Yatırımcı Arıyorum

Mevcut İşinize Nasıl Anlam Kazandırırsınız?

Yapılan İşe Anlam Kazandırmak

İşe Daha Fazla Bağlı Olmak

Belki de; şu anda mevcut işinizden maddi ya da başka sebeplerden dolayı ayrılamayacak konumdasınız. Ve herkes kendi için anlam içermeyen yani sevmediği bir işte başarısız olunacağını gerçeğini kabul eder. Bu durumda, mevcut işinizi sizin için daha anlamlı bir iş haline nasıl dönüştürebilirsiniz bunun yollarını bulmalısınız.

Aşağıda, halihazırda yaptığınız işten daha fazla tatmin ve anlam elde etmenize yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış birkaç püf nokta bulabilirsiniz.

İşi Severek Yapmanın Yöntemleri

Tutkunuzun sesini dinleyin

Kariyerinizi değiştirip değiştirmemeniz, işten ayrılmanız veya mevcut pozisyonunuzda kalmanız fark etmez. Bu noktada tutkunuzu ve ilgi alanlarınızı çalışma hayatınıza dâhil etmenin önemini vurgulamak çok önemlidir. Örneğin, başkalarına yardım etmekten hoşlanıyorsanız, belki de bu, şirketinizde bir yardım etkinliği veya girişim düzenleme şeklinde olabilir. Mevcut pozisyonunuzda tutkularınızı işinize entegre etmenin hiçbir yolu yoksa, şirket içinde suni bir hareket yaratmayı düşünebilirsiniz.

Çoğu zaman bu çalışma bir şirketten ayrılmaktan ve sıfırdan başlamaktan çok daha kolay olabilir ve derinlemesine tatmin edici, anlamlı bir iş bulmak için ihtiyaç duyduğunuz tek şey bu olabilir.

Sorumluluğu bütünleştirin

Çevrenizdekilere kendinizin ötesine geçerek bir katkı bulunmak büyük bir tatmin hissi sağlar. Ve hatta potansiyel olarak  az idealist bir işi daha anlamlı bir çalışmaya dönüştürür. Bunu yapmanın bir yolu, eko-sosyal farkındalığı ve sorumluluğu işyerine entegre eden bir hareket yaratma veya katılma girişiminde bulunmaktır. Veya onu kurumun genel iş modelinin bir parçası olarak dâhil etmektir.

Bu, sadece şu anki pozisyonunuza büyük bir tatmin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda insanlar yaptığınız işin değerini anladıkça tanınmaya ve geri ödüllendirmeye yol açabilir. Bugünlerde çoğu şirket bu tür girişimlere çok açık ve bunun çalışanlarının mutluluğuna sağladığı katma değerinin farkındalar. İşyeri ve İşletme Kavramı Nedir?

Zor ve yaratıcı hedefler bulun

Becerileriniz ve tutkularınızla uyumlu olacak şekilde yaratıcı, problem çözmeyi gerektiren zorlu görevler bulun. Bu apaçık kendinize de karşınızdakilere de başarınızla bir meydan okumadır ve çok doyurucudur. Bu durum, yoğun odaklanma, sınırsız enerji ve aktivite yoğunluğu sağlayacağından zevk alırsınız. Dahası, bu tür bir çalışma çok faydalı olabilir ve çoğu zaman değerlerinizden yeteneklerinizden ve tutkularınızdan güçlü şekilde yararlanırsınız.

Bu akış durumuna dokunmanıza yardımcı olacak durumları, görevleri veya projeleri belirlemeye çalışın ve mümkünse zamanınızı ve çabalarınızı bu yönde odaklayın. Bunu yapmak, çalışmanıza yenilenmiş bir anlam getirebilir ve içinde bulunduğunuz pozisyona ilgi göstermenizi sağlayabilir.

Olumlu Bir Çevre Yaratın

Araştırmalar, bir topluluk duygusu geliştiren, kişisel veya grup inisiyatifleri geliştirmeyi teşvik eden ve genel bir özgürlük hissi sağlayan bir çalışma ortamına katılmanın, ait olma, kendine değer verme  ve ödül duyguları yaratarak iş memnuniyetini artırabileceğini ileri sürmektedir. Hiçbiri yoksa, bu tür bir ortamı geliştirmenin iyi bir yolu inisiyatif ve sorumluluk almaktır. Bu, aksi takdirde ‘bayat’ bir işyerinde yeni bir topluluk ve yoldaşlık duygusunu hızlı bir şekilde ortaya çıkarabilir.

Bilmelisiniz ki; ilham her zaman değişim ve büyüme için bir katalizördür. ve işyerinde böyle bir oluşuma öncülük etmek hem size hem işyerinize yeni bir hava ve değer katacak aynı zamanda iş iletişimi güçlendirecektir.

Büyük resme bakın

İşinizi daha anlamlı kılmak adına denediğiniz tüm yollar başarısız olursa, hayatınızı değiştirecek herhangi bir karar vermeden önce seyahat etmek ve zihninizi temizlemek için günlük sorumluluklarınızdan uzaklaşmanın çok daha sağlıklı kararlar almadaki etkisini deneyebilirsiniz. Genellikle hayatımızın ve işimizin günlük gerçekliğine o kadar kapılıyoruz ki, geri çekilmeyi ve büyük resmi görmeyi unutuyoruz. Uzatılmış bir mola vermek veya tatil yapmak genellikle bize yeniden değerlendirmek ve hayatlarımızı taze bir bakış açısıyla görmek için gereken nefes alanını verir. Bu, bizi hayatlarımızla ilgili hangi yeni yönlere gitmek isteyeceğimiz hakkında güçlü bilgiler ve ilhamlar verir.

Sonra kararınızı tekrar bir kontrol edin ve ne yapmak istediğinizi zamanlamasını göz önünde tutarak uygulamak için fırsatlar arayın. Belki de bu süreç; sizin kendi işinizi başlatmak yeni girişimlerde bulunmak için bir fırsat olacak. Kim bilir?

Hayalindeki İşi Kurmak

Hayalinizdeki mesleği yaratmanıza yardımcı olacak bu adımlar size spesifik bir düşünce, derinlemesine bir bakış açısı ve tutkulu bir alan yaratma stratejileri öğreterek tüm yaşamınızda size önderlik edeceklerdir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz