Ne İş Yapabilirim?

2019 yılında yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, bu yazımız tam size göre.

Ülkemiz genelinde ekonominin belirli dönemlerinde iyi gitmemesi, hem yatırımcıları hem de çalışanları farklı çalışma modellerine teşvik ediyor.

Çalışan insanlar bulundukları konumu korumak için, daha özverili çalışırken işverenler de maalesef ara ara personel çıkartmak zorunda kalıyor. Elbette bu durum oldukça iç açıcı değil fakat toplum olarak değişen bakış açısında, hemen herkes ya ek gelire ihtiyaç duyuyor yada yeni bir işe adım atmak için araştırmalarını sürdürüyor.

Peki zorlukların yaşandığı benzer dönemlerde; yeni ne iş yapılabilir, hangi sektörlere adım atılabilir veya var olan proje/şirketlere yatırım yapmak yada kalıcı çözüm bayilik alıp işi sağlama almak mı?

Kobi Vadisi portalı olarak, Türkiye genelinde bulunan birçok ziyaretçimizden gelen bu soruları sizin için yanıtlamaya çalışacağız.

Yeni İş Fikirleri

Sıradan bir birey olarak sokağa çıktığınızda, hemen her sektörde bulunan dükkanları işletmeleri görüyorsunuzdur. Peki çevrenizde bunca iş varken ve var olan iş modelleri aktif olarak çalışırken bir anda rakip olmanız sizce doğrumu?

Öncelikle yeni bir iş kurma aşamasında kapsamlı bir analiz ile iş dünyasına adım atmaya başlayın:

 • İşi nerede kurmalısınız
 • Hangi sektör size uygun
 • Yatırım aralığı ne kadar
 • Kaç personel ile başlamalıyım
 • Ne kadar bir zamanda yatırım geri dönüşü tamamlar

gibi vb. soruları hem kendinize sorun hem de varsa çevrenizde uzman/deneyimli bir kişiden destek alın.

Türkiye genelinde çok fazla benzeri olmayan, size yüksek karlılık ve daha önemlisi devamlılık sağlayacak birbirinden farklı 300’den fazla yeni iş fikirleri’ni sizler için günlük düzenli bir şekilde deneyimli yazarlarımız aracılığı ile tanıtıyoruz.

Hangi sektörler seçilebilir?

Elbette bu soru çok geniş bir düşünceye sizi sokabilir. Bu konu hakkında Kobi Vadisi portalında yer alan bazı istatistikleri baz alarak paylaşmak istiyoruz:

En popüler olan ve incelenen: gıda ve alt sektörleri. Buna bağlı olarak; cafeterya, çiğ köfte, lokanta, fast food en çok incelenen iş modelleri.

Otomotiv ve alt sektörleri oldukça popüler. Belki de bu sektörün bu kadar hareketli olmasının sebebi, daha çok erkeklere hitap etmesinden kaynaklı olabilir.

Hizmet sektörü, her zaman olduğu gibi yine popüler. Özellikle bu sektörde yer alan;  Danışmanlık, Sigortacılık ve Oyun eğlence sektörü oldukça revaçta.

Son olarak: Bilişim sektörü. Bu sektörü gerçekten anlatmaya günler yetmez. Ufuk oldukça geniş. Şu an okumakta olduğunuz yazıyı bile, bilişim sektörü sayesinde incelediğinizi unutmayın. Varsın gerisini siz hesap edin.

Proje / Fikirlere Yatırım Yapmak

Mutlaka bu şekilde benzer haberler duymuşsunuzdur:

… şirket 7 milyon dolara satıldı.

… adlı proje Avrupa turunda 5 milyon dolar yatırım topladı.

Peki yeni bir iş kurma aşamanızda, sıfırdan bir işe girmek / adım atmak yerine var olan hali hazırda projelendirilmiş, aktif olarak çalışmakta olan işleri tercih etmeyi düşünmez misiniz?

Özellikle bu alanda var olan işlere, ortaklık konusu oldukça cazip durumda.

Bu konuya genel olarak sade ve yalın 2 örnek vermek istiyoruz:

 1. Ankara’da üniversite mezunu bir kişinin aklına çok güzel ve iş yapacak bir proje geliyor. Kişi bu projeyi şekillendirip, piyasa şartlarına uygun olacak şekilde hazırlıyor. Lakin çok fazla bütçesi olmadığı için tanıtım / pazarlama / reklam / yönetim aşamalarında özellikle maddiyattan kaynaklı sorun çekiyor.
 2. İstanbul’da çok popüler bir mekanın işletmecisi, işlerinin yoğunluğu ile aktif olarak çalışan şirketi için ortak arıyor. Yeni yatırımcılara ihtiyaç duyuyor.

Tam bu aşamada devreye siz giriyorsunuz ve ilgili kişi/firma ile iletişim kurarak gerekli şartları kendi aranızda anlaştıktan sonra piyasaya, Türkiye geneline hatta dünya geneline açılmanız artık an meselesi.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler gibi, şu anda Kobi Vadisi portalında binlerce birbirinden farklı proje, fikir, girişim, ortaklık, hisse, şirket, devren vb. yatırıma açık ilan olduğunu biliyor muydunuz?

Birbirinden farklı 16 kategori ve 27 farklı sektörde hem kişiler hem de kurumlar, proje ve şirketlerine yatırımcı arıyorlar. Övünmek gibi olmasın ama, bu konuda Kobi Vadisi; Türkiye’nin en büyük yatırımcı arayan ilan portalıdır 🙂 Ayrıntılı bilgi için: Yatırım

Bayilik almak

Aslında başlığın iddialı olduğunu biliyoruz. Bunu açık bir şekilde belirtme sebebimiz ise; sadece çarşı veya avm ziyaretinizde etrafınıza bakın. 10 işletmenin kaçı kendi markası ile çalışıyor?

Bu soruya yapmış olduğumuz araştırmalar ile yaklaşık cevap vermek gerekirse, 10 işletmenin 6-7’si artık bayilik / franchise sistemde yoluna devam ediyor.

Peki gerçekten bayilik almak: kesin, kalıcı, etkili, kazandırıcı bir çözüm mü?

Bu sorunun cevabını %50 evet %50 hayır olarak yanıtlayabiliriz. Nedeni ise, birden çok ihtimal olabilir.

Bayilik / franchise çalışma modeli gerçekten başarılı bir iş modelidir. Fakat bayilik sistemine adım attıktan sonra da, oturup beklemekle olmuyor. Bu durumun en büyük sebebi; örneğin bir giyim markasının bayiliğini aldınız ve şehir merkezinde bir mağaza açtınız. Etrafınıza baktığınızda hemen hemen aynı görüntü de olan kaç tane işyeri var?

Bayilik seçimindeki en önemli konu, çalışacağınız markanın gerçekten farklı bir tarzının olması lazım. Tarz’dan kastımız; ürün gamı, kalitesi, garanti hizmeti, satış sonrası desteği, rakiplere göre farkındalık yaratma, uzman kadrosu, yatırım maliyeti, reklam – pazarlama faaliyetleri gibi birçok konuda geniş hizmet vermesi gerekir.

Belirtilen standartları şu an ülkemizde sağlayan birçok marka var, hatta beklentilerinizin üstüne çıkabilecek birçok bayilik veren marka var. Bu konuda iş yine size düşüyor. Eğer ki bayilik konusunda kararlı iseniz, çok detaylı bir araştırma yapmanız hatta imkanınız var ise ilgilendiğiniz bir markanın şubesini ziyaret etmeniz bu yolda ilerlemeniz için en sağlıklı adımlar olacaktır.

Peki; bayilik veren firmaları nasıl inceleyebilir, rakipleri ile kıyaslayabilir, yatırım bütçelerini öğrenebilir, gerekli araştırmaları yapabilirsiniz?

Bu aşamada da size en büyük yardımcı, Kobi Vadisi bayilik portalı olacaktır.

Yapmanız gerekenler;

 • Bayilik Veren Sektörler sayfasını ziyaret edin
 • Size en uygun sektörü seçerek araştırmalarınıza başlayın
 • İlginizi çeken firma sayfasını ziyaret edip gerekli incelemeleri yapın
 • Eğer uygun görürseniz anlık olarak ilgili firmaya bayilik başvuru talebinizi iletin
 • Ardından en kısa sürede ilgili firmanın size geri dönüş yapmasını bekleyin

İşte bu kadar basit 🙂

Umut ediyoruz; yeni iş hayatınızda çok başarılı olur, ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasında önemli bir rol oynarsınız.kobi vadisi

Yorumunuz

Ne İş Yapabilirim?
Ne İş Yapabilirim?
Hangi İşi Yapabilirim?
Hangi İşi Yapabilirim?
İş Kurma Mini Kılavuzu
İş Kurma Mini Kılavuzu
İş Kurmaya Hazır mısınız?
İş Kurmaya Hazır mısınız?
Düşük Sermaye ile İş Kurma
Düşük Sermaye ile İş Kurma
İşyeri Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İşyeri Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yeni İş Kurarken Kendinize Sormanız Gereken Sorular
Yeni İş Kurarken Kendinize Sormanız Gereken Sorular
Şirket Açarken Muhasebeci ve Mali Müşavir Seçmek
Şirket Açarken Muhasebeci ve Mali Müşavir Seçmek
Bir İşletme Neden Kurulur?
Bir İşletme Neden Kurulur?