iş rehberleri

Nasıl Bayi Alırım?

Bayilik Almak

Günümüz iş hayatı üzerinde oldukça avantajlı durumlara yol açan ve oldukça değişim gösteren gelirleriyle devamlılık sağlayan bir kazanç kapısı olarak bayilik geliyor. Halk dilinde kestirme yoldan para kazanmak adını aldığı belirtiliyor. İş kurmak isteyen tüm girişimcilerin ortak noktası bayilik almak olduğu gözlemleniyor.

Bu konudaki ana düşünce ise bayilik alarak kısa yoldan para kazanmak olduğu belirtiliyor. Bu durumda meydana gelen avantajlar ve dezavantajlar beliriyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken tüm davranışlar girişimcinin hareketleri ile sonuca ulaşıyor.

Bayilik Almanın Avantajları

Bayilik almak isteyen girişimci kişilerin yerleşik ve oturmuş olan konseptleri tercih ettikleri gözlemleniyor. Başarılı olabilmek için bu gibi durumlardan tercih etmek girişimciler için oldukça avantajlı bir durum olarak gözlemleniyor. Genel olarak istatistiklere bakıldığında ise franchise alan girişimcilerin başarabilme oranları, işletme kuran girişimcilere oranla daha fazla olduğu nitelendiriliyor. – Bayilik Almak Avantajlı Mıdır?

Günümüzdeki bağımsız işletmelerin yaklaşık olarak minimum yüzde seksen gibi kritik bir dilim içerisinde hayatta kalamıyorken, franchise alan girişimcilerin ise yüzde seksen gibi bir dilimi hayatta kalmayı başarabildiği görülüyor.

İşletmeleri kurarken ve de kurduktan sonraki zaman içerisinde girişimci kişilerin, tecrübeli kişilerden yardım almaları öneriliyor. Franchise kelimesi genel olarak anahtar teslim adı altında halk dilinde beliriyor. Franchise almak isteyen girişimciler üzerinde gerekli ekipmanlar, malzemeler ya da talimatlar ve eğitimler alabiliyor. Oluşabilecek durumlar üzerinde pazarlama faaliyetlerinde devam etmesi gereken eğitimler ve de firma üzerindeki ulusal pazarlama kampanyalarından yararlanma hizmetleri de sağlıyor.

Bayilik alan bir girişimci ana şirketin satın alma gücünden büyük bir ölçüde faydalanma durumu meydana geliyor. Günümüz bağımsız işletmelerde ise bu durum biraz daha farklı boyutlarda olup, envanter ve de malzemeler konusunda oldukça büyük paralar ödendiği belirtiliyor. Genel olarak olumlu karşılanan franchiseların büyük bir çoğunluğu markaların bilinirliği üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu nitelendiriliyor.

Farklı bir açıdan bakacak olursak, bayilik satın almak isteyen girişimciler, sabit müşterileri olan işletmeleri almaya benzediği belirtiliyor. Firmalara göre değişim gösteren bayilik satın almak, kazanç açısından oldukça karlı bir sistem olarak görülüyor. Siz de bayilik satın almak istiyorsanız Kobi Vadisi platformunda yer alan bayilik veren firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Bayilik Almanın Dezavantajları

Günümüz; franchise almak isteyen girişimcilerin çektiği sıkıntıların en başında gelen ise firmanın koymuş olduğu kuralları dinleme zorunluluğunun olmasıdır. Satın alınmış bir bayi olarak bu tarz durumları ve kuralları yönetecek kişiler sizler değilsiniz. Günümüz ülke sınırları içerisinde bazı firmaların kuralları oldukça katı ve kontrol derecelerinin yüksekliği bambaşka boyutlara ulaşabildiği gözlemleniyor.

Franchise almanın başka bir dezavantajı olarak imtiyaz bedelinin ve de telif ücretlendirmesinin yanı sıra işletme üzerinden elde edilen gelirlerin de belirlenmiş bir yüzdesini ana firmaya sunma zorunluluğu meydana geliyor. Ana firma ise bu tarz durumlardan meydana gelecek reklam masrafları gibi sağlamış olduğu hizmetlere, karşılık isteyebiliyor ya da ücretlendirme yöntemini kullanabiliyor.

Günümüz ülke sınırları içerisinde franchise veren tüm firmaların hizmet anlayışı ve destekleri ayın ölçü içerisinde olmayabiliyor. Franchise veren bazı firmalar sadece başlangıç faaliyetlerine desteklerini sürdürürken, geri kalan her türlü sorun ve olumlu durumlarda satın almış olan girişimciyi sorumlu olarak kabul edebiliyor. Diğerlerine de bakacak olursak, eğitim ve desteklerinin devamlılık sağlaması gibi durumları belirterek işlerinin peşini büyük bir oranda bıraktıkları gözlemleniyor.

Genel olarak günümüzde markalaşmış bir franchise almak oldukça zor bir durum haline gelmeye devam ediyor. Kişi yine de pahalı olmasına rağmen markalaşmış bir franchise almak istiyor ise, harcayacak olduğu paraların miktarlarını hesaplayarak çeşitli finansmanlar bulmak zorunda kalabiliyor. Az bilinen ya da çok pahalı bir bütçe içerisinde olmayan bir franchise satın almak oldukça riskli bir durum içerisinde olduğu belirtiliyor. Çünkü bu durumlarda satın alınan yerin çalışıp çalışmayacağı pek kesin olmamakla birlikle, girişimciyi oldukça zor bir duruma sokabiliyor ve iflasa sürükleyebiliyor.

Bayilik Veren Firmalar

Sonuç olarak bakıldığında bayilik tam anlamıyla bir iş fikridir ve de ana firmalar ise daha çok franchise vermek ile ilgilenerek girişimciler üzerindeki etkilerini sürdürmeye devam edebilir. Siz de bayilik satın almak istiyorsanız Kobi Vadisi platformunda yer alan 30’dan fazla sektör, 200’den fazla iş dalında yer alan bayilik veren firmaları ziyaret edebilir, ilgilendiğiniz firmalara anlık olarak bayilik taleplerinizi ücretsiz olarak iletebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Nasıl Bayi Alırım?

okuma süresi: 3 dk
0