Yatırımcı Arıyorum

Müşteri Dönüşüm Oranlarını Arttırma Yöntemleri

Müşteri Dönüşlerini Arttırmak

Potansiyel müşteri bulmak ve potansiyel müşteriyi tam bir müşteri olmasını sağlamak zordur. Üstelik potansiyel müşterilerin büyük çoğunluğu tam anlamıyla analiz felci geçirebilir. Siz hiç analiz felci oldunuz mu? Muhtemelen hepimizin başına bir kere gelmiştir analiz felci durumu. Analiz felci kavramı ise: bir kişi için herhangi bir konuda çok fazla seçeneğin olması yüzünden karar verme yeteneğini engellemesidir.

Örneğin şirketinizin web sitenize bir ziyaretçi geldiğinde eğer sitenizde çok fazla alan ve karmaşa hâkimse ya da tasarım kullanıcıların kafasını karıştırdığında ziyaretçilerin dönüşüm sağlaması mümkün olmaz. Bu nedenle müşterilerinizi dönüştürebilmeniz için doğru zamanda doğru müşteri kitlesini hedeflemeli ve onların ilgisini çekmeniz gerektiğini de bilmeniz önemlidir. Müşterilerin ilgisini çektikten sonra müşterileri satın alma ve ödeme yapan müşterilere dönüştürmeniz gerekir.

Müşteri Dönüşüm Oranlarını Arttırma Adımları Ne Olmalı?

İş dünyasının belki de en zorlu işlerinden biri de müşterileri dönüştürme işlemidir. Bununla birlikte birçok şirketin dönüşüm oranı %3 ya da daha altında seyreder. Bu durumda şirketler için son derece endişe verici bir durumdur. Siz de müşterilerinizi dönüştürmek yani ödeme yapan müşteri haline getirmek istiyorsanız aşağıdaki dört adımı takip ederseniz şirketinizin dönüşüm oranı endişe verici oranların üstüne rahatlıkla çıkabilir.

1- Hareketlerinizi Planlayın

Bir şirket yöneticisi olarak dönüşümün önündeki her türlü engeli kaldırmanız önemlidir. Bunu yapabilmeniz için de dönüşüm oranını hesaplamalı ve potansiyel müşterilerin şirketin sitesinde neden dönüşüm sağlamadıklarını analiz ederek belirlemelisiniz. Bununla birlikte basit bir planlayıcı kullanarak en çok ele alınması gereken konuları belirleyebilirsiniz. Hareketlerinizi bir planlayıcı kullanarak planlamanız sitenizdeki müşterilerim yolculuğunu tek tek analiz edebilmeniz için küçük parçalara böler.

2- Formları Mümkün Olduğunca Kısaltın

Günümüzde modern tüketici ve potansiyel müşteriler zaman kaybetmekten hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla müşteriler formlar uzadığında formları doldurma konusunda tereddüt ederler. Sizin için veri toplamak önemli olsa da bu durum müşteriler açısından bakıldığında sıkıcıdır. Eğer müşterilerinizi dönüştürmek istiyorsanız ziyaret formlarını mümkün olduğunca kısaltmanızda fayda var. Sizin işiniz uzun formları görünce tereddüt eden müşterilerin tereddütlerini ortadan kaldırmaktır. Kısa formlar sayesinde hedef kitleniz ile aranızda bir güven tesis etme imkânı bulursunuz. Ayrıca kısa formları doldurmak daha az zaman aldığından potansiyel müşterilerin doldurma olasılığı daha yüksektir.

3- Sosyal Kanıt Mutlaka Olmalı

Müşterilerinizin ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında yorum yapması önemlidir. Tüketicilerin %92 gibi yüksek bir çoğunluğu ürün ya da hizmetleriniz konusunda hiç müşteri değerlendirmesi yoksa potansiyel müşteri satın alma yapmaktan kaçındığını araştırmalar ortaya konmuştur. Bu itibarla müşterilerinin satın alma kararlarını müşteri değerlendirmeleri büyük oranda etkilediğini bilmeniz önemlidir. Bu nedenle sitenize sosyal kanıt eklemelisiniz. Zira itibarınızı ve çevrim içi varlığınız dönüşüm oranınızı etkiler. Ayrıca sitenize doğrudan referanslarını ve hakkınızdaki değerlendirmeleri eklemelisiniz. Bu değerlendirmelerde müşterilerin ürün ya da hizmetinizi kullanmaktan memnuniyet duyduğu açık olmalıdır. Aksi takdirde dönüşüm oranınız zarar görür. Dijital Dönüşüm Nedir?

4- Gerçek Zamanlı Etkileşime Girin

Potansiyel müşterilerinizle gerçek zamanlı olarak sohbet etmek müşterilerin ürünler ya da hizmetler hakkında merak ettikleri konuları öğrenmelerini sağlar. Web sitenizdeki canlı sohbet işlevleri sayesinde müşterilerinizin tavsiye almalarını sağlar.  Bunun yanı sıra ürün ya da hizmetlerinizle ilgili sorun yaşıyorlarsa sorunların çözülmesine de olanak sağlar. Bunun yanında sitenizde kapsamlı bir SSS sayfasının olması da dönüştürme oranınızı etkiler.

Müşteri Dönüşüm Oranlarını Yükseltmenin Etkili Yolları

Müşteri dönüşüm oranlarını arttırmanın önemli 4 adımını sizler için yukarıdaki bölümde açıklamaya çalıştık. Ancak müşteri dönüşüm oranlarını arttırmak için uygulamanız gereken adımlar bunlarla sınırlı değil dolayısıyla müşteri dönüşüm oranlarını artırmanın diğer yollarına da birlikte göz atalım:

  • CTA Eklemek: Web sitenizde harekete geçirici bir mesaj eklemek, müşterilerinizin satın alma kararını vererek ödeme yapılmasını sağlama yönünde hafif ve müdahalesiz bir itme olarak da algılanabilir. Ancak hangi mesajı eklemek istediğinize gelince test etme ve gerçeklerin sizi yönlendirmesine izin vermelisiniz. Bunun sonucunda sipariş düğmesinin rengini daha parlak ve mesajı daha doygun bir mesajla değiştirmeniz başından beri aradığınız şey olduğunu görebilirsiniz. Web sitenize ve açılış sayfalarınıza CTA’lar eklemeniz gerekir. Genellikle bu, açık ve kolay erişilebilir oldukları anlamına gelir. Bilindiği üzere her açılış sayfasında bir CTA bulunur ancak CTA’lar bir sayfaya birkaç kez dâhil edilebilir. Web sitelerinde ya da bloglarda CTA’ların biri sayfanın altında, biri girişteki metinde ve biri sayfayı aşağı kaydırdıktan sonra çıkan metinde bulunur. Ancak burada unutulmaması gereken önemli nokta CTA sayfanın neresinde olursa olsun ulaşabilmeniz gerekir.

(CTA = Call to Action. Türkçe anlam olarak: eylem çağrısı, harekete geçirici mesaj.)

  • Web Sitesi İçeriklerinizi Kontrol Edin: Web sitenizde her şeyi kontrol ederek tüm adımları takip ederek uyguladınız ancak yine de müşteri dönüşüm oranı istediğiniz düzeyde olmayabilir. Kısacası dönüşmüyorsunuz. Eğer bu durumu yaşayan bir şirket iseniz içeriklerinizi kontrol etmenin zamanı gelmiş demektir. İçerikler hedef kitlenizle uyumlu mu? Ya da yaratıcı ve çekiciler mi? Gibi soruları yanıtlayarak dönüşüm sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer sitenizde ücretsiz olarak eyleme geçirebilir tavsiyeler alabildikleri siteler potansiyel müşteriler için her zaman daha tercih edilebilir ve daha iyi performans gösterir. Bu nedenle dönüşüm oranlarını iyileştirmek için sitenizi analiz etmeniz ve test etmeniz gerekir.
  • Açılış ve ana sayfanıza multimedya öğeleri ekleyin: Açılış sayfanıza ya da ana sayfanıza ürün ya da hizmetlerinizin resim ve videolarını eklemeniz sitenizi daha da güvenilir olduğunu gösterir. Multimedya görselleri içeriklerinizin görülmesinin tercih edilen yollarından birisidir. Müşteri dönüşüm oranınızı arttırmak istiyorsanız, sitenize grafik ve çizelge resimleri ya da video referansları eklemeniz gerekir.
  • Hedef Kitlenizin Beklentilerini Karşılayın: Potansiyel müşterilerinizden birisi Google’daki reklamınızı ya da meta açıklamanızı görüp sitenize tıkladığında açılış sayfanızın bunu takip etmesi de önemlidir. Sitenizi bu şekilde ziyaret eden kullanıcılar dönüşüm oranlarını artıracak stratejiler bulmayı bekler. Bu durum göz önüne alındığında ana sayfanız ya da açılış sayfanız potansiyel müşterinizin düşündüğü şeyi karşılamaz ya da sunmazsa müşteri dönüşümü sağlamaz. Bu itibarla hedef kitlenizi reklamlarınızdan, açılış sayfasına ve tüm süreci düşünmeniz gerekir. Bir açılış sayfası dönüşmüyorsa, verdiğiniz sözleri yerine getirip getirmediğinizi görmek için sosyal medya yayınlarınızı ve arama motoru açıklamalarınızı inceleyin. Yeni Müşteriler Kazanmak İçin Uygulanacak Stratejiler
  • A/B testi Yapın: Ne yaparsanız yapın müşteri dönüşümünü sağlayamıyorsanız, neyin işe yarayıp yaramadığını saptamanız gerekir. Bunu yapmak için A\B testlerini yapmanız gerekir. Bu testler sayesinde hedef kitleniz için ne tür başlıklar, renkler, CTA’ların işe yaradığını görmeniz gerekir. Testleri ve diğer şeyleri denerken deneylerinizde yaratıcı olmaya dikkat edin.
  • Potansiyel Müşterilerinizle Aranızdaki Güveni Arttırın: Kullanıcılar markanıza güvenmezlerse dönüşümü gerçekleştirmezler. Site içeriğinizi düzenli olarak güncelleme, spam içerikli bağlantılardan kaçınma ve sitenin kullanımını kolaylaştırma gibi taktikler uygulayabilir para iade garantisine benzer stratejiler ile güveni arttırabilirsiniz.
  • Sayfa hızınızı Arttırın: İnsanların büyük çoğunluğu sayfanın yüklenmesi eğer 3 saniyeden uzun sürüyorsa yüklenmesi beklemekten vazgeçerek başka sayfaya yönleniyorlar. Sayfa yanıtındaki bir saniyelik gecikme, dönüşümlerde %7’lik bir düşüşe neden olabilir.
  • Mobil için optimize edin: Mobil cihazlar için optimizasyon yapmazsanız, Google sıralamalarınız etkilenebilir ve bu da dönüşümleri azaltabilir.

Tüm bu noktaları ve adımları yerine getirdiğiniz takdirde müşteri dönüşüm oranınızın artmaması için herhangi bir neden bulunmaz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz