Yatırımcı Arıyorum

Muhasebeciler İşletmelere Nasıl Yardımcı Olurlar?

Muhasebeci İşletemeye Nasıl Destek Olur?

Bir muhasebeci işe almak yerine bunu kendiniz yapmayı tercih ederseniz, muhasebe geçmişinizin ve sağlam bir işletme finansmanı anlayışınızın olması gereklidir. Aksi takdirde, muhasebe kayıtlarında büyük hatalar yapabilir ve işletmenizi ve kendinizi maddi zararlara sokabilirsiniz. Kendi muhasebe sisteminizi yanlış yönetmek, sadece bugün için değil aynı zamanda uzun vadede de işinize zarar verebilir.

Bir muhasebeci, işletmenize ne gibi yararlar sağlar? Muhasebecileriniz size hangi konularda ve zamanlarda destek ve hizmet verebilir?

Başlangıç Süreci

Bir işe başladığınızda, başarılı bir işin temelini oluşturmak için yapmanız gereken birçok eylem ve kurmanız gereken sistemler vardır. Bu durumda bir muhasebecinin size vereceği hizmet ve destekler özetle;

 • Durumunuz için en iyi iş yapısını (tek mülkiyet, ortaklık, şirket) belirlemek
 • İş planınızdaki finansal analizlere yardımcı olmak
 • İhtiyacınız olabilecek muhasebe yazılım türü hakkında önerilerde bulunmak
 • Bir işletme banka hesabı açma konusunda yardım ve tavsiye sağlamak
 • Muhasebe prosedürlerinin devlet düzenlemeleri ve gerekliliklerine uygun olduğundan emin olmak
 • Günlük iş aktiviteleriniz sırasında, masraflarınızı nasıl takip edeceğiniz konusunda tavsiyede bulunmak
 • Kişisel harcamalar ve iş harcamalarının ayrı tutulmasının önemini açıklamak

Düzenli Faaliyetler

İş kuruluş aşamanızdan sonra muhasebe sistemini korumanız gerekecektir. Muhasebecinizin sürekli olarak size yardımcı olmak için yapabileceği bazı özel önlemler şunlardır.

 • İşletmenizin giriş ve çıkışlarını anlayabilmeniz için finansal tablolarınızı açıklama
 • Bordro ve ödeme süreçleri
 • Yıl içinde yapmanız gereken tahmini vergi ödemeleri hakkında tavsiyelerde bulunmak
 • Yıl sonunda defterlerinizi kapatmak ve mali raporlar oluşturmak
 • Vergi, mali raporlar ve gerekli evrakları derleyerek vergi dairesine iletmek

İş Büyüme Aşaması

İşinizi büyütmeye hazır olduğunuzda, muhasebeciniz size tavsiye sağlayan ve süreci yönetmenize yardımcı olan değerli bir kaynak olabilir.

Bu aşamada bir muhasebeci;

 • Nakit akışı modelleri, envanter yönetimi, fiyatlandırma ve işletme finansmanı hakkında bilgi vererek büyüme alanlarını belirlemenize yardımcı olur
 • Mülk ve ekipman kiralama veya satın alma konusunda tavsiyelerde bulunur
 • Gerekli denetlemelerde yardımcı olmak, sizi ve işletmenizi denetimlere hazırlamak ve denetim boyunca yönlendirir
 • İşletmenizde daha iyi kararlar verebilmek için finansal tahminler oluşturur
 • İşletme hedeflerinizi destekleyecek bir işletme bütçesi oluşturmak için yardım eder
 • İşletmenizin satışında size yardım edecek tavsiyeleri ve kaynakları sağlamaya çalışır

Bunlar, muhasebecinin işletme sahipleriyle çalışabileceği yollardan sadece bir kaçıdır.

Tüm finansal maliyetleriniz için, bir muhasebeci tutmayı seçebilir ya da masraflarınızı azaltarak uygulamalı faaliyetlerini sınırlayan kombine bir yaklaşım seçebilirsiniz. Örneğin; başlangıç aşamasında, bir muhasebeci tutabilir ve yıllık raporunuzu yönetmesini sağlayabilirsiniz.

Defterlerinizi düzenli yönetmek için de bir muhasebeci ile çalışabilirsiniz. Tek bir muhasebeci, küçük işletmeler için çok verimli bir muhasebe ekibi gibi çalışabilir. Muhasebeci Seçimi

İş finansmanınıza gelince yapabileceğiniz en önemli şey, bir profesyonelin yardımına ne zaman başvurmanız gerektiğini bilmek ve daha sonra işinizin mali sağlığını korumaya yardımcı olacak bir muhasebeci bulmaktır.

Muhasebecinin Görevleri Nelerdir?

Her işletme faaliyet hayatı boyunca, tüm ekonomik ve finansal işlemlerini belli bir düzende ve kontrolde tutmak zorundadır. Yani her işletmenin bir muhasebecisi ya da bir muhasebe departmanı olması gerekir. Bu muhasebeci işletmenin kendi bünyesinde çalışan bir muhasebeci olabileceği gibi, işletme dışında bir muhasebe bürosu ile anlaşıp, işlerin görülmesi sağlanabilir.

Muhasebe tutabilmek için bir muhasebe kursuna gidip eğitimini almak gerekir. Ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunması gereklidir. Bunun için muhasebeci çalıştıracak işletmenin, muhasebecilik yapabileceğine ve bu iş için yeterliliğinin olduğu belgeleri istemesi gerekmektedir.

Muhasebecinin Defter Tutma Görevi

Küçük bir işletmeye ilk başladığınızda, defter tutma ve muhasebe terimlerinin neredeyse birbirinin yerine kullanıldığını duyarsınız. İşyerinde defter tutma ve muhasebe açısından bir fark vardır. Küçük işletmelerin defter tutma ve muhasebe işlevleri olabilir ve bunlar önemli konulardır.

Defter tutma, işletmenizi kurduğunuz andan itibaren, işletmenizin tüm mali işlemlerini içeren kayıt sistemidir. Bir şirketin tüm finansal işlemlerinin günlük kayıt tutma sürecidir.

Muhasebe ise, defterdeki bilgileri analiz etme ve işletmenizin finansal kararlarına ilişkin iç görüler geliştirme uygulamasıdır. Muhasebeciler, işletmenin satış, gider, nakit ve banka işlemlerinin genel muhasebe defterine kaydedilmesinden sorumlu olur aynı zamanda takibin yapar.

Bir işe başladığınızda geliştirmeniz gereken önemli alışkanlıklardan biri, işlemleri defteri kebire kayıt etmektir. Defter ve doğruluğu, şirketinizin finansmanında merkezi bir öneme sahiptir.

Bu tüm maddi hareket işlemlerin kaydedilmesi olarak adlandırılır. Muhasebeci ayrıca tam bordro oluşturabilir. Defter tutma sürecinin karmaşıklığı, işletmenizin büyüklüğüne göre; günlük, haftalık ve aylık olarak gerçekleştirilen işlemlerin sayısına bağlıdır.

Bir muhasebeci, muhasebe ve vergiler için ayrıca işletmenin finansmanını organize etmek için kullanılması gereken 10 hesabı listeler.

 • Nakit
 • Alacak Hesapları
 • Envanter
 • Satıcılar muhasebesi
 • Kredi borçları
 • Satış
 • Bordro giderleri
 • Alımlar
 • Özkaynak
 • Geçmiş yıllar karı

Defter Tutma Yöntemleri

Defter tutma yöntemleri tek giriş ve çift giriştir. Çoğu işletme, bir hesaba her girişin farklı bir hesaba denk gelen ve ters giriş gerektirdiği çift girişli defter tutma sistemini kullanır.

İyi bir muhasebecinin temel nitelikleri, doğruluk ve dürüstlüktür. En kapsamlı muhasebeci bile bazen hata yapabilir ve büyük işletmelerde muhasebeci genelde başka bir muhasebecinin yönetimi altında da çalışabilir.

İşletme çok küçükse de defter tutma, çek defterlerini saklamak için muhasebeciden destek alınabilir.

Bir işletmede defter tutmak, muhasebe sisteminin temelini oluşturur. Küçük bir işletme sahibiyseniz, ya kendi muhasebe sisteminizi kurmanız ya da bir muhasebeci tutmanız gerekir. Kendi muhasebe sisteminizi kendiniz yönetecekseniz de muhasebeyi bilmek ve tanımak gereklidir, çünkü küçük bir hata olsa dahi, ileride büyük hatalara sebebiyet verebilir. Muhasebeyi Kimler, Hangi Amaçla Kullanırlar?

Muhasebeci her halükarda, işletmenizi hem finans açısından hem de dışarıdan gelen ve işletmeye zarar verebilecek durumlardan zarar görülmemesi açısından yarar sağlayacaktır. Muhasebe kayıtlarını tutarken, kayıtların doğru olması bakımından bir muhasebecinin yardımını almanız gereklidir. Özellikle vergi dönemlerinde, herhangi bir hataya mahal vermemek için, bir muhasebeci desteği gerekir.

Bir muhasebeci, işlemlerin kaydedilmesi gereken hesapları tanımlamaktan sorumludur. Örneğin, işletme bir müşteriye nakitli bir satış yaparsa, bunu defterin gerekli kısmına kayıt etmesi gerekir. Aynı şekilde işletmeden nakit çıkışı yapılmış ise, bunun da ilgili kaydının yapılması gerekmektedir.

Muhasebecinin İş Sonlandırma Görevi

İşletme sahibinin kişisel durumlarından veya başka sebeplerden dolayı bir işyeri kapanabilir. Bunun için de eğer işletme sahibinin bir bilgisi yoksa bağlı olduğu resmi kurumlar ile ilişkisinin kesilmesi için bir muhasebeci desteğine ihtiyaç olacaktır.

Muhasebeci Sizin Adınıza ;

 • İşletmenin bütçesini hazırlar ve uygulanmasını sağlar
 • Şirketin nakit akışını, menkul kıymetlerini kontrol eder
 • Vergi dönemlerinde vergi dairesiyle olan işleri yürüterek, vergilerin ödenmesini sağlar
 • Personelle ilgili dosyaları tutmak, özlük dosyalarını hazırlamak ve sürekli güncellemek işlerini yapar
 • İşletme adına sağlıklı kararlar alınmasını sağlamak gibi görevlerde bulunmaktadır

Bu ve benzer konularda genel anlamıyla sorun yaşamamanız için, uzman bir muhasebeciyle anlaşmanız size ve işletmenize her etapta yardımcı olacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Mühasibatlıq xidmətləri yorumu:

  Mühasibatlıq xidmətləri nədir? Sərfəli və etibarlı mühasibatlığ və mühasib xidmətləri. İstər kiçik, istərsə də böyük miqyaslı bir iş sahibi olan bir iş adamı vaxtını bir mühasibat uçotu aspektlərini araşdırmağa sərf etməməlidir. Aspektləri vergi uyğunluğu qanunları, işçilərin əmək haqqının tutulması və bir çox digər məlumatlar kimi şeylər ola bilər. Bunun əvəzinə bir iş sahibi olaraq enerjinizin çox hissəsini gəlirləri artırmağa, işçilərin sayını artırmağa və ya xidmətlərinizi və məhsullarınızı yaxşılaşdırmağa xərcləyə bilərsiniz. Buna görə mühasib, sahiblərinə resursların bölüşdürülməsi ilə bağlı qərar verməyə kömək edən bir iş maliyyə məlumatının etibarlılığını təmin edən bir mütəxəssisdir.

Yorumunuz