Yatırımcı Arıyorum

Network Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Network, iş hayatında kişinin ismini duyurması ve iş çevresini genişletmesi amaçlı kurulan bir araçtır. Sektördeki insanlarla iletişim kurarak, iş ve arkadaşlık çevresi kurmanın iş hayatına büyük getirisi olmaktadır. İş hayatında sağlam bir arkadaş çevresi de edinmek iyi sonuçlar getirmektedir.

Network Ne Demek?

Bir meslek ya da sektörde profesyonel olarak çalışan insanların, çalışanların ya da potansiyel müşterilerin, birbirlerine karşılıklı yarar sağlamak için, arkadaşlık ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi amaçlı kurulmuş bir sistemdir.

Network sayesinde işinizi sizinle aynı sektörde olsun ya da olmasın diğer kişilere tanıtarak ve bu kişileri kısa ya da uzun vadede potansiyel müşteri yapabilirsiniz.

Network Avantajları Nelerdir?

Bir network ağına dâhil olmanın pek çok avantajı vardır.

Yeni Kişilerle Tanışma ve Referans Alma

Sizinle aynı işi yapan yeni kişilerle tanışma imkânına sahip olabilir ve yaptığınız iş ile ilgili bilgilendirme yaptığınız kişileri referans olarak kullanabilirsiniz. Bu referanslar, yeni iş ortaklıkları ve yeni projeler için fayda sağlayıp, iş anlaşmaları yapılmasına da katkı sağlamaktadır.

Kendinizi ve Markanızı Tanıtmak

İşinizle ilgili kazançlar elde etmek açısından kendinizi ve markanızı tanıtmanız çok önemlidir. Kendinizi ve markanızı iş dünyasına tanıtmak için network etkili bir sistemdir. Network Marketing Ticari Faaliyetini Anlamak

Sektördeki Güncel Konuları Takip Etmek

Aynı sektörde iş yaptığınız kişilerle iletişim içinde olduğunuzda, sektörle ilgili güncel bilgilere, yapılan yeniliklere anında ulaşma imkânı da elde edersiniz. İş hâkimiyeti ve güncel bilgilere ulaşmak açısından network ağı oldukça etkilidir.

Sorunlarınızı Çözmenizde Yardımcıdır

İşinizle ilgili çözmeniz gereken bir sorununuz olduğunda, bu sorununuzu network ağına dâhil kişilerle paylaşıp fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Ya da bu kişiler sizi, sorununuzu çözmeye yardım edebilecek kişilere yönlendirebilirler.

Bilgi Paylaşımı

Bilgi paylaşımı iş dünyasında çok önemlidir. Bilgi, paylaşıldıkça değer kazanır. Network ağında tanıştığınız her kişi, sizin için iyi bir bilgi kaynağıdır. Onların deneyimlerinden yararlanabileceğiniz gibi, network ağında bilgi paylaşımı yapabileceğiniz bir paylaşım networku kurabilirsiniz. Bu insanların sizin bilgilerinden faydalanmasına yardımcı olacak ve iş çevreniz daha da genişleyecektir.

YouTube video player

Network Nasıl Oluşturulur?

Sağlam temeller üzerine kurulmuş bir iş ağı istiyor ve kalıcı bir iş atılımı istiyorsanız, network ağını kullanırken bir takım kurallara uymak zorundasınız. Bu kurallara bir göz atacak olursak:

Profesyonel Görünün ve Giyiminize Özen Gösterin

Her iş ortamında olduğu gibi networkta de ilk izlenim oldukça önemlidir. Bu yüzden giyilen kıyafetlere özen gösterilmelidir ki, görüştüğünüz kişilerde iyi etki bırakabilirsiniz. Profesyonel bir görünüm sergilemeniz gerekecektir.  Etkinliklere katılırken özen gösterin ki insanlar bulunduğunuz ortama gösterdiğiniz saygıyı da fark etsinler.

İnsanlarla Yüz Yüze Görüşün

Her ne kadar sosyal ağlarda network çalışmaları yapılsa da, insanlarla yüz yüze iletişim kadar etkili olamaz. Bu yüzden mümkün olan her durumda belirleyeceğiniz uygun bir ortama insanları kahve içmeye davet edin. Sohbet ortamı yaratın. Ayrıca bu durum birlikte çalıştığınız insanları yakından görmek, tepki ve davranışlarını gözlemlemek açısından fayda sağlayacaktır.

Sorular Sorun

Network ağında iletişim kurduğunuz kişilere sorular sorun. Bu hem o kişileri daha iyi tanımak hem de aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için fayda sağlayacaktır. Sektör ile ilgili bilmediğiniz şeyleri de öğrenmeniz açısından faydalıdır.

İnsanları Dinleyin

Bazı insanlar başkalarını dinlemekten çok kendilerinin dinlenmesini isterler ve bu sebepten konuşurlar. Bu insanları dinlediğinizde işle ilgili tecrübelerini ve size sağlayacakları faydayı da görmüş olursunuz. İnsanları dinlemek her açıdan fayda sağlar.

Doğru Etkinliklere Katılın

Network ortamında pek çok etkinlik düzenlenmektedir. İstediğiniz kişilerle tanışabilmek için doğru etkinliği yakalamak zorundasınız. Bir etkinliğe katılmadan evvel, katılımcıların listesine bakın, konuşmacıların kimler olduğunu öğrenin ve etkinliğin tam araştırmasını yapın. Her etkinlik size uygun olmayabilir ve doğru kişilerle tanışmanızı sağlamayabilir.

Etkinlikte Yalnız Olan Kişiyle Sohbet Edin

Network etkinliklerinin bir amacı insanların birbirleriyle tanışarak iletişim kurmalarıdır. Katıldığınız bir etkinlikte grup olarak oturan kişilerden çok yalnız olan kişilerle iletişim kurun. Onlarla sohbetler edin, tanıyın ve kendinizi tanıtın.

Başkalarıyla da İletişim Kurun

Etkinliklere katıldığınızda bütün gününüzü sadece tek bir kişi ile sohbet ederek geçirmeyin. Sohbet bitiminde kibarca izin isteyip kalkın ve başkaları ile de sohbet edin. Sohbet ettiğiniz kişilere saygıyla yanayın ve yanlarından ayrılmadan bir kartvizit vermeyi de ihmal etmeyin.

Sürekli Olarak İş Konuşmayın

Gittiğiniz etkinliklerde sürekli olarak iş konuşmak insanı rahatsız eder. Bu yüzden sürekli olarak işle ilgili konuşmalardan kaçının. Günlük konulardan sohbet ortamı yaratın, Arkadaşlığınızı geliştirin. Ayrıca tanıştığınız ve arkadaş olduğunuz kişilerin evlilik yıl dönümü ve doğum günü gibi özel günlerinde bir mesaj göndererek ya da arayarak kutlamayı ihmal etmeyin. Bu size olumlu olarak geri dönecektir.

Kartvizit Bulundurun

Etkinliğe gittiniz insanlarla tanıştınız ancak insanlar size nasıl ulaşacak ve sizi nasıl hatırlayacak. Şık ama sade kartvizit bastırıp yanınızda bulundurun. Tanışıp sohbet ettiğiniz kişilere birer kartvizit bırakmayı ihmal etmeyin. Kartvizitin arka kısmına kendinizi hatırlatacak küçük notlar iliştirebilir, hangi etkinlikte tanıştığınızı hatırlatabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz