Yatırımcı Arıyorum

Nasıl Sponsor Bulabilirim?

Sponsorluk bir bağış ya da reklam türü değildir. Sponsorluk karşılıklı kazanç anlamına gelir. İki tarafta çıkarları sonucunda sponsorluk yapar ve alır. Yani sponsorlar sizin projenizi, ürününüzü, hizmetinizi tamamlamak için gerekli olan maddi desteği sağlar ve bunun karşılığında da sponsorunuzun reklamı yapılmış olur. Günümüz teknolojisinde her geçen gün iş hayatı biraz daha büyümekte. Bu yüzden fikir ve proje sahipleri kendilerine sponsorlar aramaktadır. Sponsor bulmak, yatırım almak günümüz hayatında gerçekten çok kolaylaştı. Yatırımcılar yeni bir yatırım yapmak için, güzel projeler sunulmasını bekliyor. Yatırımcılar gerçekten de proje sahipleriyle alakalı güzel ilgiler gösteriyor. Fakat bu yatırımcıdan yatırımcıya göre de değişebiliyor.

Sponsor kişi/firma, sizlerin gerçekten bir şeyleri başarabileceğinizi kavramış olmalıdır. Sponsorluk aslında bir reklam türüdür. Bir işi başarılı yaparsanız hem siz kazanırsınız hem de sponsorunuzu kazandırmış olursunuz. Yani bu yüzden sponsorlara ön yargılı yaklaşmamak gereklidir. Çünkü sizin onlara ihtiyacınızın olduğu kadar, onların da sizlere ihtiyacı var. Onlar kendi reklamlarını yaptırmadan ayakta duramazlar. Lakin bunu düşünerek de kötü bir proje ile karşılarına çıkmayınız.

Sponsor olacak firmanın karşısına çıkmadan önce yapmanız gereken bir şey daha var. İşinizin her şeyiyle tamamen hazır halde olması gerekir. Sponsorlar eksiklik gördüğünde olumsuz yanıt verebilirler. Bu yüzden projeniz ya da işiniz tamamen tamamlanmış olduğunda sponsora sunulmalıdır. İşiniz her şeyiyle size olmalıdır. Tamamen profesyonel bir şekilde hazırlanıp sponsor ile görüşmelisiniz. İşiniz teknoloji anlamında da bir değer kazanmış olmalıdır. Örneğin; işinizin ufak çaplı bir web sitesi, sosyal medya hesabı vb. niteliklere sahip tanıtım materyalleri olmalıdır.

Sponsor ve yatırımcı bulmak çok zor gibi gözükebilir. Çünkü empati kurulduğunda kimse boş yere durup dururken parasını heba etmek istemez. Neden bana güvensin? Gibi düşüncelere sahip olabilirsiniz. Kendinize güvenmeyebilirsiniz ya da yapacağınız, başlayacağınız işe güvenmeyebilirsiniz. Türkiye’de yatırımcı ve sponsor sayısı az olarak görülebilir. Ben nereden bulacağım yatırımcı diyebilirsiniz. Bunun gibi ön yargılar ile durumlara yaklaşabilirsiniz. Lakin bunun gibi düşüncelere kapılmadan önce, Kobi Vadisi platformunun sizler için sunmuş olduğu destekleri alt alanda göreceksiniz.

Sponsorluk Nedir?

Sponsor aramak için herhangi bir projeniz olabilir. Sponsor bulmaya ihtiyacınız olabilir. Mesela bir albüm çıkarıyor olabilirsiniz ya da bir futbol takımınız olabilir. Albüm çıkaracaksanız mikrofon, kulaklık, profesyonel klip çekimi gibi masraflarınız olacaktır. Bu masrafları bir sponsor eşliğinde ortadan kaldırabilirsiniz. Peki sponsor sizden ne umar? Sponsor öncelikle sizin projenizi kendisi beğenmelidir. Eğer hoşnut kalırsa size sponsorluk yapmaya ikna olabilir. Sizde karşılığında örneğin; şarkının video klip’in de sponsorunuzun reklamını tanıtabilirsiniz. Yani dediğimiz gibi sponsorluğa karşılıklı reklam işi de diyebiliriz.

Ya da bir futbol takımınız var ve forma yaptırmanız gerekiyor. Öncelikle sponsorun karşısına çıkabilmek için bir başarı gösterilmek zorunda kalınabilir. Yeni kurulan bir futbol takımına herkes kolaylıkla sponsorluk yapmaz. Lakin bir şeyler başarmış bir futbol takımınız yeni bir forma yaptıracaksa, o zaman sponsor bulmak çok da zor olmayacaktır. Sponsorluk oldukça etkin bir pazarlama tekniğidir. Sponsorların amacı kendi markasını ya da imajını tanıtmak, reklamını yaptırmak olacaktır. Yani size sponsor olacak kişide ticari beklenti bekleyen kişidir. Size yapmış olduğu sponsorlukla belki de çok daha tanınacak. Yani sponsor kendi faydasına yarayacağına inanırsa size sponsorluk yapar.

Peki ya bu sponsorlar nerede? Nereden ulaşabilirim? Diyorsanız doğru yerdesiniz.

Projeme, albümüme, takımıma, kendime vb. aklınıza gelebilecek tüm içeriklere sponsor arıyorum diyorsanız, sizde diğer yatırımcı arayan kişiler gibi yalnızca dakikalar içinde ilanınızı oluşturun ardından yeni yatırımcıların size ulaşmasını bekleyin.

Sponsorunuz burada diyoruz çünkü; Kobi Vadisi olarak bugüne kadar sponsorluk arayan birçok kişiye sponsor olmak isteyen firmaları buluşturdu. Girişimlerine katkı sağlayacak yönlendirmelerde bulunduk. İnsanların hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olduk.

Sponsor ya da yatırımcı bulmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler çok kolay. Sponsor arıyorum sayfasını ziyaret edin. Projenizi tam detaylı olarak anlatın. Gerekli kontrolleri yapın. Ardından proje, fikir, ihtiyaçlarınıza sponsor olmak isteyen kişi / kurumların size ulaşmasını bekleyin. Yüzlerce kişi/kurum Kobi Vadisi sayesinde aradığı yatırımcılara ulaşmak için, ilan vermekteler. Şimdi sıra sende. Hayallerine ve geleceğine daha sağlam bir adım atmak için durma.kobi vadisi

Yorumunuz