Yatırımcı Arıyorum

Nasıl Melek Yatırımcı Kazanırım?

Melek Yatırımcıları Bulmak

Günümüz iş dünyası üzerinde herhangi bir girişimci, yatırımcılar ile konuşmaya hazırlıklı olma problemleri oldukça zorlu geçtiği görülüyor. Meydana getirilmiş olan proje ya da iş fikirlerinin uygun melek yatırımcılara ulaşabilmesi, finansman destekleri açısından güven kazanabilmek ve de ikna edebilmek zor gibi görünüyor olsa da hazırlıklı bir girişimci için imkânsız değildir.

Ülke sınırlarımız içerisindeki çoğu girişim sermayedarı, çeşitli yatırımcılar ile günlerce verilen ya da gelen teklifler doğrultusunda hepsi ile tanışma şansı yakalayamıyor. Konuya bu açıdan bakacak olursak girişimcinin doğru kanalı bulma durumunda ve eksiksiz bir şekilde yatırımcı karşısına çıkması halinde, melek yatırımcıları etkileyebilmesi oldukça yüksek bir seviyede olduğu belirtiliyor. – Melek Yatırımcıyı Etkilemenin Yolları

Oluşturulan istatistik verilerine göre girişimcilerin iş fikirleri ve de projelerinin hayata geçirilmesi yaklaşık olarak ortalama elli melek yatırımcı ile görüşülerek iş fikirlerini karşı tarafa aktarması gerektiği belirtiliyor. Genel olarak bakılacak olursa, herhangi bir girişimcinin doğru yatırımcılar ile görüşme durumunda ve toplantı süresince kendisini en iyi şekilde yatırımcıya tanıtmasını sağlayabildiği durumlarda, oluşabilecek birçok fırsat meydana geldiği gözleniyor.

Melek Yatırımcı Bulmak İçin Neler Yapılmalı?

İş dünyası içerisindeki girişimcilerin günden güne büyüyen ve potansiyel vaat eden iş fikirleri meydana geliyor. Bu iş fikirlerinin hayata geçirilmesi için yatırımcılara ya da finansmanlara ihtiyaç duyulduğu gözlemleniyor. Yatırımcı kazanabilmek için girişimcilerin uygulaması gereken birkaç seçenek meydana geliyor. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Herhangi iş fikri meydana getirmiş bir girişimcinin izlemesi gereken ilk yollardan bir tanesi melek yatırımcı profili oluşturmak olmalıdır. Günümüz iş hayatı üzerindeki devamlılıkları ve projelerin yatırımcıları olarak bilinen melek yatırımcılar, kişi profilleri ile oldukça yakından ilgilenerek bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.

Şirketler, ürünler ve de ekip arkadaşları hakkında gerekli bilgileri profil içerisine aktarmış olan bir girişimci, iş fikri alanınınız ile ilgili melek yatırımcıların sizleri bulmalarına olanak sağlayacağı nitelendiriliyor. Oluşturulan profilinizi gerekli kişiler ve ortamlarda paylaşarak kişiler üzerinden referans sahibi olabilirsiniz.

  • Kişilerin yatırımcı kazanabilmeleri için izlemeleri gereken ikinci yol ise ülke sınırları içerisindeki ya da dışarısındaki tanışılacak yatırımcıların stratejik listelerini oluşturabilmesi gerektiği olarak belirtiliyor. Günümüzdeki bireysel toplantıların tek bir yatırım sayesinde sonuçlanması dikkate alındığında, girişimcinin elinden geldiği kadarıyla net olması gerekiyor. Yatırımcı karşısında konuşurken net olabilmesi için minimum otuz ya da elli kadar yatırımcı ile görüşmeler ayarlanması gerekiyor.

Oluşturulacak listeleri oldukça uzun tutulmasının altında belli tecrübeler oluşacağı belirtiliyor. Girişimcinin yatırım alabilmesi için gerekli sektörler üzerinde girişimcilik adı altındaki belli başlı ihtiyaçları karşılayabilecek finansmanlar bulması durumunda oluşturduğu liste içerisine eklemesi, yatırımcı açısından oldukça hoş karşılanacağı belirtiliyor.

  • Meydana getirilmesi için çalışmalar yapılan iş fikirlerinin melek yatırımcılara ulaşım durumları açısından izlenmesi gereken üçüncü yol ise girişimcilerin ağlarını kullanması olmalıdır.

Günümüz pazar içerisindeki yatırımcılar genel olarak çok yoğun çalışmalar yaptıkları gözlemleniyor. Bu açıdan girişimcilerin yatırımcılar ile irtibat kurmaları çoğu zaman zor bir hal içerisinde gerçekleştiği görülüyor. Bazen de direk olarak iletişim kurulamıyor. Bu durumlarda oluşturulabilecek faktörlerden bir tanesi de, girişimcilerin tanıdık simaları kullanarak yatırımcıya ulaşabilmesi olacaktır. Bu yöntem sayesinde herhangi bir melek yatırımcıdan öncelik kazanılabilir.

Eğer ki hazırladığınız sunuma güveniyor ve de yatırımcı ile bir araya gelmek istiyorsanız, oluşturduğunuz listedeki yatırımcıları araştırarak ortak tanımış olduğunuz kişilerin olup olmadığını gözden geçirmeniz öneriliyor.

Yatırımcı Kazanmak İçin Bir Sebep Bırakılmalı

Genel olarak bakıldığında girişimcilerin yatırımcılara ulaşabilmesi bazen çok zor durumlar içerisinde olabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken temel noktalardan bir tanesi de yatırımcılara yüzlerce basit anlamlar içeren e-postalar göndermediğinizi kanıtlayan mailler hazırlanması gerekiyor. Girişimcinin dikkat etmesi gereken ana kural ise, hangi konuda ilerlemek isteği ve de hangi yatırımcılara ulaşmak istediğini net bir şekilde mail içerisine eklemesi gerekiyor.

Melek Yatırımcı Arama

Günümüz şirketler ve girişimcilerin temel ihtiyaçlarından bir tanesi de yatırımcı bulmak olduğu belirtiliyor. Bu gibi durumlar içerisinde yapılması gereken davranışlardan bir tanesi de ürünün çok iyi bir kalite seviyesinde pazarlanması olmalıdır.

Gerektiği takdirde iletişim kurulabilen herhangi bir melek yatırımcı için, projeler üzerinde dikkat çekilebilecek alanları net bir şekilde belirtmeniz ön görülüyor ya da Kobi Vadisi platformunu ziyaret ederek yatırımcı arama ilanı verebilir, yeni yatırımcılar ile iletişime geçebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz