin ideal kaynağıdır. Bir melek yatırımcı bulmak, içinde inci olan bir istiridye bulmak gibidir.

İşinize yatırım yapacak bir melek yatırımcı bulmak için biraz çaba sarf etmeli, gerçekten size uygun bir yatırımcı bulmadan da hiçbir yatırım anlaşmasını imzalamamanız gerekir. Bu arada melek yatırımcı bir aile üyesi ya da yakın bir arkadaş ta olabilir.

Melek Yatırımcı Bulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Girişiminiz için bir melek yatırımcı aradığınızda, bazı özellikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kimi Aradığınızı Bilin

İşletmenize ve size sermaye desteği sağlayacak bir melek yatırımcının ne gibi özellikleri olmalıdır?

  • Bir melek yatırımcının ideal yaşı 40–60 yaş aralığıdır.
  • Daha önce bir girişimcilik deneyimine sahip olmalıdır.
  • Yatırım talebinde bulunacağınız sektörle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.
  • Girişimciye danışmanlık yapmalı ve projenin bir parçası olmaya istekli olmalıdır.
  • İşletmenize sermaye desteği verecek gereken finansman miktarına sahip olması gerekir. İleride yine finans desteğine ihtiyacınız olduğunda size destek sağlayabilmelidir.

Melek yatırımcılar, birkaç yıl içinde yatırımı geri almayı ister, ancak bu süre işin niteliğine, satışlara ve işletmenin pazar payına göre değişir. Yani bu süre, yatırılan sermaye miktarına göre de 5 ila 7 yıla kadar değişebilir. Melek yatırımcılar, büyüme ve ihracat potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapmayı sever.

İşletmeye Yakın Yerden Melek Yatırımcı Seçmek

Melek yatırımcılar, yaptıkları yatırımlarla ilgili toplantılar yapmayı, sürekli olarak yetkili kişilerle ve işletmedekilerle görüşmeyi sever. Yani işletmede aktif rol almayı severler. Bir girişimci olarak, melek yatırımcının yakınınızdan birisi ya da birileri olması sizin de yararınıza olacaktır.

İşletmede aktif rol oynayan yatırımcı iye istediğiniz zamanda görüşme olanağı bulabileceğiniz gibi, finansal konuda desteğinizi de rahatça devam ettirebilirsiniz. En azından melek yatırımcınızla aynı ilde olmaya özen gösterin.

Yerel Ağ ve Sosyal Ağlardan Yararlanmak

Bir melek yatırımcıya ulaşabilmek için, melek yatırımcıyı tanıyan doğru kişiye ulaşmanız gerekecektir. Bu kişi sizi melek yatırımcıya yönlendirecek olan kişidir. Bu da işinizle ilgili sosyal topluluklara katılmak anlamına gelmektedir.

İşletme sahipleri, bir melek yatırımcı olabilecek en iyi adaylardır. Bu yüzden melek yatırımcı aradığınızda işletme sahiplerine de odaklanmanız gerekecektir. İş ve ticaret organizasyonlarına ve toplantılara düzenli olarak katılın. Sivil toplum kuruluşlarına katılmak da ağ oluşturmak için mükemmeldir.

Ticaret ve fuar etkinliklerine katılın. Kartvizit bastırıp, potansiyel melek yatırımcı olabilecek kişilere kart dağıtın. Kartın arkasına da kendinizi hatırlatabilecek notlar ekleyin. Mümkün olduğunca çok insanla tanışmaya ve güçlü iletişim kurmaya özen gösterin.

İnternette Bulunan Web Sitelerinden Yararlanın

Devir teknoloji devri ve bir girişimci olarak teknolojinin nimetlerinden de yararlanmanız gerekir. Girişimci ve melek yatırımcıları bir araya getirip buluşmasını sağlayan web sitelerinden biri aracılığı ile bir melek yatırıcı ile bağlantı kurabilir ve başka melek yatırımcılarında ilgisini çekebilirsiniz. Çok daha geniş kitlelere ulaşıp, birden fazla melek yatırımcılardan da teklifler alabilirsiniz.

Bu web siteleri doğrudan yatırımcı fonu sağlamazlar. Sunduğunuz ya da sunacağınız ürün ve hizmetlerle ilgilenebilecek melek yatırımcılar ile bağlantı kurma şansını yakalarsınız.

Melek Yatırımcılar Yalnız Hareket Etmezler

Tamamen kendi başına yatırım yapan melek yatırımcılar olsa da, birçoğu kaynaklarını bir araya getirebilecekleri ve riskleri paylaşabilecekleri gayri resmi bir ağın ya da topluluğun bir parçası olarak faaliyet göstermektedir. Bu topluluklardan iletişin kurmanız halinde projenizle ya da işletmenizle ilgilenecek melek yatırımcı bulabilirsiniz.

Melek Yatırımcıya İş Planı Sunmak

Sizi ve işletmenizi, bir melek yatırımcıya tanıtacak en etkili yol, iyi şekilde hazırlanmış bir iş planınızın olmasıdır. İş planı, eğer yeni bir iş fikrine aitse de ya da var olan bir şirkete sermaye gerekliyse bile işletmenizin tüm özelliklerini yansıtmalıdır.

İş planı, işletmenizin küçük bir özetidir ve sizin işletmeniz veya projeniz için kullanacağınız en etkili ikna yöntemidir. Çok aşırı detaya girmeden hazırlayacağınız veya hazırlanmış iş planı ile kendinize bir melek yatırımcı bulabilirsiniz.

Bir melek yatırımcı bulmak kolay bir iş değildir. Ancak, işinize yatırım yapmak isteyen melek yatırımcıyı bulduğunuzda, harcadığınız çabanın işe yaradığını göreceksiniz. İşletmenizin ihtiyaç duyduğu sermayeyi sağlamak dışında, bir melek yatırımcının tavsiyesi ile ve know-how’ı (iş sırrı-ticari sırlar) şirketinizin başarısını şekillendirmede anahtar olabilir.

Melek Yatırımcılar Sizi Bulsun

Fark ettiyseniz yazımızın en başından şimdiye kadar yatırımcılara nasıl ulaşacağınız hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Peki bu durumun tam tersini hiç düşündünüz mü?

Kısaca özetleyelim; Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağı olan Kobi Vadisi platformunda tıpkı sizin gibi binlerce farklı kişi/kurum projesini, fikirlerini, şirketini tanıtarak yeni yatırımcılara ulaşıyor. Sizinde tek yapmanız gereken, yatırımcı bul sayfasını ziyaret ederek birkaç dakika içinde yatırımcı arayan içeriğiniz hakkında ilan oluşturmak ve çok daha geniş kitlelere ulaşmak olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz