Yatırımcı Arıyorum

Mobilya Mağazası Açarak Para Kazanmak

Mobilya Mağazası Açmak

Günlük hayatımızda evlerde veya iş yerlerde kullanılan çok sayıda mobilya bulunuyor. Bunları doğru şekilde satan işletmeler güzel gelirler elde edebilme imkanı var. Tabi bundan önce işi yakından araştırmalı ve yapacağınız iş hakkında belirli bir deneyime sahip olmalısınız.

Mobilyalar genelde uzun süre kullanılsa da günümüzde çok hızlı bir değişim göstermesi nedeniyle satışlar artmaktadır. Özellikle büyük firmaların hazırladıkları özel konsept tasarımlar ile bu sektöre olan ilgi son yıllarda artış göstermiştir. Tabi her işte olduğu gibi bu işte de öncelikle dikkat edilmesi gerekenler var.

Mobilya Mağazası Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya alım-satım işi yapmak için bir mağaza açmadan önce gerekli pazar araştırmasını yapmalısınız. Bulunduğunuz konumda hangi tip mobilyalara ihtiyaç duyulmaktadır. Retro, modern ve antika mobilyalar günümüzde rağbet görmektedir. Ancak küçük bir şehirde antika mobilya satmak çok da mantıklı bir iş olmayacaktır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Mobilyacı Dükkanı Açmak adlı içeriği okuyabilirsiniz.

Açacağınız dükkanın alanını ve bulunduğu konuma karar verin. Mobilya işinde en önemli detay, satılan ürünün sergilenmesidir. Doğru sergileme sayesinde tüm ürünler satılabilir. Ancak sergileme doğru şekilde yapılmazsa satış işlemi o kadar da kolay olmayabilir. Bu durum konusunda dikkatli karar vermeniz gerekir. En az dükkan alanının 150 metrekare olması gerekmektedir. Tabi bu minimum alandır daha fazlası sizin tercihinizdir.

Mobilya Mağazası Açmanın Maliyeti

Mobilya satış mağazası açmanın maliyeti 50 bin TL ile 500 bin TL arasında değişebilir. Yukarıda anlattığımız detaylar buna neden olacaktır. Modern mobilya alım satışı yapacaksanız 100 bin TL üzerinde bir sermaye gerekebilir.

Sadece dükkanın içerisinde mal ile doldurmak yetmez aynı zamanda satılan mobilyaların taşınması ve yerleştirmesi içinde araca ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlarda maliyeti arttıracak detaylardır. Günümüzde rekabet yüksek olduğu için bur işten yüksek kar beklemek ve hemen geri dönüş sağlamasını beklemek çok gerçekçi değildir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan mobilya mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Mobilya Mağazası Açarak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Mobilya mağazası açmak isteyenlerin ilk akıllarına gelen soru, bu işten ne kadar para kazanacaklarıdır. Bu sektörü yakından araştıranlar satılan ürünlerde beklenen kar payının genellikle %40 civarı olduğunu söylemektedir.

Her gün iş yapılabilecek bir iş değildir. Düzenli müşteriniz dediğiniz kişi size yılda birkaç kez uğrayabilir. O nedenle ürün yelpazesi çok geniş tutulmalıdır. Bu sayede maliyetler artacak olsa da düzenli satış ve gelir için bu iş mutlaka yapılmalıdır.

Mobilya sektörünü basite alıp sadece koltuk takımları olarak düşünmeyin. Aksesuarlar, alt ürünler, iş mobilyaları, dekorasyon ürünleri gibi vb. birçok içeriğide işletmenizde satışa sunabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz