Yatırımcı Arıyorum

Mentörlük ve Önemi Hakkında

Mentörlüğün Önemi

Kariyerlerinin ileri safhalarında yer alan ve işlerinde profesyonel olan, yapılacak ve hayata geçirilecek bir projeye inanmaları halinde verdikleri destek, yani projenin hayata geçirilmesinde çeşitli eğitimler ve krediler sağlayarak, kendi çevresini ve network ağlarını açan kişilere mentör denmektedir. Çevreleri ve olanaklarından faydalanarak güçlenmesini, büyümesini ve kalıcı başarılara imza atmasını istedikleri projeler için destek veren mentörler, tüm bu desteklerin yanı sıra arkalarında durdukları kişilere ayrıca yol göstermekte, bilgileri ve tecrübeleri ile de ışık olmaktadırlar.

Mentörün Görevi

Başarıyı yakalamak zordur. Ancak aynı başarıyı tekrarlayabilmek veya kalıcı kılmak çok daha zordur. Bunu büyük ölçüde mentörü ile yola çıkanlar başarabilmektedir. Çünkü sizin geçeceğiniz yollardan mentörünüz daha evvel geçmiş ve sizin yaşayacaklarınızı o çoktan tecrübe etmiştir. Yeni hedefler,yeni heyecanlar ve büyümesine şahit olacakları yeni işler arayışında olan mentörler, bir yerde aslında size koçluk edeceklerdir. Tecrübeleri ile yönlendirmeye davet eden mentörler, kendi maharetleri ile danışanlarının potansiyellerini bir arada tutar ve yolunu açar. Mentör danışanlarına da menti denmektedir. Girişimcilik dünyasında mentör ve menti ilişkisi başarıyı hızlandıran ve kalıcı kılan bir ortaklıktır.

Bir işletmenin, firmanın mentörden kazanacakları evvela ar-ge projesi üzerinden farkındalıklar, daha sonrası için hissettikleri güven ve elbette network ağları olmaktadır. Özellikle yeni girişimciler mevcut literatürler karşısında kendilerini çok daha güvende hissetmekle beraber, işlerini daha ileriye taşımak hususunda ise ellerinin altında çok büyük bir kaynak kitabı tutuyor olmakla eş değer bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmaktadırlar.

Mentörlerin Faydaları

Bir mentör ile yola çıkmak size ayrıca farklı kültürü aşılayacağı gibi, iş geliştirme, proje süreçleri, pazar araştırmaları, bilgi alışverişi ve akışında büyük artılar kazanmanızı sağlayacaktır. Kendi sektörünüzde sizi çok daha ileriye götürebilecek ipuçlarına sahip olmak ise paha biçilmez bir kaynak olacaktır. Firmanın geleceğini şekillendirecek en temel noktalardan tutun, gözden kaçabilecek ancak fark yaratmanızı sağlayacak en ince detaylara kadar size muaazzam fayda sağlayacak mentörlük hizmeti, genellikle firmanız üzerinden küçük bir hisse karşılığı yapılır. Hemen bu noktada yaygın olan yanlış bir bilgiyi düzelterek devam etmelidir ki, yine firmanız da veya işinizde söz sahibi sizsinizdir. Stratejik konularda büyük destek sağlayacak olan mentörünüz, büyümeniz de büyük katkı sağlar iken aslında sadece bir koç kadar kendi varlığını gösterecektir. Hissesi olduğu için sizin kazanmanız onunda kazanmasıdır ancak asla bir ortaklık söz konusu değildir.

Zaten en başta varacağınız mutabakat sonrasında sizin için de çizgiler belirleyici olacaktır. Sizin motivasyonunuzdan, personelin nasıl çalışacağı hususunda bilgilenmesine dek daha bir çok alanda mentörün büyük katkıları olacaktır. İşinizin karlılığını arttıracak süreçleri yaratacak olan mentörlük hizmeti, pazar inovasyonundan tutun reklam ve tanıtıma kadar bir çok hususta başarı parametrenizi arttıracaktır. Tüm dünyada mentör kavramının çok uzun yıllardır var olduğunu düşündüğümüzde ülke olarak gecikmiş olduğumuzu farkına varsakta, ülkemizde mentör ile çalışan onlarca firmanın başarıları da kanıt anlamında büyük memnuniyet vermektedir. Tecrübelerinden ve network ağından yararlanabileceğiniz bir yol göstericiniz olması muazzam bir şans olmakla beraber, büyük bir artıdır. Tecrübeli bir mentör ile yola çıkmak veya yalnız başına yol almak düşünüldüğünde varacağınız sonuçlar hayli farklı olacaktır.

Bir menti yani danışan, son derece profesyonel ve yaptıkları ile kendini ispat etmiş bir mentör ile  kendi planları ve elbette hedefleri üzerinden yola çıkmaya karar verdiği taktirde, bir yerde muazzam bir rol modele de sahip olmuş olacaktır. Net hedeflerinizin oluşu mentör ile ilişkilerinizi çok daha faydalı kılacak ve başarıyı yakalamanızı o denli hızlandıracaktır. Mentör kadar sizin de ne istediğinizi bilen ve azimli duruşunuz oldukça önemlidir.

Belirlediğiniz gün, tarih ve saatler içerisinde görüşmelerinizi kati suretle gerçekleştirmeniz de son derece mühimdir. Birinci önceliğiniz işiniz ve mentörünüz ile aranızdaki hukuk olmalıdır. Yenilikleri takip etmeyenlerin kaybettiği dünyada başarıya çok daha hızlı erişmenizi sağlayacak olan mentörler, çok fazla sorgulamanızı ve yorulmanızı da engeller, sadece işinize odaklanabilmenizi sağlamaktadır. Deneyim ve tecrübeleri ile size süreci daha kolay kılacak olan mentörler, lojistikten eğitime kadar bir çok sektörde size yol gösterebilmektedirler. Her sektörde, her işin profesyonelleri olduğu düşünüldüğünde, her sektörde şansınız olduğu ve bu şansları biraz da mentörünüz ile sizin yaratabileceğinizi görebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz