Network Marketing Ticari Faaliyetini Anlamak

Network Marketing Nedir?

Network Marketing olarak tanımlanan iş kolu bir satış faaliyeti çeşidi gibi görünse de tam olarak yaklaşımı pazarlama değildir.

Ortada bir ürün vardır elbette ve ürünün güvenilir olduğunun belgeleri ile satışa sunulması söz konusudur ancak ürünün satış şekli pazarlama adı ile tanıtılmasına rağmen Network ticari faaliyetinde bir tür İMECE anlayışı hâkimdir.

Network Marketing Özellikleri

Profesyonel Satış Faaliyeti Değildir.

Sektörün duayenleri bu konu üzerinde özellikle duruyorlar ve bu alanda faaliyet gösterecek kişilere bu özelliğin altını çizerek tavsiyede bulunuyorlar. Network, Amatör Ticari Faaliyettir ve Öyle de Kalmalıdır, Profesyonel çalışma alanına dönüştürmeye kalkışmak Network Çalışmasına zarar vermektir.

Network Marketing’in Mantığı

Network ticari faaliyetinde amaç, distribütörlerden oluşan bir zincir kurmaktır. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise, A kişisi distribütörlük aldığında firmadan kendisine bir ürün paketi gelir isterse kişi bu ürünleri çevresine perakende dediğimiz şekilde elden ayrı ayrı satabilir elinde ki ürünler tükendikçe yeniden ürün alabilir fakat asıl amaç yeni distribütörleri kendisinden sonra eklemesidir.

Network sistem nasıl çalışır?

Firmaya bağlanan 6 distribütör düşünelim bu altı kişinin her biri yeni 6 kişiyi eklediğinde bir anda distribütör sayısı 36 kişiye ulaşır, son eklenen 6 kişinin her biri 6 kişi eklediğinde 216 kişiye ulaşır. Kişi sayısı çok hızlı ilerlemekte ve ilerleyen kişi sayısının her alımında zincirde bulunan kişilerin hesabına da para yatmakta üstelik bu gelir fırsat eşitliği ile adaletli bir biçimde oluşmaktadır.

Firmalar neden Network çalışma sistemini tercih eder?

Bir firma ürünlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak ve satışını gerçekleştirmek hususunda ekonomik hayatın içinde yerleşmiş, kârlılığı onaylanmış sistemlerden birine yöneleceklerdir seçimlerini yaparken firma amaçları ile en uyumlu, firma karakteristik yapısına en uygun sistemi seçeceklerdir.

Tam bu noktada konuyu biraz daha detaylandırmakta fayda var:

  1. Firma satış yeri olarak Neden market ve bakkalları hedeflemiyor?
  2. Firma dağıtım kanalı olarak Neden tedarikçi ve toptancıyı hedeflemiyor?
  3. Firma neden tek tek kişilere ulaşan ve firmanın ulaştığı kişiler ile sınırlı satış alanını tercih ediyor?
  4. Ürün güvenilir değil mi?

Firma bir ürün ortaya koymak için belirli bir sermaye ile yatırımını gerçekleştirmiş, gerekli yasal belgelerini almış, ortaya koyduğu ürünün kalite ve sağlık güvence belgelerini alarak ticari faaliyetine başlamış ise satış faaliyetinde mevcut yöntemlerden birini seçecektir.

Ticaretin amacı elbette kâr elde etmek, Kar oranını yükseltmek, yükselen kazanç doğrultusunda başka hedeflere varmaktır. Firma Kâr elde etmek istemektedir, Market ve bakkallardan oluşan bir satış pazarlama alanı seçer ise bu ticari faaliyetten Tedarikçi, toptancı, market, bakkal, lojistik faaliyette bulunanlar ve firmanın kendisi kazanacaktır ancak tüketici kazanamayacaktır. Network sistem işte bu sebep ile bir pazarlama faaliyeti olmaktan çıkmakta tüketici, tüketim yaparken kazanç da sağlamaktadır ve Network ağına dahil olan kişiler arasında ürün tüketimi gerçekleşirken, yardımlaşır bir anlayış ile birbirine para kazandırmaktadır.

Sistem Toptancı ve marketler yerine toplumsal yayılmayı tercih ederek, tüketicisini aynı zamanda ürünün dağıtımcısı olmaya davet etmekte oluşan zincir ile her tüketiciye sonraki zincirden gelir akışı sağlanmaktadır.

Buraya kadar bir ve ikinci soruların cevaplarını açıklamaya çalıştık. Üçüncü sorunun cevabı ise firmaların Network sistem ile çok geniş coğrafyalara çok düşük maliyet ile ulaşma imkânı bulmalarıdır. Günümüz teknolojik olanakları ile firma kendini internet ortamında kolayca tanıtabilmekte, bir ülkeye açacağı sadece bir şube ile tüm ülke alanına ulaşması mümkün olmakta bu yöntem ile ürün güvenilirliği bizzat dağıtımcı tüketici tarafından onay almakta, reklamı elden ele kendiliğinden gerçekleşmektedir.

En önemli dördüncü soruya gelince burada firmanın tüm resmî belgeleri, ulusal ve uluslararası yetki belgeleri alınmış, ürün kalitesi onaylanmış belgeleri topluma sunulmuş mu kontrol etmek araştırmak gerekiyor. Network faaliyet gösterecek firmalar zaten belgelerini halka sunuyor dijital ortamlarda ve toplantılarında.

Network Marketing’in Amacı

  • Firma tedarikçi, toptancı, perakendeci zincirindeki lojistik giderler ve oluşacak diğer giderlerden muaf olmak ister.
  • Firma geniş coğrafyalarda tek tek her tüketicisini, firmasına direkt bağlı devamlı tüketicisi olarak kazanmış olur böylece toptancı, perakendeci arasında dağılacak kârın kendisine kalmasını arzular.
  • Firma dağıtım sırasında oluşacak risklerden, anlaşmazlıklardan korunmayı amaçlar.
  • Firma Network çalışma sisteminde kendisini gerçekleşmesi muhtemel pek çok risk ve zarardan korurken toplumsal bir amaca hizmet etmeyi, tüketici Distribütörünün yararını da gözetmeyi ister.
  • Her ülkede belirli derecelerde dar gelirli ya da yoksul insan bulunmaktadır, firma kendi çıkarlarını korurken dağıtım yaptığı ülkelerde işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamayı, bireylerin gelir seviyelerini yükseltmeyi amaçlamıştır.


kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Network Marketing Ticari Faaliyetini Anlamak

okuma süresi: 4 dk
0