Yatırımcı Arıyorum

Mentörlük İhtiyaç Mıdır?

Mentörlük Nedir?

Bir iş kurmak istiyor ve adım adım ihtiyaçlarınızı karşılıyor, yol almak için hevesleniyorsunuz. Ancak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek bir kenara dursun, yol boyunca tökezleyecek, zor günlere girecek, yoğun çaba sarf edecek, zaman zaman önemli kararlar vermek durumunda kalacaksınız. Tüm bunları tek başınıza atlatabilmeniz son derece yorucu olduğu kadar üstelik ne denli sağlıklı ve verimli karar verdiğinizi bilemediğinizden aklınızda hep acaba ile başlayan sorular olacaktır. Bu soruların olmaması ve en önemlisi tecrübeli bir ismin size adeta koçluk yapması için mentörlük gerekli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mentörlerin Görevi

Mentörlük, sektöründe bilinen bir uzman olmayı gerektirmektedir. Tecrübe sahibi ve yatırımcı olmakla beraber sağlam bir network ağı istemektedir. Tüm bunlara sahip olan mentörler bilgi birikiminlerini paylaşacakları yatırımlara karşı da son derece heveslidirler. Başarıları ile kendini ispatlamış olan zat, size network ağını ve çevresini açarak, size yol gösterecek, büyümenize vesile olacak ve zor zamanlarınızda destek verecektir. Tecrübesi ile kararsızlıklarınızı giderecek, takıldığınız noktalarda yol gösterecek ve büyümenize katkı sağlayacak mentörler, yepyeni bir çevreye girmenizi, bambaşka bir çevre edinmenizi de sağlayacaktır. Böylelikle çok daha fazla kişinin sizi tanıması mentörleriniz sayesinde daha mümkün ve daha kolay olacaktır.

Mentör Desteği

Mantık çerçevesinde düşündüğümüz zaman evet mentörlük yatırımları için gerekli olabilir. Çok daha hızlı büyümenizi ve tanınmanıza vesile olacak mentörünüz, her türlü desteği size verecektir. Peki mentörünüz sizden ne isteyecektir? Kendi sektörlerinin genellikle en büyüklerinden olmaları ile beraber, mentörlerin sizin üzerinizden büyük maddi kazanç endişeleri olmayacaktır. Belirli miktarlarda ve elbette sınırlı olmak şartı ile hissedar olarak şirketinize desteklerini sunar ve kısa sürede büyümenize destek olacaktır. Sizin büyümeniz mentörünüzün de kazanmasına vesile olmakla beraber daha çok bir şirketi zirveye çıkarmanın haklı gururunu yaşayacaktır. Elbette böylelikle siz de büyüyecek ve beklediğinizden çok daha hızlı yol alacaksınız. Üstelik uzman bir kişinin tecrübeleri ile yol alacağınızdan son derece sağlam adımlarla ilerleyeceksiniz. Sizden alacağınız hisseler küçük hisseler olacağından ortaklık söz konusu değildir. İşinizin patronu yine siz olacak, son söz yine size ait olacaktır. Belirli gün aralıklarında, önceden belirlenmiş tarihlerde mentörünüz ile toplantılar düzenleyecek ve gidişat hakkında bilgi paylaşımında bulunacaksınız. Bu ilerlemeniz için büyük bir fırsattır. Birlikte yol alırken gidişatlardan haberdar olacak olan mentörünüz, size önünüze çıkabilecek ve sizin göremediğiniz aksilikleri önceden fark edecek, sizi uyaracak ve hatta engellemenizi sağlayacaktır. Bunlar her girişimciye nasip olabilecek artı değerler değildir.

Mentör Bulma

Bir mentör ile çalışmak için ise internet üzerinden yapacağınız araştırma ile isimlere ulaşabilir, hazırlayacağınız sunumlar ile kendileri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Bu görüşmelerin neticesinde birlikte yol almaya karar verebilir, yahut başka bir mentör arayışına girebilirsiniz. Bir mentörün en büyük özelliği kendi network ağını size sunması ve büyümenize büyük destek vermesidir. Mentörü olmadan yola çıkan işletmelerde elbette başarıya ulaşabilir ve ulaşmış örnekleri de nicedir. Ancak özellikle tecrübe hususunda eksikleriniz olduğunu düşünüyor iseniz kalıcı olmanız ve uzun soluklu başarılar için mentör unsuru size muhtelif artılar katacaktır. Asıl olan kalıcı başarılar sağlamak ise bir yol göstericinizin olması son derece rahatlatıcı ve güven verici bir durumdur.

Mentörün Faydaları

Mentör, sizin henüz çıktığınız yolda, ilerlediğiniz yolları çok evvel geçmiş, sizi bekleyen tecrübeleri kendisi yıllar evvel edinmiş, kurduğu marka veya markalar ile başarılarını ispatlamış kişilerdir. Maddi kaygıları olmayan kişiler olmakla beraber, iş dünyasında, sektöründe somut başarılara imzalar atmış, itibar sahibi şahıslardır. Tek dikkat etmeniz gereken ise bu unsurları dikkate almanız yahut internet üzerinden mentörlük hizmeti veren firmalardan biri ile irtibata geçecek iseniz sorumlu isimler ve referansları üzerinde titizlikle durmanızdır. Envai çeşit mentörlük hizmeti verdiğini vaat eden bugün var yarın yok isimlerden uzak durmanızın altını özellikle çizmek isteriz. İş kurmak, bir şirkete can vermek fevkalade sorumluluk isteyen bir iş olmakla beraber risk taşır ancak gereksiz riskler almaya da gelmez. Bu yüzden bir mentör ile yola çıkmak son derece mantıklı bir karar olmakla beraber, her açıdan yola çıkacağınız kişiler de büyük önem arz etmektedir. Mentör destekli yola çıkan ve çıkmayan şirketler değerlendirildiğinde kalıcılık hususunda mentör destekli şirketlerin çok daha avantajlı olduğu görülmüştür. Mentör desteği, kurum aşaması ve sonrasında marka olana dek giden yolda önünüzü açan ve tökezlediğinizde size destek olandır. Yolunuz ve şansınızın açık olması dileklerimizle.


yatırım ilanları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments