Yatırımcı Arıyorum

Nakitsiz Bir Geleceğe Adım Adım

Nakit Parasız Hayata Adım Atmak

Önümüzdeki yıllarda artık madeni ve kağıt paralar yerini dijital paralara bırakacak. Bu para birimleri Türk Lirası olduğu gibi, çeşitli ülkelerin paraları ve yeni kripto paralar olabilir. 2018 yılı Mart ayında yapılan reklamlara göre önümüzdeki günlerde TCC coin adında, Türkiye’nin iki büyük holdinginin ortaklaşa kurdukları şirket üzerinden geniş bir kullanım alanına sahip, yeni bir yerli kripto para birimimiz olacak. Koç Holding ve Sabancı Holding’in ortak olduğu bu girişim, Türkiye’de önemli sektörlerde faaliyet gösterin bu holdinglerin geniş kullanım alanlarıyla beraber, büyük kitlelere ve miktarlara ulaşacağı aşikardır. Kurulan bu şirketin yönetimin de ise ünlü futurist Alphan MANAS bey görev yapacaktır.  TCC coin hakkında ilerde yapılacak açıklamalar ile birlikte geniş kapsamlı bir makaleyi sitemizde bulabilirsiniz.

Bu haftaki konumuz, nakitsiz ödeme sistemleri.  Şuan cebimizdeki kredi kartları  ve banka kartları sayesinden, ülkemizde geniş bir alanda zaten kartsız ödeme sistemlerini yıllardır ülkemizde kullanmaktayız. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ülkemizde, her yıl yapılan yıllık ödeme miktarları açıklayan verileri yayınlıyor. Grafiklerden de incelendiği üzere, her geçen gün kartla ödeme miktarlarımız çoğalmakta ve gelecekte tamamen, nakitsiz bir gelecek bizi beklemektedir. Bunun bir çok avantajı olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Ülkeler nezdinde bakıldığında, kayıt dışı ödemelerin ve vergi kaçırma gibi olayların önüne geçtiği için, ülkeler tarafından desteklenmektedir.

Dünya geneli bakıldığında nakitsiz ödeme sistemlerini en çok kullanan 7 ülke; Belçika, Fransa, Kanada, İngiltere, İsveç, Avustralya ve Hollanda.  Hindistan ise 2020 yılına kadar tamamen nakitsiz ekonomiye geçmeyi planlamaktadır.  Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner CANKO ise açıklamalarında 2023 hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin %100 nakitsiz ödeme sistemlerine entegre olacağını açıklamaktadır. Türkiye’nin kayıt dışı ekonomi rakamlarının çok büyük olduğu bilinmektedir. Kredi kartı ödemeleri sayesinde bu kayıt dışı ödemeler büyük oranda azalmıştır.

Yüzde 100 kayıtlı ekonomiye geçtiğimizde devletimizin vergisel boyutta oranları artacaktır. Halkımızın ve Ticaret dünyasının beklediği,  devletimizin vergi oranlarında azaltmaya gitmesidir. Bilindiği gibi yıllık devlet bütçeleri, o ülkenin vatandaşlarının verdiği vergilerden sağlanmaktadır. Avrupa’da bazı ülkelerinde, toplanan vergilerin fazla olmasından dolayı, bütçe fazlası çıkmakta ve bu fazla alınan vergi halka dağıtılmaktadır. Ülkemizde de her yıl kayıt altına alınan ödemeler sayesinde devletin geliri hızla artacaktır. Bu artışı, bütçeye göre ayarlamalar yapıp, vergi indirimlerine gidilmesi hem halk tarafından hem de iş dünyası tarafından beklenmektedir.

Türkiye’ye baktığımızda ise 2023 hedeflerinin içinde, Bankalararası Kart Merkezi  Genel Müdürü Soner Canko’nun açıklamalarında geçen, yüzde 100 nakitsiz toplum olması planlanmaktadır. Bu da demek oluyor ki 6 sene sonra, madeni ve kağıt paraları artık taşımak zorunda olmayıp, tüm ödemelerde kart ve türevleriyle ödemeler yapacağız. Zaten günümüzde teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarında bulunan NFC özelliği ile  kartsız ve temassız ödemeler yapılabilmektedir.

Örneğin Antalya Büyükşehir Belediyesinin Antalya Kart uygulaması sayesinde, fiziki olarak otobüs veya tramvay kartı almanıza gerek kalmadan, kredi kartınız ile uygulamaya para yükleyip, otobüslerde ve tramvaylarda rahatlıkla kullanabilmektedir. Artık bilet alma noktası arama veya geç saatte nereden bilet bulabilirim diye düşünmenize gerek bile kalmadı. Ayrıca uygulama ile bineceğiniz otobüsün durağa kaç dakika sonra geleceğini de canlı canlı takip edebilme özelliği de mevcut. Bunun tüm şehirlerimizde uygulanmasını bekliyoruz. Hayatı kolaylaştıran çok güzel uygulamalar, tüm belediyeler tarafından hayata bir an önce geçirilmeli. Şuan proje aşamasında olan tek kartla Türkiye’deki tüm otobüs, metro, tramvay ve vapur seferlerinden kullanmak mümkün olacak.

Son yıllarda şubesiz bankacılık sistemleri ile de artık fiziki bankaya gerek kalmadan, hesap açabiliyor, ödemelerini yapabiliyor, kredi kartı alabiliyor, tüm ödemelerinizi bir uygulama sayesinde kolaylıkla yapabiliyorsunuz ve yaptığınız tüm işlemlerde ücretsiz. Artık banka şubesine gidip, sıra beklemek zorunda değilsiniz. Bankalarda kira ve personel çalıştırma gibi giderlerini sıfıra indirip, tamamen kullanıcılara daha çok ne kadar fayda sağlayabilirim yarışına girmektedirler. Para Gerçekten Araç mıdır? Amaç mıdır?

Nakitsiz Ödeme Sistemlerinin Avantajları

  • Yanınızda nakit para taşıma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Cüzdanımı kaybettim ve çaldırma gibi olaylar artık tarihe karışacak.
  • Bozuk para bulamama veya küsuratlı ödemeler artık daha kolay yapılabilecek. Marketlerde gördüğümüz 9,95 kuruş gibi rakamlarda, kasadan hep 10 TL alınırken, kartsız ödeme sistemleri ile kuruş kuruş ödeme yapabileceksiniz.
  • Sahte para olayı ortadan kalkacak. Yanlışlıkla para üstünden veya başka nedenlerden dolayı, elinize sahte para gelmiş olabiliyor. İlk başta bunu fark etmeyip, alışveriş yaparken sıkıntı yaşanması ortadan kalkacak yine küçük iş yerleri de sahte para kontrol etme gibi işlemler artık tarihe karışacak.
  • Kara para ve illegal işlerin takibi kolaylaşacak. Elektronik işlemler bankalar veya devlet tarafından istenildiğinde kontrol edilmesi kolay hale gelince, kara para aklama veya sonradan illegal iş yaptığı anlaşılan işletmelerin, kimler tarafından ne kadar ödeme yapıldığı kolaylıkla anlaşılabilecek.
  • Vergi kayıpları son bulacak. Beyan edilmeyen gelirler olmayacak. Artık kim ne kadar kazandı, rahatlıkla sistemden otomatik olarak çıkacak. Vergi daireleri dijitalleşme yolunda büyük adımları 2018 yılı içerinde attı ve E-devlet sayesinde, halkın devlet işlemlerinde yapacağı fiziki işlemlerin Yüzde 90 oranında e-devlet üzerinden yapılması sağlandı.

Nakitsiz Ödeme Sistemlerinin Dezavantajları

  • Herkesin dijital ortamlarda yapılan işlemleri bilememesi, özellikle yaş itibari ile büyük olan ve kırsal bölgelerde yaşayıp, okuma yazma bilmeyen insanlarımızın bu sisteme ne şekilde entegre edileceği ilk başta yaşayacağımız sorunlardan olacaktır. Ayrıca tamamen nakitsiz ödemeye geçebilmek için, Tüm ülkede gerekli alt yapı en iyi şekilde ayarlanması gerekmektedir. Eğitim ve altyapı sistemin ilk dezavantajı olacaktır.
  • Nakitsiz ödemeler, ne kadar sistemler üzerinden yapılmasa da, güvenlik zafiyeti her zaman olacaktır. Siber dolandırıcılık veya bir hacker saldırısı ile hesabınızdaki paralar, boşaltılabilme ihtimali her zaman olacaktır. Günümüzde bu oran güvenlik sistemleri sayesinde azaltılmış olsa da, her yeni teknolojinin gelişme aşamasında bulunan açıkları bulup, bunları kullanmak isteyen art niyetli insanlar her zaman olacaktır. Bir anda tüm birikimleriniz sıfırlana bilir. Tabi bunu için gerekli önlemler alınacaktır ama bu risk her zaman olacaktır.
  • Nakit ödemelerde hiçbir şekilde komisyon alınmazken, tamamen nakitsiz ödemelere geçtiğimizde bankaların veya aracıların her işlemde komisyon talep edebilme ihtimali vardır.

Günümüz devrinde artık her şey dijitalleşmeye başladığı için ödeme sistemlerinde tamamen dijitalleşmesi gayet normal ve beklenen bir şey. Yazımızda da fark ettiğiniz üzere dijitalleşen ve hayatı kolaylaştıran her işlem, aslında bazı kişilerin de işini kaybetmesine neden olacaktır. Şubesiz bankacılık sayesinde, bankalarda çalışanlar azalmakta ve 2017 yılı banka çalışan ve açılan şube sayılarına baktığımızda, bankacılık sektöründe lider olan bankaların, personel çıkardığını ve şube kapattığını gördük. Bunun izahı, bankalar verimsiz şubelerini kapatıyor ve internet bankacılığı ile şubelerde yapılan işlemler azaldıkça personel çıkarmaları yapıyor. Bu önümüzdeki yıllarda daha da çoğalacaktır. Yine teknolojiyle hızla gelişen otomotiv sektöründe, elektrikli arabaların çoğalması, petrol istasyonların kapanmasına neden olacaktır.

Elektrikli otomobillerin gelişimi ile otonom araçlar yaygınlaşacak artık sürücüsüz araç dediğimiz kavram hayatın her alanında olacak. Tüm tüm otomotiv araç üreticilerinin ar-ge birimlerinin yaptığı araştırmaların en ağırlık verdiklerin alanlar, elektrikli araç ve otonom araçlar.  Önümüzdeki 10 yıl içerisinde araçların yüzde 50’den fazlası elektrikli araç olması beklenmektedir ve önümüzdeki 30 yıl içerisinde artık direksiyonu olan araç görmemiz de mümkün olmayacak beklentisindedir.

Siz araçlara, nereye gitmek istediğinizi söyledikten sonra araçlar sizi istediğiniz adrese şoförsüz olarak götürecektir. Bu sayede kaza riskleri de sıfıra inecektir. Tabi bu teknolojik gelişmeler neticesinde, şoför olarak görev yapanlar işsiz kalacağı da aşikardır. Ülkemizde toplu taşıma, ticari taksi, nakliye, kargo, taşımacılık, okul taşımacılığı gibi tüm sektörleri içerisine alan bu teknolojik gelişme ile milyonlarca kişi maalesef işsiz kalacaktır.  Robot teknolojisi de aynı hızla gelişmektedir. Birçok hizmet görevlisinin de işlerini robotlara devir edeceği şuan Konya da seri üretime başlayan Akınsoft Robotic ile net olarak anlaşılmaktadır. Bu robotlar hayatın her alanında bulunacaklardır.  Geleceği görüp, geleceğe yatırım yapmanızı ve mesleğinizi gelecekte yok olacak meslekler içerisindeyse teknoloji sayesinde gelen yeni mesleklerde kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz