Yatırımcı Arıyorum

Nalbur Dükkanı Açma İş Fikri

Nalbur Dükkanı Açmak

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız aklınızda henüz belli bir hedef yoksa para kazanabileceğiniz sektörel durumu yüksek performans gösteren bir iş koluna yönelmeniz arzu edeceğiniz bir yaklaşım olacaktır. Ülkemizde yeniden yapılanma, güncel teknolojiler ve uygulamalar ile tüm sektörlerde gelişmiş ülkeler ile uyumlaştırma çalışmaları yürütülmekte Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası gibi kuruluşlar ile iş birliği içinde hareket edilmekte küreselleşen toplumsal ilişkilerde uluslararası ticari faaliyetler de yoğunlaştırılarak bu durum desteklenmekte.

Nalbur ürünleri satan bir dükkân açmak tüm bu gelişmelerin ışığında olumlu bir yaklaşım mıdır? Sektörün genel durumu yakın geçmişi ve güncel verileri göz önünde bulundurulduğunda bu sorunun cevabı evet olarak yanıtlanabilir. Nalbur-hırdavat ürünleri inşaat ve imalat sanayinin ana kullanım malzemeleri olduğundan çok yaygın kullanım alanına sahip bilişimden enerjiye, iletişimden inşaata kadar pek çok sektörde kullanım alanı bulunan ürünler geniş bir tüketici kitlesine sahip.

Bağımsız bir işletme olarak kendi nalbur dükkânınızı açabilirsiniz sektörün tüm aşamalarından gelen bilgiler bu sektörün başarılı ticarete uygun olduğunu, rakamsal olarak devamlı büyüme gösterdiğini, kazanç elde edebileceğinizi söylüyor. Ancak pastanın cazip ve büyük olması sizin ihtiyacınız olan payı alabilmeniz için yeterli kriter değil. Pastayı ne zaman nasıl keseceğinizi doğru planlamanız gerekiyor.

Sektörde bağımsız olarak yer alacaksanız bayi ya da distribütör olmayacaksanız pek çok olasılığı hesaplamanız, sermaye gücünüz ve ürün maliyetlerini değerlendirmeniz, sizinle aynı ürünleri satan rakiplerinizi de mercek altına almanız gerekecek. Bu kadar kazançlı bir sektörde başarınızı garantilemek için azami çabayı göstermeli risk ve olasılıkların denge noktalarını bulmalısınız.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan hırdavat dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Bağımsız Nalburculuk Yapmak

Bağımsız bir işletme olarak günlük küçük perakende satışlar dışında büyük alımlar yapacak tüketiciye nasıl ulaşacaksınız? Reklam çalışmanız nasıl uygulanacak? Hangi reklam yöntemleri size daha uygun? Dükkânınızın yeri ve büyüklüğü ne olmalı? Ürünlerinizi nereden alacaksınız? Gibi soruları uzatmak mümkün.

Sermaye gücünüz yeterli mi değilse kredi kullanacak mısınız? Kredi kullanacaksanız nereden ve hangi koşullarda alabilirsiniz? Hangi kredi size daha uygun? Kredi almak için sizin koşullarınız uygun mu? KOSGEB kredilerini ve desteklerini de incelemeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Hırdavat sektörünün her aşaması cazip ticari faaliyet alanı olduğunu ortaya koymasına rağmen tek bir dezavantajı bulunuyor yüksek rekabet.

Nalbur Ürünleri Bayiliği Almak

Kazanç pastasının büyük rekabetin yüksek olduğu bir sektörde bayi ya da distribütör olarak sektöre güçlü bir firma ile giriş yapmak daha garantici bir yaklaşım olsa gerek. Marka ve ürün konularında yüksek bilgi birikimine sahip, satış sonrası hizmet anlayışında ve hizmet aşamalarında profesyonelleşmiş ulusal ve uluslararası deneyime sahip firmaların bayisi olarak sektöre girmek girişimci açısından güç sahibi olmak, hazır sisteme ve hızlı bilgiye ulaşmak, kazanca daha hızlı yaklaşmak, arkasında büyük bir güç bulundurarak rekabete dahil olmak anlamlarını taşıyor.

Girişimci adaylarının hırdavat sektöründe bayilik veren firmaları araştırmaları olabildiğince çok firma ile görüşme yapmaları sağlıklı bir yaklaşım olacaktır böylece elinizde çok fazla sayıda veri oluşacak seçme şansınız yükselecek ve kriterleri size en fazla uyan çözüm ortağınıza yaklaşmış olacaksınız.

Açılış Yapmak

Belediye ve Vergi daireleri ile görüşerek gerekli olan belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Dükkân açılışlarında gereken belgeler aşağı yukarı aynı olsa da bazen ticari faaliyetin türüne göre farklılık gösterebiliyor genellikle istenen belgeler itfaiye raporu, bina izni, tapu ya da kontrat, resim, ikametgâh, dükkân krokisi, vergi levhası gibi belgeler Belediyeler tarafından istenir.

Vergi dairesi ile görüşerek vergi levhanızı çıkardıktan sonra kalan işlemleri tamamlayabiliyorsunuz.

Nalbur dükkânı açmak için gerekli sermaye alım gücünüze göre farklılık göstermekte çok büyük rakamlara da tırmanabilir. Sahip olduğunuz sermaye almayı düşünüyorsanız alacağınız kredi miktarı hangi potansiyelde dükkân açacağınızı aşağı yukarı belirleyecektir. Ürünü satın alacağınız merkezler ile hangi koşulda alım yapacağınız nakit mi vadeli mi çalışacaksınız işinizin detaylarını planlayabilirsiniz.

En ufak işte dahi planlama yapmak sistemli çalışmanızı, hata olasılığını düşürmenizi, yanlış giden bir durum varsa hemen fark etmenizi, zamanı verimli kullanmanızı sağlar. Bu nedenle iş planı yapmayı ihmal etmemenizi öneririz. Bayilik ve Franchising veren firmalar ile ilgili detaylı not tutmanız sağlıklı karşılaştırma ve değerlendirmede bulunmanızı böylece iş birliği yapacağınız en uygun firmaya ulaşmanızı sağlayacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(5)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  eger akıllı degil cok akıllı isen 7000 tl ile acarsınız fakat cesarediniz varsa

 2. Cevap yaz
  Hadi kürtül yorumu:

  Merhaba ben nalbur işini osmaniye/Kadirli de yapmak istiyorum 70000 TL param var bu paraya Bi nalbur açabilirmiyim

 3. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  bende ıspartaya açmayı düşünüyorum yalvaç ilçesi ama elektrikli el aletleri bayilik verirmi bilmiyorum bütçem 120 ile 150 arasında tüm malzemeyi nakit alırsam para yetmiyor

 4. Cevap yaz
  Fatih Ateş yorumu:

  Merhaba. Ben nalbur işini ORDU/Ünye de yapmak istiyorum 60.000 bin TL param var bu parayla bu işe başlanır mı

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Fatih bey merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Dışarıdan bir gözle bakıldığında bir ilçe için yatırım tutarınız gayet mantıklı gözüküyor. İnşaat sektöründe birçok firmanın işletmelere açık hesap/vadeli ödeme konusunda da destek olduğunu baz alırsanız gayet rahatlıkla işletmenizi kurabilirsiniz. Bu aşamada en önemli nokta: elbette işyerinizin konumu olacaktır. İnşaat ürünleri üreten/satan firmalar (örneğin boya firmaları) işyerinin konumuna göre tabelanızdan tutunda stok ürünlere kadar destek olmaktalar. Bu desteği iyi bir şekilde kullanmanız, önünüzdeki zaman diliminde çok fazla işinize yarayacaktır.

Yorumunuz