Yatırımcı Arıyorum

Mükemmel Logolarda Bulunan 7 Ortak Özellik

Logo Oluşturmak

Bir şirketin ne kadar iyi olduğunu tanımlamak için binlerce kelimeye ihtiyaç duyulurken, mükemmel hazırlanmış bir logo aynı etkiyi tek başına yaratabilir. Logolar bir şirketin kimliğini, ne iş yaptığını ve markanın neyi ifade etmek istediği gibi tanımlamaların, tamamını bir anda anlatmaya yaramaktadır.

Peki, harika bir logoda yer alan ögelerdeki olması gereken doğrular nelerdir?

Profesyonel Logo Hazırlama

İşte size harika hazırlanmış tüm logoların ortak 7 özelliği:

1. Doğru Şekillerin Seçimi

Grafik tasarım tamamen görsel iletişim ile ilgilidir. Logo tasarımında, bir markanın ne anlatmak istediği ve hangi görsellerin bunu ifade edeceğinin bilinmesi zorunludur. Ve belirli duygular, belirli görüntüler ve şekiller tarafından uyarılır. Bilimsel olarak grafik tasarımın arka planına bakıldığında, bilinmesi gereken tek şey, her şeklin farklı bir özelliği temsil ettiğidir. Bu yüzden logonun şekli ile markanın yansıtılması istenen özellikler eşleştirilmelidir.

İşte şekillerin ifade ettiği anlamlar şunlardır:

  • Daireler ve ovaller: Arkadaş canlısı, rahat, davetkâr
  • Kıvrımlı çizgiler: Oynak, rahatlatıcı, ilgi çekici
  • Üçgenler: Liderlik, otorite, egemenlik
  • Kareler ve dikdörtgenler: Verimlilik, güvenlik, güvenilirlik
  • Keskin açılar ve sivri: Saldırganlık, sinirli, sıradışı
  • Yatay çizgiler: Kararlılık, sakinlik, güvenilirlik
  • Dikey çizgiler: Refah, başarı, komut

Ayrıca bir şirketin kendi orijinal soyut şekillerini yaratması mümkündür ve bu konuda özgürdür. Özelleştirmek için farklı şekiller bir arada, karıştırılarak da kullanılabilir.

2. Doğru Bilgilerin Verilmesi

Logolar, marka hakkında bilinmesi gereken bilgileri iletir. Basın bültenlerinde, web sitelerinde veya farklı araçlarla firma hakkında yapılan sayfalarca açıklamalar yanında bir logo bir saniyede bu bilgileri anlatabilir. Şirketle ilgili tasarım ipuçları, bilgilerin hızlı bir şekilde iletilmesine yardımcı olabilir ve bunlar, bazı kişiler tarafından kaçırılması kolay ipuçlarıdır. Fakat hedef kitlenin yakalaması istenen mesaj için logolar çok etkilidir. Örnek olarak bir diş doktorunun logosuna bakıldığında diş doktoru olduğunu anlatacak figürlerin kullanılması doğrudur. Bu yapılırken logo tasarımında biraz daha soyut mesajlar iletilmek isteniyorsa iş alanı ile ilgili net bir etiket satırı eklenebilir.

3. Doğru Renk Seçimleri

Tıpkı şekillerde olduğu her rengin ilettiği kendine has duygusal mesajlar vardır. Genellikle bu anlamlar oldukça evrenseldir çünkü doğadaki gerçeklere dayanırlar. Kan rengi olan kırmızı, aciliyet ve uyanıklık duygusu çağrıştırırken, kahverengi ağaç ve ahşabın rengi, doğayı ve toprağı çağrıştırmaktadır. Ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kişilerin bile sarıyı güneşin sıcaklığıyla ilişkilendirmesi muhtemeldir. Ayrıca renklerin bazı kültürel çağrışımları da vardır. İşte bu doğal reaksiyonlardan dolayı renk, en önemli logo özelliklerinden biridir ve logo renkleri web sitesi, mağaza dekoru, çalışan üniformaları ve daha fazla unsurla aynı olmalıdır.

4. Doğru Tonlamanın Yapılması

Logonun etkili bir şekilde optimize edilmesi için öncelikle sağlam bir marka stratejisi belirlenmesi ve hedef kitlenin tanımlanması gerekir. Örneğin bir yamaç paraşütü şirketi logosu daha çok macera arayanları ve ekstrem sporcuları hedef almaktadır. Veya markalaşma konusunda mizahi bir yaklaşım isteniyorsa şirketin adında kelime oyunu yapılarak ilginin firmaya çekilmesi sağlanabilir.

5. Doğru Tipografi Seçimi

Bir logoda yer alan tüm görseller logonun genel havasını etkileyebilir. Bu etki logodaki görüntüler için olduğu gibi tipografi için de geçerlidir ve metnin nasıl göründüğü, kitlelerin markaya ilişkin algılarını etkileyebilir. Tipografi, metindeki yazı tipi (font), metin boyutu, kalınlık, serifler, ağırlık, biçim, doku gibi tüm görsel seçenekleri kapsamaktadır. Başarılı Logo Tasarımının Sahip Olması Gereken Nitelikler

6. Doğru Trendlerin Kullanılması

Logo tasarımı yapılırken markanın çağdaş ve trendleri takip ettiğini bildirmek için en son logo trend tasarımları dahil edilebilir. İzleyici eğilimlerinde etkili olmak için popülerliğe ve tekrarlanan kullanıma güvenmek gerekir fakat  bu eğilimlerin her yıl değiştikleri de göz önünde tutulmalıdır. Bu nedenle akıllı tasarımcılar neyin sürekli sıcak neyin kısa süreli olup yok olabileceği üzerinde durmalılardır.

7. Doğru Ebatların Kullanılması

Son yıllarda, reklam verenler ve pazarlamacılar, logonun birden fazla sürümüne sahip olmanın etkili olduğunu savunmaktadırlar. Bir logo farklı ebatlarda olduğunda logonun boyutunun göründüğü küçük bir uygulama içi reklam veya büyük ilan panosu gibi her yere göre, optimize edilebilir. Bu, farklı logolara sahip olmak anlamına gelmez aynı logonun farklı boyutlarda sürümleri olması gerektiği anlamına gelmektedir.

Logonun Önemi

Bir markanın izleyicisi tarafından nasıl algılandığı; logodaki renkler, şekiller, tipografi gibi tasarım öğelerinin tamamı tarafından etkilemektedir. Güçlü bir marka ve sağlam adımlar için mükemmel tasarlanmış bir logo hedefe daha kısa zamanda ulaşılmasını sağlamada etkili bir faktördür.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz