Yatırımcı Arıyorum

Melek Yatırımcının İşe Uygunluğunu Anlamak

Melek Yatırımcı Kimdir, Ne İş Yapar?

Melek yatırımcı, yeni veya küçük bir iş girişimine yatırım yapan, başlangıç ya da işletmenin genişlemesi için sermaye sağlayan kişidir. Melek yatırımcılar tipik olarak nakit yedek paraları olan ve daha geleneksel yatırımların verebileceğinden daha yüksek getiri oranı arayan bireylerdir. Bir melek yatırımcı genellikle yüzde 25 veya daha fazla bir getiri arar.

Melek yatırımcı, bir tür öz kaynak finansmanıdır. Yatırımcı şirkete öz kaynak pozisyonu karşılığında fon sağlar. Hisse senedi finansmanı normalde finansal kurumlardan ticari kredi temini için yeterli nakit akışı veya teminatı bulunmayan yerleşik olamayan işletmeler tarafından kullanılır.

Melek yatırımcıları ikna etmek her zaman kolay değildir, ancak yapabileceğiniz şeyler vardır.

Melek Yatırımcıların İşletme Sahipleri İçin Artıları ve Eksileri

Melek yatırımcıların en büyük avantajı, melek yatırımlarından finansmanın, borç finansmanından çok daha az riskli olmasıdır. Bir krediden farklı olarak yatırılan sermayenin iş başarısızlığı durumunda geri ödenmesi gerekmez. Ve çoğu melek yatırımcı işten anlamakta ve uzun vadede görüş almaktadır. Bu da bir işletmede melek yatırımcı ile birlikte iş yapılmasının artı avantajıdır.

Bir diğer avantaj ise, banka kredileri ve faizleriyle birlikte işletmeleri yoğun borç altına sokmakta iken, melek yatırımcılarda böyle bir sorun bulunmaktadır.

Melek yatırımcıların dezavantajı ise, tam kontrolün kaybedilmesidir. Melek yatırımcı işin nasıl yürütüleceğini söyleyecek ve her yıl satışlardan karını alacaktır. Borç finansmanı ile kredi veren kurumlarda ise şirket operasyonları üzerinde bir söz sahipliği ve kontrolü olmayacak, kardan da pay almayacaktır.

Melek Yatırımcı Kaynakları

Aile ve Arkadaşlar

Bir iş kurma parası bulmak isteyen iş girişimleri için açık ara en yaygın kaynaktır ve birçokları için tek seçenektir. Aile ve arkadaşlar çevresinde yatırım yapmak isteyenler bulunacaktır. Yeni işletmelerdeki yüksek başarısızlık oranı göz önüne alındığında, işin başarılı olmaması durumunda aile/arkadaş ilişkileri üzerindeki olası etki açısından da risklidir.

Aile ve arkadaşlar, her ne kadar potansiyel melek yatırımcı adayı olsa bile, bir süre sonra işletmedeki kararlara müdahale edecek ve kardan daha fazla pay isteyebilecektir. Bu yüzden melek yatırımcı anlaşması yaparken bu hususları da anlaşma dahilinde belirlemeniz sizin açınızdan da yararlı olacaktır.  Başarısızlık riski konusunda açık olmak önemlidir.

Zengin Bireyler

Başarılı iş adamları, doktorlar, avukatlar ve yüksek net değere sahip olan kişiler de melek yatırımcı olmak için ideal kişilerdir. Bu kişiler yatırımlarını değerlendirmek için özellikle iyi kar elde edebilecekleri işletmelere yatırım yapmaktan çekinmezler.

Gruplar

Melek yatırımcı grupları, girişimcilerin yatırımcı bulmaları için bir araya gelen melek yatırımcılardan oluşmaktadır. Bu gruplarda sendika yönetim ekibi, fon sağlanacak yatırımları seçer ve melek yatırımcılar da bu yatırımlara destek verir. Bu gruplardan bir ya da birkaç melek yatırımcı rahatça bulabilirsiniz.

Kitle Fonlaması

Çevrimiçi yatırım grubunun bir biçimi olan kitle fonlaması, büyük grupların küçük miktarlarda yatırım yapmasıyla fon sağlamayı içermektedir. Kitle fonlaması oluşturarak, işletmeniz için pek çok destek bulma olasılığınız yüksektir.

Melek Yatırım Ağı

Eğer sizde işletmeniz veya projeniz için yatırım desteği arıyorsanız, Kobi Vadisi’nin sağladığı melek yatırımcı bulma desteğinden faydalanabilirsiniz.

Karar Vermeden Önce İletişim Kurmak

Melek yatırımını kabul etmeyi düşünen bir yatırımcının, sadece para konusunda değil, iş operasyonlarındaki uzmanlık veya iyi tedarikçilere erişim gibi anlaşmaya ne getirdiği konusunda çok net olması önemlidir.

Ayrıca bu kişinin işinizin nasıl işletilmesi gerektiği konusunda kendi çelişkili fikirlerine sahip olabileceğinden, melek yatırımcının neyle çalışmak isteyeceğini anlamak için de bir anlayış geliştirmelisiniz.

Kapsamlı bir iş planı, küçük bir işletme olarak borç verenler veya yatırımcılardan finansman sağlamak için buna ihtiyacınız olacaktır. İş planınızı hazırlayıp, melek yatırımcı olabilecek kişilerle telefon, e-posta aracılığıyla ya da bir randevu alarak yüz yüze görüşmeniz uygun olacaktır.

