Yatırımcı Arıyorum

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi

Nefes Kredisinden yararlanabilmek için Küçük veya Orta Ölçekli işletme niteliklerine sahip olmak gerekiyor, kredi KOBİ işletmeleri desteklemek ve geliştirmek amacı ile uygulamaya konulmuş. Kredi kullanacak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı olmaları bu odadan Türkiye odalar ve Borsalar Birliği Nefes Kredisi Başvurusu için ibareli faaliyet belgesini almaları gerekiyor.

Üst limiti 200 Bin Lira olarak verilen Nefes Kredisi, sadece ticari amaçla kullanılabilmekte 6 ayı geri ödemesiz olmak üzere 18 ay vadeli ve 0,99 faiz oranı ile verilen kredilerden sadece Ticaret Odasına kayıtlı olan KOBİ işletmeler yararlanabiliyor.

YAPILACAK İŞLEMLER

 • KOBİ işletmeler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine kayıtlı olmalı
 • KOBİ işletmeler Türkiye Ticaret Odasına Kayıtlı olmalı
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Nefes Kredisi Başvurusu için olan belge alınmalı
 • Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası, Deniz Bank gibi bankalardan birine başvuru yapılacak

Nefes Kedisi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ticari nakit gereksinimini karşılamak amacı ile Devlet, Finans sektörü ve İş dünyasının katkıları ile uygulanan proje niteliğinde. Yıllık uygulanacak faizin 9,9 olduğu belirtilen İkinci dönem Nefes Kredilerinin yeni dönemde hacminin yükseltildiği istihdama katma değer yaratan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin daha fazla desteklenmeleri amacı ile ayrılan tutarın 7,5 Milyar Lira olduğu belirtiliyor.

Geri dönüş ödemelerinde sorun olmaması KOBİ işletmelerin sağlam duruş sergilemesi ülke ekonomisinin her türlü zor döneminde bile büyüme kaydetmesi yapılan çalışmaların sonuç veriyor olması bir başka memnuniyet verici etken kredi destekleme faaliyetlerinin sürdürülmesinde.

Ülkemizde gerçekleşen yatırımların yarısından fazlasının Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler tarafından gerçekleştirildiği bilgisini basına verdiği demeçlerde paylaşan Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ekonomimizin büyümesindeki rollerinin de çok yüksek olduğunu bu nedenle KOBİ işletmelerin desteklenmesine devam edileceğini belirtmiş.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Kişisel Harcamalar ile Ticari giderlerin kolayca ayrılmasını sağlayan işletme ile giderlerde kullanılan kredi kartı uygulamasıdır. Ticari kredi kartına başvurabilmek için ilgili bankada kişinin ticari hesabı bulunması ilk koşullardan biri. İşletme sahibi olmak vergi levhasının işletme sahibi üzerine olması durumunda ticari hesap açılabiliyor.

Gerçek kişiler ticari kredi kartı başvurusu yaparken kimlik, Vergi Levhası ve ticari kredi başvuru formu ile müracaat ediyorlar. Limited Şirketler ise yine başvuru formu, Ticaret Sicil Gazetesi ortaklığı bulunan kimselerin kimlikleri, yetkili kimselerin imza sirküleri, kimlik belgeleri ve vergi levhasını sunmak durumundalar. Anonim şirketler başvuru formu, ortakların kimlik belgeleri, Ticaret Sicil Gazetesi, yetkililerin imza sirküleri, vergi levhasını sunmaları gerekmektedir.

Ticari kredi kartı her yerde kullanılabiliyor ticari kredi kartını diğerlerinden ayıran şirket giderleri için kullanılıyor olması. Ticari amaç için kullanılacak olan ticari kredi kartlarını internet ortamında da kullanmak mümkün.

SAĞLADIĞI KOLAYLIKLAR

 • Ticari kredi kartı ile taksit olanağı bulunduğundan ayrıca çek veya senet gibi uygulamalara gerek kalmaz.
 • Diğer kredi kartlarında olduğu gibi minimum ödeme yapma olanağının bulunması.
 • Diğer kartlarda olduğu gibi nakit avans çekme olanağı vermesi
 • Yıllık sigorta ve primlerin bu kart ile ödenebilmesi
 • Raporlamanın kolaylaşması
 • Faturalarda otomatik ödeme yapılabilmesi
 • Banka anlaşmalı mağazalarda ek indirim yapılabilmesi.

PTT Kredisi Nedir?

Emeklileri kapsayan bir kredi uygulaması her bankanın kredi uygulamasında bir yaş sınırı bulunuyor PTT kredilerinde de durum farklı değil. Kredi çekmeyi düşünen kimse ancak mevcut sınıra uygun vadede kredi alabiliyor örneğin 60 yaş sınırı olan bir bankada 58 yaşını süren bir kimse ancak iki yıl vadeli kredi çekme olanağına sahip.

PTT kurumu bankalar ile emekli kimseler arasında bir köprü niteliği taşımakta kendisine müracaat eden emeklileri anlaşmalı olduğu bankalara yönlendirmekte anlaşmalı olmasının avantajı ise daha uygun faiz oranları ile kredi çekilmesinin mümkün olması.

İPOTEKLİ KREDİ NEDİR?

Bir teminat karşılığı olarak verilen genellikle gerçek kişilere verilen kredi türü. Bu kredi türü Tapu kaydı mesken olarak geçen gayrı menkuller için kullanılabiliyor. İpotekli kredilerin geri ödeme süresine 48 ay vade yapılabilse de özel durumlarda eğitim onarım gibi yasla dayanaklar çerçevesinde 120 aylık ödeme süresine uzatılabildiği bilgisi paylaşılıyor. Bankaya verilecek teminatın tapu kaydının krediyi kullanacak kişinin kimliği ile aynı olması zorunlu bir koşul.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz