Yatırımcı Arıyorum

Neden Bayilik?

Bayilik Neden Alınmalıdır?

Bayilik sistemi, tüm dünyada ve ülkemizde giderek daha da popüler hale gelmektedir. Bunun nedeni olarak, bu sistemin firmaların ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmasında önemli rol oynaması ve hem sahibine hem de bayilik alanlara kazandırması gösterilebilir. Girişimci de bulunmak isteyen kişilerin, bayilik sisteminin avantajlarına vakıf olması, bu sistemin kendileri için uygun olup olmadığına karar vermelerinde kesinlikle yardımcı olacaktır.

Peki, bayilik sistemini neden tercih etmelisiniz? Nedenlerine beraberce bir göz atalım:

Bayilik Sisteminin Sağladığı Faydalar

Bayilik sistemi faydalarına bakacak olursak; girişimcilerin kendi işlerini başlatmalarına göre daha az sermaye gereksinimi olması, daha az risk içermesi ve geri dönüşümün daha hızlı olması gösterilebilir, fakat bu kadarla sınırlı değildir. Aksi takdirde bayilik sistemleri pek çok firma ve girişimci tarafından tercih edilmez, gün geçtikçe sayıları artmazdı.

İşte diğer nedenler:

Bayilik veren firmalar başarılı işletmelerdir

Bayilik sistemi kurma düzeyine gelen bir firma, bu düzeye gelinceye kadar bir işi kurma ve yürütmenin zorluklarını aşmış ve bu sisteme başarılı bir işletme olarak başlamıştır. Ve bu firmalar başarı olmak için çok fazla zaman harcamış ve işlerini genişletmeye hazır olduklarını düşünen, bu sistemi kurma kararlılığında olan iş adamları tarafından yönetilirler. Dolayısıyla yeni bir iş kurma riskini çoktan aşmışlardır. İşlerini kendi alanlarında fakat farklı pazarlarda çoğaltabileceklerini düşündükleri bir iş planına sahiptirler. Bu durum da başarılı bir iş geçmişe sahip bir işe yatırım yapmak isteyenler için bayilik sistemini ideal bir seçim haline getirmektedir.

Başarılı bir iş planları mevcuttur

Bir işte başarılı olmak için iyi hazırlanmış bir iş planı ve bu plana sadık kalarak uygulamak şarttır. Bayilik ağı kuran bu firmalarda zaten bu plan vardır ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır, çünkü başarılılardır. Tabi ki bir iş planının olması bu firmaların engel ve zorluklarla hiç karşılaşmayacağı anlamına gelmez, engeller her zaman olacaktır. İş’te yeteneklerin devreye girdiği yer tam da burasıdır.

İhtiyaç durumunda bayilerine yardım ederler

Bayilik sisteminin en önemli yararlarından biri, ihtiyaç duyulduğunda deneyimli bir bayiden yardım alınabilmesidir. Sisteme temel olarak bakıldığında bayilik veren firmalar, ağlarına katılan girişimcilere bu işin kurulması, yürütülmesi ve başarılı olması için gerekli becerileri sağlamaya rehberlik etmek için oradalardır. Bunun yanında anlaşmaya göre daha farklı avantajlar sağlanan bayilik sisteminde ana felsefe şudur: Kazan-kazan.

Hedef kitleler tarafından markanın bilinirliği vardır

Girişimciler için bayilik sistemini avantajlı kılan diğer önemli bir nokta da marka bilinirliğidir. Çünkü bu firmalar marka değerini yükseltmek ve marka bilinirliğini artırmak için gereken çalışmaları yapmış, bunu sağlamış ve bunu yapmaya devam etmektedir. Bir girişimcinin kendi işini kurmasının en zor kısımlarından biri, ismini duyurmak, hedef kitlelerin güvenini kazanmaktır. İşte bayilik sisteminde fark buradadır; firma ve marka bilinirlikleri mevcuttur ve müşterinin güvenini sağlamışlardır. Üstelik bunun için gereken zaman ve yatırımı çoktan yapmışlardır. Kısacası bayilik veren bu firmaların markaları güçlüdür ve markanın gücü tartışılmazdır.

Esneklik sağlamaktadır

Bayilik veren firmaların çoğu, alan firmalara yüksek derecede esneklik sunmaktadır. Sağlanan bu esnekliklerin çoğu, girişimcinin bir nevi kendi işini yapmıyormuş gibi çalışmasını sağlayan koşullardan kaynaklanmaktadır. Bu koşulların bazıları, yarı zamanlı ve tam zamanlı bayilikler arasında seçim yapma imkanından dolayıdır. Sağlanan bu esneklikler, bayilik almayı girişimciler için daha cazip bir hale getirmektedir. Bayilik İş Modeline Nasıl Başlanır?

Bayilik = Hazır Reklam ve Tanıtım

Bayilik veren firmaların reklam ve pazarlama konusunda deneyimli ekipleri mevcuttur

Reklamcılık, bir işletme yönetiminin en zorlu yönlerinden biridir. Şirketler sadece reklam çabalarını doğru izleyiciye ulaşıp ulaşmadığını bulabilmek ve isimlerini yaymak için olağanüstü miktarda zaman ve harcama yaparlar. Bir firmanın tanıtımı oldukça maliyetli bir çaba gerektirir. Bayilik veren firmalar genellikle reklam operasyonlarını yönetme konusunda çok fazla deneyime sahip merkezi bir yönetim ekibinden yönetilirler. Ve bu ekip bayilik alan firmaları bu konuda eğiterek yerel ve ulusal pazarlama kampanyaları organize ederler.

İş konusunda eğitim imkanı sağlarlar

Başlı başına bayilik eğitimi gibi bir eğitim alanı yoktur, bunun yanında iş alanlarının çoğu önceden eğitim almayı ve bazı nitelikler kazanmayı gerektirir. Ancak işin yürütülmesi ve başarılı olması için gereken eğitimleri bayilik veren firmalar alıcı firmalara girişimciyi bu süreçte hızlandırmak için kendileri verirler. Bu eğitimler işin mahiyetine göre değişkenlik gösterir ve özellikle bir işin başarısında etkin rol oynayan işletme yönetimi, pazarlama ve günlük operasyonların birçoğunu kapsamaktadır.

Alım gücünü artırır

Bilindiği gibi küçük işletmeler, daha büyük kuruluşların alım gücüne sahip değillerdir ve yüksek miktarda ürün satın alamazlar. Bu durum, bu ürünleri veya hizmetleri daha pahalı hale getirirken dolayısıyla rekabette bir dezavantaja maruz kalırlar. Bayilik sistemi, harcama güçlerini birleştirebilecek geniş bir alıcı ağına entegre ederek, düşük fiyatlardan yararlanmayı sağlar.

Konuyla ilgili rehberlik sunar

Her işletme inşaat sektöründe olduğu gibi büyük fiziksel depolama alanına ihtiyaç duymaz. Fakat bu sektörlerde olduğu gibi fiziki alan gerektiren sektörlere girişim yapmak isteyen kişilerde muhakkak olacaktır. İşte bu kişilerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri uygun bir yer bulmaktır. Neyse ki, birçok bayilik veren firma, potansiyel iş yeri alanlarını belirlemeye, değerlendirmeye ve kira sözleşmesi gibi prosedürleri başarılı bir şekilde yürütmeye rehberlik eder.

İşi başlatmaya yardımcı olur

Bir işyeri açarken uygun yeri bulmanın yanı sıra o işyerinin hazırlanması ve açılış için gereken donanımların kurulması gerekir. İşte bayilik veren firmalar, bayilik verdikleri girişimcilere açılış hazırlığında yardımcı olurlar. Ve bu konuda tecrübeli oldukları için daha uygun maliyetlerle bunların yapılmasını sağlarken, işin mümkün olduğunca müşteri ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak için montaj sürecinde rehberlik ederler.

Bir ağın parçası olma imkanı sunarlar

Bayilik zincirleri kendi içinde güçlü bir ağa sahiptirler ve iletişimleri güçlüdür. Ve kendi içinde değişik eğitim ve sosyal etkinler düzenleyerek problemlerin çözümleri, tecrübelerin paylaşılması ve öğrenme deneyimlerinin artırılmasıyla daha başarılı bir şekilde işin yürütülmesini sağlarlar. İşte bayilik alarak o firmanın bayilik ağına dâhil olmak demek, aynı anda pek çok kişinin tecrübesinden, görüşünden ve bilgisinden faydalanma fırsatı sunar.

Başarısız olma riski düşüktür

Kendi işini sıfırdan başlamanın riski yüksektir, çünkü tecrübesizlik, sermaye sıkıntısı, firmanın bilinmemesi gibi birçok zorluğu beraberinde getirir. Oysa bayilik sisteminde durum bundan çok farklıdır. Yukarıda belirttiğimiz rehberlik, eğitim, bilinirlik, destek ve güçlü bir ağa mensup olmanın getirileri sayesinde işin başarısızlık riski minimize edilir. Bu avantajda aslına bakılırsa bayilik sisteminin en büyük avantajlarından biri sayılabilir.

Başarısızlık oranları düşüktür

Bayilik alarak başlayan girişimler, diğer Küçük ve Orta ölçekteki işletmeler ile karşılaştırıldığında, başarısızlık oranları çok daha düşüktür. Ve istatistiksel olarak incelendiğinde bayilik birimlerinin %97’si bu iş girişimlerinde kârlı olduklarını bildirmekte ve sadece %4,6’sı bir yılda içerinde el değiştirmektedir. Diğer iş modelleri ile karşılaştırıldığında bu şaşırtıcı derecede düşük bir orandır.

Bayiliğin Avantajları

Sonuç itibari ile bakıldığında bayilik sistemi çok çeşitli nedenlerden dolayı çekici bir iş modeli olarak tanımlanabilir. Çünkü genel yapısı itibariyle, işletme sahiplerine güven, istikrar ve destek sunmaktadır. Düşük başarısızlık oranlarına sahip olması ve kendi işine başlama riskine göre riskinin düşük olması da bu sistemin güçlü yanlarıdır.

Eğer bir girişimci daha kısa zamanda işe başlamak ve kazanmak istiyorsa bayilik sistemi düşünülmeye değer bir sistemdir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz