Yatırımcı Arıyorum

Müşteri Memnuniyeti Hakkında

Müşterilerin Memnuniyetini Sağlamak

Başarıyı yakalamanız için esas olan bir kural vardır ki o da müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak! Mutlu ve daimi müşteriler sizi zirveye kadar çıkarabilirler. Aksi halde sattığınız ürünler ne denli iyi olursa olsun yahut sunduğunuz hizmet ne kadar farklı olursa olsun müşterilerinizin memnuniyetini sağlayamadığınız taktirde değil büyümek, ayakta durmanız bile imkansız hale gelir. Üstelik bir veya iki müşteri olarak düşünmekte son derece hatalı olacaktır. Çünkü tek bir müşteri sizin hakkınızda bir çok kişiyi yanıltabilir. Bu sebeple müşteri memnuniyeti fevkalade öneme sahiptir.

Müşterileriniz asık yüzlü ve ilgisiz bir tavırdan hoşlanmayacağı gibi, fazla samimi davranışlardan da haz almayacak ve geri çekilecektir. Israrcı ve baskıcı tavırlarda müşterinizin bir daha sizi tercih etmesinin önüne geçecektir. Doğru olan tavır sınırında samimi davranışlar, dostane bir yaklaşım ve müşterinizin özel olduğunu hissettiren bir tutum olacaktır. Sorunlarına içtenlikle çözüm bulmak ve bunun için uğraş göstermekte müşterinizin gözünde artı puan kazanmanızı sağlayacaktır. Müşterinizi karşılarken ve uğurlarken göstereceğiniz nazik tavırda size çok şey kazandıracaktır.

Zor Müşterileri Memnun Etmek

Elbette zaman zaman zor yapıda müşteriler de karşınıza çıkacaktır. Hayatın her anında karşımıza çıkabilen bu tür memnun etmesi zor mizaçlı kişiler, iş hayatınız içerisinde de sizi küçük sınavlara tabi tutabilir. Sizin her koşulda alttan alan ve kendisini anladığınızı ifade eden sakinleştirici bir tutum sergilemeniz kesinlikle lehinize olacaktır. Unutmamak gerekir ki müşteri sizin için fevkalade önemlidir. Kısa süreli sabır sizi daha büyük sıkıntılardan koruyacaktır.

Toplam karınızı düşünmeli, memnun bir müşterinin size daha fazla müşteri kazandırabileceğini de unutmamalısınız. Rakipleriniz olduğunu hatırlayarak, mutsuz bir müşterinin de rakiplere kazandırılmış bir müşteri olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Kazanmak için elinizdeki müşterilerinizi mümkün olduğunca tutabilmek, örneğin özel günlerinde minik jestler ile müşterilerinizi kendinize bağlamak gerekmektedir. Mevcut müşterilerinizin memnuniyetleri sizi kalıcı kılacaktır.

Müşteriye Karşı Çözüm Odaklı Olmak

Müşterilerinizin memnuniyetini sağlayacak bir başka husus her daim, özellikle sorun yaşadıkları zamanlar içerisinde gerçek ve hızlı bilgiye ulaşmaları olacaktır. Bu açıdan da donanımlı olmanızda büyük fayda var. Yalansız, müşterinizi oyalamadan vereceğiniz net, çözüm odaklı cevaplar oldukça önemlidir. Karar verme süreçleri uzun olan müşteri portföyü sizi yorabilir. Burada da iş size düşmektedir. Bazen karar vermesinde yardımcı olabilir ve hatta onun adına karar verebilir bunu en nazik biçimde kendisine sunabilirsiniz.

Ancak burada karar vermek onay vermek demek değildir. Bunu lütfen karıştırmayınız. Onayı yine de müşteriniz vermelidir. Size güven duyduğu taktirde işiniz hem çok daha kolay olacaktır hem de müşteri memnuniyeti sağlamış olacaksınız.

Müşteri ile Zıtlaşmamak

Zaman zaman müşteriler muhtelif sorunlar ile size dönecektir. Müşterilerinizin neye kızdığı, neyi sorun olarak gördüğü ve onu neyin üzdüğü konusunu net anlamalı ve asla müşteriniz ile zıtlaşmamanız gerekmektedir. Müşterileriniz ne olursa olsun onun yanında olmanızı bekleyecektir. Müşterinizin sorunlarını çözebilir ve problemi olumlu biçimde sonlandırabilir iseniz müşterinizi kazanmışsınız demektir.

Müşteri memnuniyeti hakkında çok daha kapsamlı bilgiye ulaşmanız için, editörlerimiz tarafından hazırlanan: Satış Sonrası Hizmetler adlı makalemizi incelemenizi öneriyoruz.


İş Planları

kobi vadisi

Yorumunuz