Yatırımcı Arıyorum

Midye Üretim Çiftliği Kurma İş Fikri

Midye Üretim Çiftliği Kurmak Kazandırır mı?

Midye çiftliği kurmak isteyenler in akıllarına en çok yatırım maliyetleri ve yatırımın ne kadar sürede geri döneceği soruları takılmakta. Midye üretim çiftliği kurmak ile ilgili aklınıza takılanların hepsi bu yazımızda.

Midye, kalabalık şehir ya da bölgelerde her sokak başında rastlayabileceğimiz atıştırmalık bir sokak lezzetidir. Midye dolma sevenler seyyar tezgahların başında onlarca birden yiyebilmektedirler. Bu nedenle satışı yapılan bu midyelerin bir de satışının yapılabilmesi için üretilmesi ya da doğal ortamda yetişenlerin toplanması gerekmektedir. Bu nedenle çokça tüketilen bir lezzet olan midye bir sektör haline gelmiş ve yatırımcıların da ilgisini çekmiştir.

Midye Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Öncelikle midye yetiştiriciliği yapmak isteyen yatırımcılar sayesinde midyeni üretimi merdiven altından kurtarılarak, daha profesyonel ortamlara taşınarak daha sağlıklı olması sağlanmıştır. Daha önce bu sektöre yatırım yağan midye çiftliklerinin yıllık bin ton üretimde 5 milyon lira gibi bir ciro yapması da sektörü cazip hale getirmiştir. Midyeye olan talebin de her geçen gün artması, sınırlı üretim olması da sektöre yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Yıllık olarak bin ton üretim yapan bir çiftliğin ortalama cirosu ise 5 milyon TL gibi bir rakamlara denk geliyor. Bu da muazzam bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Üretimi oldukça basit olan midyenin pazarlanması gibi bir derdi yok. Sürekli ihtiyaç duyulan bir pazarı bulunmakta. Oldukça karlı bir iş sektörü olarak yatırım yapmaya müsait bir Pazar.

Midye Çiftliği Kurulum Maliyetleri

Çiftliği kurmanın maliyeti yaklaşık olarak 3 ile 5 milyon TL arasında değişiklik göstermekte. Bu rakam su ürünleri bölümünde görev yapan uzman akademisyenlerin yaptığı hesaplamalar sonucunda ortaya koyulan ve de midye çiftliği kurup işletmekte olan çeşitli firmalardan alınan bilgiler ışığında ortaya koyulmuştur. Yani ortalama olarak bu rakamlara midyenin üretimini yaparak pazarlamasını sağlayabilirsiniz.

Midye üretim çiftliği kurabilmek için yurtdışından ithal olarak makine getirtmenize gerek kalmıyor. Yerli üretim makinelerle çiftliğin tüm ekipman ihtiyacı karşılanabiliyor. Üstelik çok yüksek teknolojik cihazlara da gerek yok. Üretimi oldukça basit ve bu basitliğe de basit mekanik cihazlar yeterli gelmekte. Bu nedenle de kurulum maliyeti yükselmiyor. 3-5 milyon TL yüksek bir rakam olarak görülse de yıllık bin ton üretime 5 milyon TL gibi bir ciro rakamı da bir o kadar cazip gelmekte. Üstelik de midyeye dolan talep her geçen gün artmakta. Midye pazarı sadece ülkemizde değil, yurtdışında da artış gösteriyor. Hal böyle olunca yurtdışına ihraç etme gibi bir şansınız da olabilmekte.

Midye Yetiştiriciliği sektöründe birkaç firma faaliyet göstermekte. Bu nedenle pazardaki payınızı kolay bir şekilde arttırabileceksiniz. Halihazırda birkaç firma çiftlik kurup üretim yapmakta, yaklaşık 8 kadar da firma Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin çıkmasını beklemektedir. Pazara şuanda genel olarak kayıt dışı avcılık ile üretim yapan kaçak satıcılar hakim. Ancak artan güvenlik önlemleri, alınan önlemler sonucu bu işi kaçak olarak yapmak neredeyse imkansız hale gelecek ve pazardaki yasal firmaların payı giderek artacaktır.

Not: midye üreticiliğine oldukça benzer bir iş modeli olan kelp yetiştiriciliği iş fikrini de incelemenizi tavsiye ederiz.

YouTube video player

Midye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılıyor?

Midye yetiştirmek için gerekli düzeneklerin kurulması için birkaç farklı yöntem vardır. Midye yetiştiriciliği yapan ülkeler arasında Fransa’da sırıklar üzerinde yetiştiricilik, Hollanda’da diplerde kurulan düzeneklerle, İspanya’da sallar yardımıyla, Yunanistan ve İngiltere’de ise uzun halatlar yardımıyla midye üretimi yapılmakta. Ülkemize ise en uygun yetiştirme yöntemi olarak uzun halat yöntemi gösteriliyor.

Uzun halatlar bir ucu dubalara bağlanarak, diğer ucu da deniz dibine gönderilerek üretim yapılıyor.

Midye Üretimi Yapmak

Üretimin en zor aşamaları ise deniz kenarında uygun bir alan bulabilmek olarak söylenebilir. Bu alan üretim şekline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ülkemizde en ideal üretim şekli ise uzun halat yöntemi. En uygun alanlar da bu yetiştirme şekline uygun olarak bulunabilmekte. Bu alanlardan birini bulduktan sonra, yatırım yapmak için gerekli izinleri de aldıktan sonra sıra üretim için gerekli koşulları sağlamaya geliyor.

Dişi bir midye ortalama olarak 5-15 milyon arasında yumurtayı suya bıraktıktan yaklaşık 1 ay sonrasında döllenme başlıyor. Döllenmenin ardından durgun sularda 1 yıl gibi bir sürede, açık denizlerde ise 2 yıl gibi sürede tüketilebilecek büyüklüğe (6 cm) ulaşabiliyor.kobi vadisi

Yorumlar(32)

 1. Cevap yaz
  Süleyman Aslan yorumu:

  Selamlar çiftlik kurumu ile ilgili olarak bilgi alabilirmiyim iletişim kurmak istiyorum saygılar

 2. Cevap yaz
  Melisa yorumu:

  Midye çiftliği isteyenler iletişime geçsin lütfen
  ***

  • Cevap yaz
   humalist yorumu:

   Nasıl iletişim kurabiliriz?

  • Cevap yaz
   Fatih yıldız yorumu:

   Selam biz İstanbul balık halinde balık sektöründe faaliyet gösteren firma olarak bu işle ilgili sizden bilgi almak istiyorum

  • Cevap yaz
   izzet yorumu:

   midye ciftligi ile ilgileniyorum, sizde iletisime gecin diye not birakmissiniz

  • Cevap yaz
   Emin yorumu:

   Hala geçerli mi ?

  • Cevap yaz
   Eren Yalnızgül yorumu:

   Sizinle iletişime geçmek istiyorum.

 3. Cevap yaz
  melisa yorumu:

  Merhaba midye çiftliği projemiz onaylanmış 50.000 ton kapasiteli yerimiz kiralanmış tüm yasal evraklarımız hazırlanmış olup yatırım yapacak firmalar aranmaktadır. bilgi için ***

  • Cevap yaz
   Hasan yorumu:

   Merhaba işle ilgileniyorum görüşmek isterim. Mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 4. Cevap yaz
  Midyeci yorumu:

  Projesi tamamlanmış izinleri alınmış midye çiftliğine uygun koy çıkışı ***

  • Cevap yaz
   Turgay karaca yorumu:

   Midye ciftliklerine Salkim salkim Kg olarak yavru midye verilir. Tel. ***

 5. Cevap yaz
  Mehmet yorumu:

  Midye çiftiklerinin ihtiyacı olan ve şimdiye kadar yurtdışınan ithal edilen tekne üstü hidrolik Midye sıyırma, Ayıklama, Boylama ve Yavru Midye Ekim makinalarının üretimini, İzmir’de yapıyoruz, AISI 316 kalite ve deniz şartlarına dayanıklı sertifikalı malzemeler: ***

  • Cevap yaz
   yasemin.civi yorumu:

   Merhaba Mehmet Bey bilgilendirme almak istiyorum *** dönüş yapabilirmisiniz

  • Cevap yaz
   Salih Ertürk yorumu:

   Benimle iletişime geçermişsiniz bahsettiğiniz mak dan almak istiyorum num mail olarak atarsanız sevinirim

 6. Cevap yaz
  Veysel yorumu:

  Midye çiftliği kurmak istiyorum iletişime geçebilirmiyiz?

 7. Cevap yaz
  Enes yorumu:

  Midye çiftiği için görüşmek istiyorum

 8. Cevap yaz
  Gunes yorumu:

  Midye ciftligi hakkinda konusmak isterim

  • Cevap yaz
   Yakup Öztürk yorumu:

   Midye çiftliği kurmak isteynler benimle *** üzerinden iletişime gecebilirler

   • Cevap yaz
    Anonim yorumu:

    Cok guzel bir iş gibi görünüyor

   • Cevap yaz
    Beklan yorumu:

    Mrb iletisime gecebilirmiyiz

   • Cevap yaz
    Selçuk yorumu:

    İletişim bilginiz yorumda gözükmüyor. İletişime geçmek istiyorum. Yardımcı olurmusunuz?

   • Cevap yaz
    Ali yorumu:

    Görüşelim iletişim için

   • Cevap yaz
    ugurcebi yorumu:

    sizinle gorusmek ısterız. maılım ekte

   • Cevap yaz
    Abbas Kayaturan yorumu:

    Yakup bey sizinle görüşmek isterim çiftlik kurulumu hakkımda ***

  • Cevap yaz
   İbrahim Kepenek yorumu:

   Rize-Fındıklı’da midye yetiştiriciliği yapmak için nasıl işbirliği yapabiliriz?

 9. Cevap yaz
  Uğur yorumu:

  Projesi tamamlanmış kiralaması yapılmış yatırıma hazır midye çiftliği

  • Cevap yaz
   Adnan yorumu:

   Çifligizle ilgili görüşmek istiyorum

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Görüşebilir miyiz?

  • Cevap yaz
   Serdar yorumu:

   Nasıl görüşebiliriz?

  • Cevap yaz
   Kılıç yorumu:

   Hala duruyorum. İzinleri bitmiş bir proje varsa görüşebiliriz

   • Cevap yaz
    Hasan yorumu:

    *** ruhsatı alındı yıllık 1000 tok kapasiteli yatırımcı ortak arıyoruz

  • Cevap yaz
   İbrahim kepenek yorumu:

   Görüşebilirmiyiz?

Yorumunuz