Yatırımcı Arıyorum

Melek Yatırımcılar Hakkında Olan Kavram Yanılgısı

Melek Yatırımcıların Uzmanlığı

Melek yatırımcılar diğer yatırımcıların görmediği neyi görür ve bu yatırımdan ne elde eder?

Melek yatırımcılar proje başlangıcında çekilen sermaye sıkıntısına finansman destek sağlayan finansörlere denir. Risk faktörleri yüksek olan bir alanda yatırımcı desteği olarak anılan bu terim benzersiz ihtiyaçlara çözüm üreten sıfırdan başlayan girişimlere, o projenin bilinirliğinin artmasıyla kar ettirmesini hedeflemektedir. Melek yatırımcı olarak adlandırılan yatırımcılar, risk faktörü yüksek olan projenin hedeflenen aşamaya gelmesine yönelik yatırım yaparlar. Melek yatırımcılar diğer yatırımcıların görmediği neyi görür ve bu yatırımdan ne elde eder?

Diye bir soru sorulduğunda, yatırımcılar açısından cevaplar şu şekildedir;

En sağlıklı işletmelerden bazıları iyi yatırımlar değildir

Pek çok insan, iyi bir işletmenin iyi bir yatırım yaptığını düşünmektedir. Gerçek bu değildir, gerçek birçok iyi işletmenin kötü yatırımlar yapabileceğidir. Örnek olarak, kendi büyümesini finanse etmek için yeterli para üreten kurucu odaklı işleri verebiliriz. Kurucuları yatırımcılara iyi bir getiri sağlayacak kadar çabuk çıkmamayı seçebilirler. Bu gibi durumlarda, kurucular yatırımcı olmadan daha iyi durumda olurlar. Yatırımcıların hiçbir zaman bir çıkış görmeme riski daha yüksektir.

Melek yatırımcıları kârdan değil çıkışlardan para kazanırlar

Yatırımcılar işletmede gelirlere ve karlarına değil kendi hisselerine sahiplerdir. Melek yatırımcılar mülkiyetlerini para için sattıklarında para kazanırlar. Değerlemenin arttırılması, yatırımın geri dönüşünü sağlar. Karlar, çıkış olmadan, normal başlangıç ​​koşullarında yatırımcılara akmaz; kar payları kârlı değil sabit şirketler içindir. Yani Melek yatırımcılar kardan değil büyümeden para kazanırlar.

Büyüme ve karlar arasında altta yatan ilginç bir ticaret vardır; ikisini de optimize edemezsiniz

Bir şirket gelirler, kullanıcılar, aboneler ve benzerleri açısından para kaybederken iyi büyüyen mükemmel bir yatırım olabilir. Çünkü yüksek teknolojili başlangıçlardaki değerlemelerin çoğu kazanca dayalıdır. İronik olarak, yatırımcılar para kaybeden yüksek büyüme ile daha iyi durumda olabilirler çünkü para büyüme ve ilerleme arasında kalan her şey ise paraları daha değerli ve daha önemlidir. Yatırım, büyümeye fon sağladığında daha fazla optimize edilmiştir.

Melek yatırımcıları asgari kazanç değil, büyük galibiyet için yatırım yaparlar

Tüm ciddi melek yatırımcıları çoğu girişimin başarısız olduğunu biliyor. Daha güvenilir bir getiri sağlayabilecek düşük riskli yatırımları aramazlar, çünkü bu girişimler de başarısız olur. Bu yüzden büyük kazancı, bir sonraki büyük zenginliği, tüm başarısızlıkların karşılığını verecek olan büyük başarıyı ararlar. Nasıl Melek Yatırımcı Kazanırım?

Melek yatırımcılar raporlarınızı görmek ister ancak onlara inanmazlar

Pazar tahminleri, pazar payı potansiyeli, satışlar, maliyetler ve geri kalan her şeyi yatırımcılar onları görmek ister. Çünkü bu raporlar ne düşündüğünüzü ve işi ne kadar iyi anladığınızı gösterirler. İdeal olarak, sürücüleri ve sabit maliyetleri, ayrıca nakit akışı sorunlarını ve diğerlerini anladığınızı gösterirler. Piyasa numaraları ile ilgili olarak, onları gözden geçirecekler, ancak varsayımlarınıza bakacaklar ve inanıp inanmamalarına karar verecekler. En iyi piyasa tahminleri, yatırımcıların hayalini ve hayal gücünü tetiklemektedir.

Melek yatırımcıları NPV ve IRR gibi analizlere atılıyor

Yukarıdaki notlara dikkat edin: melek yatırımcıları rakamlarınıza inanmıyor. Varsayımları birleştiren varsayımlar tarafından oluşturulan bir sayının düşünülmesinin ne kadar doğal olduğu bir gerçektir. Yeni başlayanlar IRR’lerin önemli olduğuna inandığında, iş dışında yeterince uzun olmadıklarını söylüyorlar.

Girişimci Açısından Melek Yatırımcı

Elinde potansiyel bir proje ile sıfırdan başlayacak girişimciler için Melek yatırımcı cazip bir yatırım türüdür. Fakat bu yatırımı alabilmek için projenin etkisini tam olarak yatırımcıya aktarılması gerekir. Bu etkinin aktarılması kesinlikle standartlaşmış bir sunumla gerçekleşmez. Çünkü bu kadar risk içeren bir girişimciye yatırım yapılma sebebi bu projedir.

Proje sunumunda yaratılacak tarz projenin farklılığını yansıtır ve diğer girişimcilerden sizi ayırır. Proje çok sıra dışı olmuş olsa bile sıradan bir sunumla pek şansı olmaz. Çünkü melek yatırımcılar neden, neye yatırım yaptığını bu sunum ilk izlenimi ile kazanırlar.

Girişimci Olmak

Projesine güvenen ve başarı getireceğinden şüphesi olmayan, sermaye sıkıntısı çeken girişimcilere, girişimcilik şansı veren melek yatırımcılar tarafından seçilmek zor olabilir. Fakat yol haritası ve başarılı bir sunum ile sizde bir yatırımcının ilgisini çekebilirsiniz.

Fikriniz sadece projede kalmasın, girişim olarak hayat bulsun. Biraz hayal, çaba, azim ve cesaret gerekir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz