Yatırımcı Arıyorum

Melek Yatırımcılarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Melek Yatırımcılar Hakkında Detaylı Bilgiler

İşletmeniz için fon arıyorsanız, bunun cevabı melek yatırımcı olabilir. Melek yatırımcılar küçük şirketlere yatırım yapan yatırımcılardır ve bunlardan birini işletmenize çekmeniz ihtiyaç duyulan nakit enjeksiyonu sağlayabilir. Yatırım temeline bakıldığı zaman tüm melek yatırımcılar aynı temelde çalışır; melek yatırımcı yatırım yapar ve bunun karşılığında hisse alır. Fakat bunun yanında iş uygulamaya geldiğinde nasıl çalıştıkları konusunda önemli farklılıklar vardır ve bu farklılıkları bilmek gerekir.

Melek yatırımcı tarafından sağlanacak fonu alabilmek için onun nasıl çalıştığı ve finanse etme yönteminin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca, melek yatırımcıları nasıl bulacağı, nasıl başarılı bir şekilde adım atılacağı ve güvenli bir fon sağladıktan sonra onlarla nasıl çalışacağını da öğrenmek gerekir. İşte melek yatırımcılar hakkında temel bilgiler:

Melek Yatırım Nedir?

Melek yatırımcılar küçük işletmelere yatırım yapacak parası olan kişi ya da şirketlerdir.  Genelde, varlıklarının bir kısmını gelecek vaat eden girişimlere yatırmak isteyen başarılı girişimcilerdir.

Melek yatırımcının amacı:

  • Melek yatırımcı, üzerinde anlaşmaya varılan tutarı belirlenen girişimciye sağlar.
  • Buna karşılık, melek yatırımcı pay alır ve genellikle % 10’dur.
  • Şirketin belirlenen hisse kadarına sahiptir ve gelecekteki karlarının bir kısmını alacaktır.Yatırımını kredi şeklini alması da mümkündür, ancak hisse senetleri şeklinde alması daha sık olur.
  • Meleğin amacı, genellikle hissesini daha sonra satmak üzere yükseltmektir. Mesela beş yıl boyunca, önemli bir kâr elde etmektir. İş başarısız olursa, meleğin yatırdığı para, bir krediyle ödenmesi gerekmediği gibi geri ödemek zorunda kalınmaz.

Melek yatırımcıya geniş bir bakış açısından bakıldığı zaman yüksek riskli bir yatırım stratejidir. İşin başarısız olması durumunda, tüm paralarını kaybedebilirler. Genellikle genç, kanıtlanmamış şirketlere yatırım yaptıkları için melekler bazı yatırımlarını kaybederler. Ancak işe yaradığında, kazançları muhteşem olabilir. Amaçları, başarılı anlaşmalar yaparak yeterince büyük kar elde etmektir.

Melek yatırımcılar, çoğunlukla yüksek teknoloji potansiyeli olan küçük işletmelere, genellikle teknoloji firmalarına ve aynı zamanda sağlık ve enerji gibi alanlara yatırım yaparlar. Bir melek yatırımcı için önemli olan, hangi sektörde olunduğu değil, büyüme potansiyelidir

Melek Yatırımcılarının Avantajları

İşletmenin potansiyeli yüksek ancak sınırlı bir finansmanı varsa, melek yatırımcılar büyüme için muhteşem bir fırsat sunarak nakit sağlayabilir. İşte bir girişimi melek yatırımcılar aracılığıyla finanse etmenin avantajlarından bazıları:

Fonun Kullanılabilirliği

Melekler genellikle diğer yatırımcıların yatırım yapmakta çekindikleri girişimcilere yatırım yaparlar. Yarının başarılı işletmeleriyle birlikte o işi büyütmek ve kar etmek isterler. Diğer yatırımcıların göze alamayacakları riskleri göze almak konusunda rahatlardır. Girişimcilerin finans elde edebileceği diğer kaynaklar göz önüne alındığında kullanılabilir fon sağlamada melek yatırımcılar avantajdır. Bu yüzden meleklerin temel avantajlarından biri,melek yatırımcıdan fon alındığında bankalar, risk sermayesi ve özel sermaye şirketleri o girişime dokunmazlar.

Esneklik

Bankalar ve yatırım şirketleri genellikle ne kadar fon sağlayacaklarını o şirketin büyüklüğüne bakarak  karar verirler. Bu konuda melekler genellikle daha esnektir ve birkaç bin TL’den birkaç milyona kadar yatırım yapabilirler. Bu, melek yatırımının küçük girişimlerden çok daha büyük hedeflere sahip şirketlere kadar, çeşitli işletmeler için uygun bir seçenek olabileceği anlamına gelir.

Uzmanlık ve İletişim

Bir melek yatırımcı yatırımda bulunduğu işe sadece sermaye sağlamaz ayrıca iş uzmanlığı da sağlar. Birçok melek yatırımcısı, yatırım yaptıkları şirketlere başarılı olmaları için kendi deneyimlerini aktarırlar. Genellikle yeni müşteriler veya ortaklar edinilmesine yardımcı olacak geniş bir iletişim ağına sahiplerdir.

Daha İyi Başarı Oranı

Harvard Business School tarafından yapılan araştırmalar, melek yatırımcılar tarafından finanse edilen firmaların hayatta kalma oranlarının daha yüksek olduğunu, daha hızlı büyüdüğünü ve diğer firmalardan daha fazla fon sağlama başarısını bulduğunu tespit etmiştir. Tabii ki, bu tüm melek yatırımların yaptığı yatırım girişimleri başarılı olacak anlamına gelmez. Ancak, melek yatırımcıların sağladığı para ve uzmanlık, şirketlerin ilk yıllarda hayatta kalmalarına ve hedefledikleri büyümeye ulaşmalarına kesinlikle yardımcı olabilir.

Ağ Fırsatları

Bu zengin bireyler tek başlarına melek yatırımcı olabilecekleri gibi grup halinde bir ağ oluşturabilirler. Bir ağa mensup olan melek yatırımcılardan fon sağlamanın birçok avantajları vardır ve bu avantajlar sayesinde girişimci daha başarılı olabilir. Rehberlik gerektiren zorlu yatırım sürecinde mentorluk sağlayacak bu ağlar istekli girişimciler için tam bir fırsattır.

Melek Yatırım Ağı

Dünyada pek çok örneği olan melek yatırımcı ağlarının ülkemizdeki sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Gelecek vaat eden girişimlere yatırım yapmak için gönüllü olan bu yatırımcıları tanımak, onlara ulaşmak için atılması gereken adımları belirlenmesinde faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Arzu ederseniz sizde Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağında yerinizi alabilir, ister yatırımcı olarak ister yatırımcı arayan olarak Kobi Vadisi’nin sunmuş olduğu desteklerden faydalanabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz