Yatırımcı Arıyorum

Milyar Dolarlık Adam

Milyar Dolarlık Şirketler

Bugün tam 400 adet Milyar Dolarlık şirketin sahibi iş adamı, Sekiz farklı sektörde varlık gösteriyor. Hava Yollarından Uzay Bilimlerine, Telekomünikasyondan, Turizme kadar pek çok sektörün duayen ismi kişisel servetinin ise: 5 Milyar Dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Dev şirketlerin sahibi 1950 Yılında İngiltere’de dünyaya gelir eğitimli bir aileye sahiptir fakat kendisi Disleksi rahatsızlığı ile doğmuştur. Okul yılları rahatsızlığı nedeni ile oldukça zor geçer okul değiştirir, yatılı okur okuldan atılma durumuna gelir ve sonunda kendisi eğitimden vazgeçer.

Eğitimden vazgeçmek derken okul eğitiminden vazgeçti fakat kültürel faaliyetlerden vazgeçmez öğrencilere yönelik bir dergi çıkarmaya karar verir arkadaşları ile çıkardığı dergi ilk basımında 8000 Dolar civarında reklam geliri elde eder.19 yaşına geldiğinde girişimci ruhu onu rahat bırakmaz uzaktan sipariş usulü çalışacağı ürünlerin posta yolu ile teslim edildiği bir plak firması kurmaya karar verir.

Dergi, plak firması derken bir müzik mağazası açacak sermayeye ulaşır genç girişimci ve ardından bir stüdyo gelir kayıt stüdyosunu da başarı ile faaliyete geçirir. İngiltere listelerinden haftalarca inmeyecek tüm ülkeyi coşturacak şarkı onun stüdyosundan çıkmıştır elde ettiği başarı başka ünlüleri de onun stüdyosuna getirir. Ve kısa süre içinde ülkenin en iyi ilk 6 şirketinden biri olur.

25 yaşındaki disleksi ve lise mezunu olmayan genç artık ülkenin milyoner olmuş gençlerinden biridir kendi çabası ile ve çalışarak milyoner olan belki de ilk genç adamdır. Henüz 30 yaşına geldiğinde seyahat firması kurmaya karar verir ve hava yolu şirketi kurar. Girişimci başarı yollarında hızla ilerlerken aslında bu süreç bir dükkân ile olmamıştır o müzik dükkânları zinciri kurmuştur.

İngiltere onun için yeterli değildir iş faaliyetlerini tam 30 ülkeye yayar tüm bu ülkelerde faaliyetlerini sürdüren 400 şirketin sahibidir.

ONU İLGİNÇ YAPAN NE?

İş adamı o tarihte 20 yaşındadır ve bugün havayolu şirketine adını verdiği adalara gitmek istemektedir kız arkadaşını görecektir fakat uçak seferi iptal olur o ise kız arkadaşının yanına gitmek konusunda kararlıdır uçak kiralamaktan başka seçenek yoktur fakat parası da yoktur aklına bir fikir gelir bir kâğıdın üstüne adaların adını ve ücretini, 39 Dolar yazar böylece uçağı kiralayacağı parayı toparlar ve yolcuları ile birlikte uçar o adaya.

Ürettiği anlık çözüm onun iş alanlarından biri haline gelir Uzay turizmine merak saran girişimci bu alanda da kendini ispat eder.

Tüm başarılı insanların ne tesadüf ki bir de sloganları bulunuyor belli bir görüşü prensip edinmiş ve yaşamlarını iş yaşamlarını bu itici güç ya da prensip olarak niteleyebileceğimiz dinamizm etrafında şekillendirmişler.

Ne Duruyoruz, Hadi Yapalım

Milyar Dolarlık adam diyor ki doğru zaman yoktur, doğru zaman beklenmez en doğru zaman hemen şimdi şu andır. Başarılı olmanın bir koşula bağlı olmadığını özellikle belirtiyor çok para kazandıktan sonra da eğitimini tamamlamayı düşünmemiş.

Üniversite, lise eğitimi almak ya da bir işe başlamak için uygun koşulları beklemek gibi koşullara bağlı olmayı anlamsız bulduğunu ifade ediyor. Basına verdiği demecinde şöyle demiş: Eğer eğitime devam ederek ne yapıp ne yapamayacağımı bana başkalarının söylemesine izin verseydim bugün yaşamım nasıl olurdu?

Benzer bir tepkiyi Bil Gates de vermişti bir konuşmasında ben üniversiteden atıldıktan sonra bilişim sektöründe başarılı oldum şimdi o üniversiteden mezun arkadaşlarım yanımda çalışıyor diyerek ifade etmişti başarının koşulların gölgesinde gelmeyeceğini.

Başarılı olan kişiler kendilerine inanıyorlar, başkalarının onları inandırmak istedikleri şeylere değil kendi yeteneklerine, ideallerine inanıyorlar. Asla vazgeçmiyorlar ve yılmıyorlar genç girişimciyi henüz 20 yaşındayken bile uçak seferinin iptal edilmesi durdurmamış, mantıklı akılcı ve dürüst olan her çözümü denemek serbest, çözüm alanı sınırsız, yeter ki hedefe ulaşmak istesin insan.

16 yaşındaki genci disleksi durdurmamış, okul hayatındaki başarısızlık durdurmamış, içindeki girişimci ruhu her yere yayarak çalışkanlık ile uygulamış ve her seferinde sonuç almış Milyar Dolarlık adamın hayatında başarısızlıklar var onu başarılı yapan hiç kaybetmemesi değil ya da hiç reddedilmemiş olması değil o engel ile karşılaştığında hemen harekete geçmiş ve yeni bir çözüm aramış. Şirketinin zarar ettiği de olmuş satmak zorunda kaldığı zamanlarda ama o hep şöyle demiş.

NE DURUYORUZ, HADİ YAPALIM


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz