Yatırımcı Arıyorum

Melek Yatırımcıyı Etkilemenin Yolları

Melek Yatırımcı İle İletişim Kurmak

Heyecan dorukta! Aklınızdaki iş planını, o çok inandığınız projeyi hayata geçirmeye karar verdiniz. Sunumunuzu hazırladınız ve melek yatırımcınız ile görüşeceğiniz dakikaları bekliyorsunuz. Kabul etmek gerekir ki bir melek yatırımcıyı etkileyememek ve finansal desteğinizi alamamak bile oldukça büyük bir derstir. Çünkü melek yatırımcınız size eksik bulduğu noktaları söyleyecek, bu da size kendinizi geliştirmeniz için büyük şans doğuracaktır. Öğrenmeye açık biri için her bir melek yatırımcı birer kurs niteliğindedir. Projenize onay vermeyen bir melek yatırımcı azminizi kırmamalı. Çünkü farklı bakış açısındaki yahut beklentileri farklı bir melek yatırımcı aynı projeye onay verebilir.

Ancak her melek yatırımcı üzerinde sihirli etkiler yaratabilecek bazı ipuçları vardır. Bu ipuçları size çok yardımcı olabilir. Nelerdir bunlar? Hadi birlikte bir göz atalım.

İş Büyütme Potansiyeli

Hayallerinize ulaşmanıza vesile olacak şahsın veya kurumun karşısındasınız. İş hayatında girişimcilerin de var olmasında büyük rol oynayan ve öneme sahip melek yatırımcılar öncelikle iş fikrinizin ne kadar net, açık ve soru işareti bırakmadığı ile ilgilenirler. Elinizde her açıdan tamamlanmış bir plan olması son derece önemli. Planınızın tüm aşamaları üzerinde kafa yorduğunuzu görmeyi beklerler. Daha sonra sahip olduğunuz fikrin ve yapmak istediğiniz işin gelecek vaat edip etmediği onlar için önemlidir. Planlarınızı ve sunumunuzu hazırlarken bu konu üzerinde de çalışmanızda fayda var. Bunun için iş büyütme potansiyeli üzerinde de durmanız ve bu hususta çalışmanız size artılar kazandıracaktır. Hizmetinizin yahut ürününüzün en kolay şekilde pazarlama ve halka sunma konusunda da hazırlıklı olmanızı ısrarla öneririz. Bu konularda da sürpriz sorular mutlaka alacaksınız. Siz harikulade bir sunum ve proje hazırlamış olabilirsiniz. Üstelik iyi fikirler de öne sürmüş olabilirsiniz. Peki tüm bunlar gerçek hayatla ne kadar paralel? Bu da melek yatırımcınız için önemli.

Gelebilecek Sorular

Bu iş için ne kadar isteklisiniz? İşin zorlukları nelerdir? Bu zorluklara karşı mücadeleniz ne kadar sürecek? Bunların yanı sıra yapmak istediğiniz iş için tecrübeniz var mı? Velev ki tecrübeniz yok. O halde tecrübe sahibi, işi bilen ve size yardımcı olabilecek bir ekibiniz var mı? Tüm bu sorulara hazırlıklı olmanızda fayda var. Üstelik cevaplarınız da somutluk arayacaklarını da unutmayınız. Unutmamanız gereken bir diğer nokta da en az tecrübe kadar iş planınızda kalite aranmasıdır.

İş Planına Yatırım

Karlı bir yatırım kadar sizin aktif, dinamik, cesur, problem çözme yeteneğine sahip, risklerle başa çıkabilen ve kendinden emin, öğrenmeye açık bir yapıya sahip olup olmadığınızda önemli. Bir süre sonra olmadı, yapamıyorum, bırakıyorum gibi sözler söyleyecek mizaçta biri iseniz bunu büyük ihtimal ile sezecek ve iş planınıza yatırım yapmayacaklardır. Tüm bunlar sadece bir kaç dakika içinde yaşayacaklarınızdır. Sizinle art arda yahut uzun dakikalar boyunca bir görüşme sağlayamayacaklarıdır. Bunu isteseler de yapamayacaklarını önceden bilmelisiniz. Bu yüzden size verilen süre zarfında sunumunuzu en açık ve başarılı bir biçimde yapmalısınız.kobi vadisi

Yorumunuz