Melek Yatırımcıların İşletmelerde Aradığı Bilgiler

Melek yatırımcılar, her zaman sağlam, iyi yönetilen şirketlere yatırım yapmak için yeni fırsatlar aramaktadır. Bir melek yatırımcı, bir işletmeye yatırım yapacağı zaman ne gibi özellikler arar?

Melek Yatırımcıların Aradığı Özellikler

Sağlam Getiri Potansiyeli

Melek yatırımı yüksek derecede risk içerir, bu nedenle melek yatırımcıların bir işletmeye yatırım yaparken paralarını geri almaktan daha fazlasını yapma beklentisi vardır. Örneğin, yatırımlardan borsadan alabileceklerinden daha yüksek bir getiri beklemektedir.

Yatırım İçin İyi Bir Neden  

Melek yatırımcıların birçoğunun başarılı girişimci olduğunu ya da başarılı bir girişimci olduğunu unutmayın. Gelişen bir işletme kurmaya ve yaratmaya yardımcı olmanın heyecanını yaşamaktadırlar. Bununla birlikte ekonomik, hedonistik ve özgecil olmak üzere üç kategoride melek yatırımcı vardır ve her türün yatırım için de nedenleri vardır.

Hedonistik bir melek yatırımcı en çok yeni bir şey yaratmanın heyecanından etkilenirken, fedakâr bir melek en çok toplumuna yardım etmekten veya çevresel teknolojiler geliştirme potansiyelinden etkilenmekten endişe duyabilir. Hangi melek yatırımcı kategorisini çekmeye çalıştığınızı belirleyin ve satış konuşmanızı buna göre uyarlayın.

Deneyimli, Sağlam Bir Yönetim Ekibi

Liderlik yeteneğine sahip, sağlam, eksiksiz bir yönetim ekibi şarttır. Esasen bir melek yatırımcı insanlara yatırım yapar. Bu yüzden işinizin bilgili, deneyimli, yetkin, güvenilir ve işinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak olan insanların elinde olduğuna dair kanıtları görmek isteyecektir.

Çoğu işletme için eksiksiz bir yönetim ekibi, ürünleri pazarlama ve satma, üretim, insanları yönetme ve muhasebe konularını da bilen yetenekli, bilgili kişileri içerecektir.

Sağlam Bir İş Planı

Melek yatırımcılar hem ikna edici hem de eksiksiz bir iş planı görmek ister. Şirketiniz için bir vizyon geliştirdiğinizi ve oraya nasıl ulaşılacağının ayrıntılarını düşündüğünüzü de görmek isterler. Finansal projeksiyonlar ayrıntılı pazarlama planları ve pazarınızla ilgili ayrıntılar gibi şeyleri görmek isterler.

Not: İş planları hakkında detaylı bir bilgiye ihtiyacınız var ise, ücretsiz olarak sunduğumuz iş planı rehberi sayfalarından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yatırım İçin Yapılmış Bir İş

Bazı melek yatırımcılar, işletmeye kredi vererek yatırım yaparken, melek yatırımcıların yarısından fazlası azınlık hisse senedi sahipliği pozisyonunu arar. Bu, işletmenizin yatırıma izin verecek şekilde yapılandırılması gerektiği anlamına gelir. Ve işletmenin tek sahibi sizseniz, belli bir miktar sahiplikten vazgeçmeye hazır olmanız gerekir. Çoğu melek yatırımcı yatırımlarının ve getirisinin niteliğini ortaya koyan resmi bir hissedar anlaşması bekler.

Aktif Olarak Dahil Olma Fırsatı

Pek çok melek yatırımcı için yatırım yapmak sadece para ile ilgili değildir. İşletmenin faaliyetlerine de aktif olarak katılmak isterler. Mentor olarak hareket etmek ve bazen de aktif yönetimde rol almak isterler.

Geçerli Bir Çıkış Stratejisi

Bir melek yatırımcı, işinize yatırım yapmadan önce, sizden bir çıkış stratejisi bekleyecektir. Melek yatırımcılar sabırlı ve uzun vadeli yatırımlar yapmaya hevesli iken yatırımların getirisinin nasıl elde edileceğini de görmek isterler.

Şirketin ilkelerine hisse satışı, hisse senedi sahipliği pozisyonlarına sahip melek yatırımcılar için ortak bir çıkış stratejisidir. Şirketin satışı veya birleşmesi, borçlu yatırımcılar için ortak bir çıkış stratejisidir.

Melek Yatırımcı İçin Hazırlanmak

Bir melek yatırımının işinize yatırım yapmasını istiyorsanız, işletmenizin yatırımcıya hazır olduğundan emin olmalısınız. Henüz yapmadıysanız, sağlam bir iş planı hazırlamak, işinizi gerektiği gibi yeniden yapılandırmak ve yönetim ekibinizi tamamlamak, bir meleği çekmeye hazırlanmanın en iyi yoludur.

Bunları yaptıktan sonra, melek yatırımcıların yukarıda ana hatlarıyla anlattığımız şeyleri dahil ederek yatırım alanınızı uyarlamaya hazır olacaksınız. O zaman tek yapmanız gereken sadece bir melek yatırımcı bulmak olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz